Nová Waterford whisky je tu. Írske zlato je jedinečné

Mark Reynier pripravil na jar sedem noviniek.

0
274

Začnem trošku netradične. Keď pred niektorými známymi spomeniem, že som fanúšikom whisky, často krčia nosom. Hovoria, že whisky je fuj. Ja na to vždy odvetím, že asi ešte nepili dobrú whisky. A v tom býva často pes zakopaný, že človek ochutná niečo nekvalitné a potom nespozná niečo výnimočné, lebo si už vytvoril svoj negatívny názor.

Aj preto na mojich blogoch píšem o whisky, ktorá je výnimočná, veľmi kvalitná a často aj vzácna. Pre mnohých whisky fajnšmekrov je takouto lahôdkou aj značka írskej whiskey Waterford. Založil ju známy odborník Mark Reynier, ktorý predtým spoluvlastnil pálenicu Bruichladdich na škótskom ostrove Islay.

Prvú whisky uviedol tento liehovar na trh v apríli 2020. Od tohto času predstavil Mark Reynier niekoľko noviniek svojich single malt whisky. Na jar tohto roku ohlásil až sedem nových whisky z produkcie jeho pálenice. Označené sú ako edícia 1.1.

Jarné novinky

Dve nové vydania s názvami Waterford Lakefield a Waterford Hook Head boli vydané pre celý svet, zvyšných päť sa bude predávať len v niektorých krajinách.

Waterford Grattansbrook je určený iba pre Veľkú Britániu, Lacken pre Francúzsko, Tinnashrule pre Nemecko, Mortarstown pre Belgicko a Wilkinstown pre Holandsko. Pre nás je asi najjednoduchšie si objednať whisky z nemeckého e-shopu, takže sa bližšie pozrieme na jarný Waterford, ktorý bol vyrobený pre nemecký trh a nesie nemecký názov Tinnashrule.

Táto whisky bola destilovaná v januári 2017 a fľašovaná v marci 2021. Na jej dozrievanie boli použité dubové sudy v nasledovnom zložení: 15 % sudov červeného vína vyrobených z francúzskeho duba (Margaux), 17 % sudov Vin Doux Naturel (Sherry / Sauternes), 22 % nové americké dubové sudy, 46 % prvýkrát naplnené sudy z amerického duba. Rovnako ako všetky edície Waterford Single Farm, aj Tinnashrule bola plnená do fliaš bez filtrovania a bez prifarbovania, so silou alkoholu na úrovni 50 % ABV.

Zdroj: Waterford Distillery

Čo prezrádza etiketa

Na etikete môžete vidieť, že ide o Irish single malt whisky. Znamená to, že je vyrobená v jednej pálenici výhradne zo sladového jačmeňa. Na to, že ide o írsky výrobok je trochu netradičné, že je na etikete uvádzaná whisky bez “e”, Íri totiž majú whiskey. Nuž ale Mark Reynier musí byť odlišný než ostatní, takže svoj produkt označuje ako whisky.

Na etikete tiež môžete vidieť netypický nápis “single farm origin”. To bežné nie je a je to špecialita pálenice Waterford. Výrobca tým prezrádza, že na výrobu tejto whisky bol použitý sladový jačmeň z jednej konkrétnej farmy.

Cena? V najlacnejšom nemeckom e-shope ju viete kúpiť za 59.90 eur + poštovné. Nie zlá cena…

A ako chutí a vonia? Tu sú oficiálne degustačné poznámky:

Aróma: sladké medové plásty, slivky, pomarančová kôra a ružová voda, s jačmennými vločkami, trochou mätovej sviežosti a tmavej čokolády s príchuťou kože a anízu.

Chuť: klinčeky, biele korenie a tmavá čokoláda sa zmenia na čerstvý chlieb a horkastý grapefruit.

Záver: Dlhý, hrejivý a korenistý.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here