Úvod Whisky Nová škótska whisky z Glasgowa? ...

Nová škótska whisky z Glasgowa? Trikrát destilovaná 1770-tka

Prinášame novinky zo sveta whisky.

-

Základná rada whisky zo škótskej pálenice Glasgow Distillery je zdá sa kompletná. Destilérka pred pár dňami predstavila svoju tretiu single malt whisky Glasgow 1770 Single Malt Triple Distilled.

Zdroj: Glasgow Distillery Co

Mladučká pálenica najskôr na trh uviedla svoju prvú single malt whisky Glasgow 1770 Single Malt, potom nasledovala Glasgow 1770 Single Malt Peated, čo je rašelinová (nadymená) sestra prvej whisky a teraz pribudla tretia single malt – trikrát destilovaná. Pre tých, ktorí nevedia – škótska whisky sa až na výnimky destiluje zväčša dvakrát, trojitou destiláciou je skôr známa írska whiskey.

Zdroj: Glasgow Distillery Co

Všetky tri spomenuté whisky základnej rady z Glasgowskej pálenice majú v názve číslo 1770, čo je odkaz na založenie niekdajšej pálenice whisky z tohto mesta, na ktorej tradíciu novodobá Glasgow Distillery nadviazala.

Niekdajšia pálenica počas svojej existencie vyrábala tak single malt whisky, ako aj rašelinové, teda “peated” a trikrát destilované whisky, čiže tripple destilled. Všetky tieto tri druhy sa preto nachádzajú aj v základe novej destilérky.

Rašelinová sestra. Zdroj: Glasgow Distillery Co

Nová pálenica v Glasgowe (Glasgow Distillery) bola založená v roku 2012 Liamom Hughesom, Mikom Hyawardom a Ianom McDougallom. Ide o prvú pálenicu whisky v tomto škótskom veľkomeste od roku 1902. Prvú whisky dnešná destilérka uviedla na trh v roku 2018, rašelinovú verziu svojej single malt zase v roku 2019. V tomto roku teda prirodzene pribudla trojička. Nasledovať by mali single cask whisky, teda whisky z jediného suda a rôzne limitované edície.

Nová trikrát destilovaná single malt dozrievala v panenských dobových sudoch, ktoré neboli predtým ničím naplnené. Whisky nemá označenie veku, ale predpokladám, že by mohlo ísť o 6-8 ročnú single malt. Mala by byť jemná s príchuťou maslových keksíkov, hrušiek, cheescakeku a jemne pikantnej čokolády.

Čo však o nej hovoria oficiálne degustačné poznámky?

Vôňa: Najskôr zacítite tmavé višne a karamel, neskôr ovocnú arómu, ktorá vyústi do pražených mandlí, sladkého drievka, vanilky a čajových lístkov.

Chuť: Hladká a elegantná, zrelá hruška a pečený tvarohový koláč, pikantná čokoláda.

Záver: Dlhý a čistý s príchuťou bohatého medu a vanilky.

Destilačné kotly v Glasgow Distillery. Zdroj: Glasgow Distillery Co

Ďalšie poznámky na záver:

Čo je single malt whisky? Ide o whisky, ktorá je vyrobená z destilátu výhradne z jednej pálenice a zo sladového jačmeňa. V tejto pálenici musí whisky aj dozrievať.

Škótska je whisky a írska je whiskey. Rovnako whiskey je aj americká. Whisky z ostatných krajín sveta sú bez e, teda whisky. Keď sa hovorí o tomto nápoji vo všeobecnosti, píše sa tiež bez e, teda whisky.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Víkendový špeciál: Keď prekvapenie od ženy muža naserie

Na úvod sa ospravedlňujem za slovo "naserie", ale niekedy je lepšie pomenovať veci pravým menom. Ja som sa cez víkend trošku...

Luxusný dom v púšti nie je prakticky vidieť. Môžu za to zrkadlá

Neviditeľný dom v púšti? Toto je on. Za hodinu prenájmu si pýtajú 1750 doláčov.

Nová “škodovka” na obzore? Tento športiak by bol výkladnou skriňou

Na internete sa objavili fotografie športovej verzie automobilu značky Škoda. Ide o skutočný zámer automobilky alebo o hoax? Čítajte tu.

Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

O whisky z tejto mladej pálenice budete v budúcnosti určite ešte veľa počuť. Teraz predstavila svoje prvé kúsky, prečítajte si o nich.

Hummer opäť na scéne. Tentokrát elektrický

Automobil Hummer H1 je jedným z najpopulárnejších SUV na svete. Vo verejnosti si získal takú obľubu, že sa zastavenie jeho výroby...

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov