More

  Nemáš čo robiť? Skúmaj nové chute whisky

  Bol piatok večer a moja žena mala program so svojimi kamoškami. Čo s načatým večerom, povedal som si a vymyslel som si teda vlastný program. Sadol som na MHD a odviezol som sa do whisky baru. Nie, nešiel som bezbreho chľastať.

  Už dlhšiu dobu som nemal čas na moju vášeň, ktorou je degustácia kvalitnej whisky. Práce je veľa, voľného programu minimum. Ale, ak chceme, aby mal náš život zmysel a mali sme z neho aj najakú radosť, musíme si niekedy dopriať aj čas na svoje záľuby. Tak som si ho ja včera urobil na whisky.

  Neohlásená návšteva

  Nečakane som zavítal do whisky baru môjho kamaráta a whisky experta Peťa Praženku v bratislavskej Petržalke. Nenápadný bar, alebo ak chcete pub, je umiestnený v jednom z panelákov neďaleko Zrkadlového hája. Keď však vojdete dovnútra, ohúria vás stovky krásne nasvietených fliaš s whisky od výmyslu sveta. Viac ich nenájdete asi nikde.

  Keď som vošiel dnu, privítali ma prekvapené pohľady majiteľa Peťa a jeho ženy Lenky, ktorí sa starajú o svojich hostí. Peter je skutočný expert na whisky a chodiaca encyklopédia. Z hlavy chŕli množstvo informácii o ktorejkoľvek whisky, na ktorú si len ukážete. Už sme sa dlho nevideli, môj nečakaný a neohlásený príchod ich preto prekvapil. Usadil som sa za bar a opýtal som sa Peťa na nejaké novinky, ktoré by mi vedel odporučiť. Viaceré tekuté zaujímavosti si doniesol z posledného whisky festivalu v Londýne, ale bohužiaľ, už po nich nezostalo ani stopy. Prišiel som o týždeň neskôr ako som mal.

  Sladká a dymová

  Nič to, veď viac ako 200 whisky, ktoré v Izzi Pube ponúkajú je skvelou možnosťou ochutnať niečo, čo som ešte neskúsil. Ako prvú mi Peťo ponúkol škótsku whisky Ailsa Bay Sweet Smoke. Ailsu Bay som už predtým ochutnával, ale nie tento druh, ktorý je jemne nadymený. A ohromne mi vtedy chutila. Vrátim sa k tej dymovosti. Pre mňa je jemne dymová. Možno niekto iný by povedal, že dosť. Už po prvom dúšku som vedel, že pijem niečo výnimočné. O tejto whisky som už predtým napísal blog, ale ochutnať som ju mohol až teraz. Prečo? Na Slovensku ju bežne nekúpite, neponúkajú ju ani špecializované e-shopy s alkoholom. Ak ju chcete mať, musíte si ju objednať zo zahraničia.

  Ailsa Bay Sweet Smoke (48,9% alkoholu) je sladučká a dymová. Cítiť v nej karamel a ovocie. Ja som v nej cítil aj šťavnaté hrozienka. Keďže preferujem rašelinové dymové whisky, tak už slabšie “dymovnice” ani necítim. Ale známky dymu sú tam zreteľné.

  Tekutý jazykolam

  Predčasom som písal aj o whisky Bunnahabhain z ostrova Islay. Tiež známeho dymovými whisky. Dovčera som ju nepil. Takže bolo načase. V bare mali 12-ročnú single malt, tak som ju ochutnal ako druhú v poradí. Musím povedať, že bola úplne iná ako predchádzajúca vzorka Ailsy Bay. Už len farba tejto whisky bola oveľa tmavšia. Spôsobilo to dozrievanie v sudoch po sherry. Práve tá dominovala chuti. Whisky bola ostrejšia ako Ailsa Bay, v chuti bolo cítiť tóny orieškov a sladu, samozrejme aj spomínanej sherry.

  Port Askaig

  Treťou vzorkou bola whisky Port Askaig. Opäť ide o škótsku z ostrova Islay. Táto 8-ročná single malt whisky bola oproti Bunnahabhainu oveľa oveľa svetlejšia, jemná a nie veľmi sladká. Ide o veľmi kvalitnú whisky s poznámkami limetky a škorice. Samozrejme išlo opäť o dymovú whisky. Odporúčam.

  Nepoznaná

  Poslednou testovanou whisky včerajšieho večera bola pre mňa úplne neznáma whisky. Nikdy som toto meno nepočul ale prečo neskúsiť niečo absolútne neznáme? Však o tom je život! Navyše, whisky expert mi ju odporučil ako veľmi kvalitnú a chutnú. Musím povedať, že mal pravdu. Whisky Machrie Moor je single malt z ostrova Isle of Arran. Rovnako ako predošlé whisky aj táto je dymová, teda peated. Objem alkoholu bol pomerne vysoký až 58,5%. Vanilka a citrus, ale aj neznáma zvláštna, ale príjemná chuť niečoho, čo som nedokázal identifikovať, patrili k chuťovým tónom tejto whisky. Bola pomerne silná, ale veľmi jemná. Jemne sladká, nie však príliš. A s olejovou štruktúrou. Musím povedať, že mi veľmi chutila. A rád ju ochutnám znovu.

  Ak by som mal na piatkovom večeri niečo zmeniť, tak by to bolo poradie whisky. Ailsu Bay by som si nechal na záver. Prečo? Bola najsladšia a piť menej sladké whisky po nej bolo, no, ako to povedať, mali smolu. Ak by som si mohol zvoliť poradie nanovo, bolo by to – Bunnahabhain, Port Askaig, Machrie Moor a na záver sladká Ailsa.

  Takéto večery majú niečo do seba. Človek sa trochu uvoľní, niečo nové sa dozvie a niečo skvelé ochutná. Odporúčam aj vám. Stačí sa odhodlať a ísť. Kvalitné bary už vznikajú po celom Slovensku ako huby po daždi. A ak nie, tak treba vyskúšať aspoň whisky festivaly, ktoré sa konajú v Bratislave, v Brne alebo v Prahe.

  Man About, blog pre mužov (ženy sú tiež vítané)

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  spot_imgspot_img