Úvod Lifestyle Nepretrhnite sa a nájdite si čas pre seba. Vytvorte si vlastné rituály

Nepretrhnite sa a nájdite si čas pre seba. Vytvorte si vlastné rituály

Toto je niečo, čo vám môže pomôcť.

-

Dnešná doba je rýchla. Každý deň sme stresovaní množstvom pracovných i súkromných povinností. A napokon aj vyrušovaní, napríklad prácou, v čase, počas ktorého by sme už mali oddychovať. Skúste si zorganizovať svoj čas tak, aby ste na konci dňa neboli úplne vyšťavení a zničení. Fyzicky i psychicky. Ako na to?

Moje odporúčania, ktoré sa ja osobne snažím aplikovať sám na sebe a musím povedať, že sa mi celkom darí a výsledky sú blahodárne 🙂

Najskôr si treba uvedomiť, čo všetko počas dňa musíme stihnúť urobiť a čo už je mimo našej kontroly. Lebo, aj keď máme plán, vždy nám do neho niečo vojde a my ten svoj plán musíme niečomu nečakanému prispôsobovať. To nečakané ja osobne neznášam. Nenávidím, keď mi do môjho plánu niečo vpadne, alebo mi ho niekto zmení. Ale, a to je dôležité, dokážem napokon tieto veci prijať. Akceptovať ako fakt. Nebojujem s nimi, lebo aj tak s tým nič nenarobím. Jednoducho sa s tým musím zmieriť. Áno, je to nahovno, ale je to tak. Priznajte si to, akceptujte to a pomôže vám to ľahšie sa s tým vyrovnať.

Rituály sú fajn

Aby vás tento rýchly svet neprevalcoval, skúste si vytvoriť niekoľko svojich vlastných rituálov. Čo pomáha mne?

Ja som sa napríklad donútil premôcť svoju lenivosť a niekoľko dní do týždňa, dokonca aj cez víkendy, idem vždy ráno do fitka. Má to jeden hlavný dôvod. A to ten, že mi to pomáha cítiť sa lepšie. Počas dňa mám viac energie a nebolí ma celé telo. Ak, tak len zo svalovice, ale to mám zase parádny pocit z toho, že som niečo dobré pre seba urobil.

Cestou do fitka si ešte v aute vypočujem podcast Dobré ráno, aby som sa dozvedel nové zaujímavé veci, analýzy a názory na dianie v našej spoločnosti. Aj to je teda jedným z mojich rituálov.

Ďalším rituálom, ktorý dodržiavam je ten, že počas pracovného dňa sa idem najesť mimo pracoviska. Je to aj určitá forma psychohygieny – jednoducho vypadnúť na niekoľko minút z priestorov, kde počas dňa riešim množstvo úloh a problémov. Vyvetrám sa a trošku sa aj prejdem, čo je rovnako dôležité pre zdravie. Neznášam jesť v office, lebo ono to potom dopadne tak, že jem a popri tom pracujem. A to teda nie! Je prestávka na obed, tak sa venujem obedu.

No a ďalším rituálom, ktorý som si vytvoril a musím povedať, že pomáha, je, že po určitej hodine, napríklad po 18:00 a rovnako aj cez víkendy neriešim prácu. Nečítam maily. Aj keď vidí na smartfóne, že mi prišla správa, poviem si, že to počká do druhého dňa. Otvorím si ju po príchode do práce, počas pracovnej doby. Dovtedy sa venujem sebe, svojim blízkym.

Foto: Pixabay

Rozčleňte si čas

Prišiel som na to, že čítanie pracovných mailov pred spaním spôsobovalo, že som veľmi zle spával. Je úplne nanič, ak pri zaspávaní myslíte na robotu, na to, čo vás čaká, alebo ste niečo zabudli. Alebo, ak si prečítate nejaký pridrbaný mail, ktorý vás akurát tak vytočí alebo priam až nasierie. A vy máte po pokojnom spánku. No a ráno sa zabudíte zničení a unavení, čo sa počas dňa prejaví na vašej nálade i výkone.

Ak je teda niečo, čo ste počas dňa nestihli, nelámte si s tým hlavu. Poznačte si to do poznámky v mobile, alebo si dajte pripomienku na nasledujúci deň. vypustite to z hlavy, však to máte poznačené. A na smartfóne si od určitej hodiny nastavte tichý režim, kedy vám nebudú chodiť notifikácie a nič vás nebude rušiť a zbytočne stresovať. Namiesto toho si prečítajte knihu, pozrite dobrý seriál, futbalový zápas, alebo sa venujte deťom či partnerke. Verte mi, je to stokrát lepšie ako sa trápiť s vecami, ktoré vás hnevajú a ktoré nedokážete v danej chvíli ani vyriešiť.

Skúste si striktne rozčleniť čas na prácu a na oddych. Vytvorte si hranicu. Od – do je práca, potom je už voľníčko. Priatelia, partnerka, telka, šport, dobrý pocit, úsmev.

Tvorcom svojho šťastia ste len vy sami.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov