Úvod Lifestyle Nelichotivá predpoveď: Klimatické zmeny dostanú do pohybu milióny ľudí

Nelichotivá predpoveď: Klimatické zmeny dostanú do pohybu milióny ľudí

-

Sucho, nedostatok potravín a stúpajúce moria by mohli v nie až tak ďalekej budúcnosti dať do pohybu desiatky miliónov ľudí. Migračná vlna, ktorej svedkami sme boli nedávno a v podstate ešte stále trvá, by oproti tomuto bola malina. Budúcnosť na našej planéte pre obrovské množstvo ľudí nevyzerá práve ružovo.

Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej banky, ktorú vydala pod názvom Podhubie: Príprava na vnútornú klimatickú migráciu (Groundswell: Preparing for Internal Climate Migration).

Za všetkým vyššie uvedeným hľadaj klimatické zmeny. Tie pravdepodobne zmenia podobu našej Zeme a dajú do pohybu desivé množstvo ľudí, ktorí budú hľadať základné ľudské potreby – jedlo, vodu a bezpečie. Všetko by sa malo udiať ešte do roku 2050, to znamená, že sa toho mnohí z nás ešte dožijú. A nie je to radostná perspektíva. Nikto totiž nedokáže predpovedať, čo takýto brutálny pohyb más dokáž vyvolať. V prípade, ak sa očakávanú migráciu nepodarí udržať v rámci regiónov, ktorých sa týka, dá sa predpokladať, že ju budú sprevádzať viaceré vážne problémy, prípadne aj otvorené konflikty. To je ale ten úplne najhorší možný scenár. Verme, že sa nenaplní a situácia bude zvládnutá v samotných krajinách, ktorých sa to týka. Samozrejme, asi s nevyhnutnou pomocou svetového spoločenstva.

foto: pexels.com

“Klimatickí migranti sa veľmi rýchlo stávajú ľudskou tvárou klimatických zmien.”

Chcem hneď na úvod upozorniť na jednu vec. Cieľom môjho blogu nie je vyvolávanie paniky. Ide mi o snahu donútiť ľudí zamyslieť sa nad tým, čo nás pravdepodobne čaká a ako na to ľudsky a rozumne zareagovať. Ako sa na túto situáciu pripraviť? Osobne si myslím, že nikto z nás nemá právo odmietať naplniť životné potreby iných, miesto na tomto svete totiž nemáme automaticky vyárendované. Aj preto bude veľmi dôležité sledovať, ako na predpoveď expertov zareagujú kompetentní, najmä politické špičky. Ako náš svet globálne pripravia na tento nevídaný pohyb. Budú si zakrývať oči a tvrdiť, že sa nič nedeje a je to celé len výmysel (a lá D. Trump), alebo začnú zodpovedne pripravovať celosvetovú stratégiu ako tento problém budúcnosti zvládnuť?

foto: pexels.com

Správa Svetovej banky predpovedá, že migračná vlna by sa mohla týkať až 143 miliónov ľudí – 86 miliónov zo subsaharskej Afriky, 40 miliónov z južnej Ázie a viac ako 17 miliónov z Latinskej Ameriky, čo spolu predstavuje 2,8 % populácie z týchto regiónov. Zmena klímy sa podľa odborníkov stáva stále naliehavejším globálnym problémom a tiež hospodárskou, sociálnou a napokon i existenciálnou hrozbou pre niektoré krajiny a ich obyvateľov.

foto: unsplash.com, Bill Wegener

V období pestovania plodín, keď by malo pršať tak neprší, a v období, keď nechceme, aby pršalo, tak nastanú lejaky. Nechcem ďalej trpieť a hladovať, aj preto som sa rozhodol skúsiť šťastie v meste, a tak som prišiel do Hawassy.” – Wolde Danse (28) z Etiópie.

foto: pexels.com

Svetová banka vo svojej správe navrhuje, aby sa vlády pri snahe o znižovanie skleníkových plynov v rámci svojho plánovania zamerali aj na fenomén klimatickej migrácie. Upozorňuje však na to, že aj v prípade, ak vlády prijmú scenár, ktorý bude priateľský voči klíme, musia počítať s možnosťou, že nepriaznivé klimatické podmienky donútia k pohybu 31-72 miliónov ľudí v spomínaných troch regiónoch.

“Povodne k nám prichádzajú každý rok, ale čím ďalej tým je situácia horšia. Dnes s mojou rodinou žijeme spolu v jednom dome u našich príbuzných. Nechcem sa vrátiť do mojej dediny, práve kvôli povodniam. V Dáke môžem pracovať a mám tu lepší a najmä bezpečný život.” – Monoara Khatun (23), Bangladéš

 

foto: pexels.com

Ako sa vyhnúť najhoršiemu? Svetová banka odporúča nasledovné kroky:

1. Ihneď znížiť množstvo skleníkových plynov.

2. Zahrnúť problém klimatickej migrácie do plánovania rozvoja.

3. Už dnes investovať do lepšieho chápania problematiky klimatickej migrácie.

Zdroj: správa Svetovej banky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Nová škótska whisky z Glasgowa je trikrát destilovaná a veľmi jemná. Charakterizuje ju zrelá hruška, vanilka, karamel a pikantná čokoláda.

Ak chceš byť vo vzťahu víťazom, nechaj vyhrávať aj svoju partnerku

Každý z nás má svoje potreby a želania. Ak má však jeden inú predstavu o živote a fungovaní v domácnosti ako druhý, treba nájsť recept ako to zladiť. Tu je.

Dve prekvapenia z Netflixu. Jedno trošku pikantné

Bývalý futbalista Eric Cantona v kriminálnom seriáli Neľudské zdroje a pikantný seriál o polygamii Ja, ty a ona. Moje dve odporúčania na seriály.

Modrá kobra. Poteší a nepoštípe!

Radosť pre oči, krása na pohľad, na dotyk. Vietor vo vlasoch, hrdosť na to, v čom sedíte. Ocitáte sa v inom svete. Vo svete novodobých moderných veteránov.

Nemecký ilustrátor mení obyčajné fľaky z kávy na obrázky

Milé, zaujímavé, netradičné. Aj takyto by sa dali nazvať obrázky nemeckého ilustrátora, ktoré tvorí z fľakov od kávy.