ÚvodVzťahyObjatie má pozitívne účinky, tvrdia vedci

Objatie má pozitívne účinky, tvrdia vedci

-

Aj ty máš partnerku, ktorá sa chce často túliť? Ja áno. Niekedy som rád, inokedy ma to otravuje a nemám na to náladu. Na druhej strane si uvedomujem, že to moja polovička potrebuje a keďže jej chcem vyhovieť, tak jej objímanie sa a túlenie umožňujem. 

objatie, túliť sa, pre mužov
zdroj fotografií: pixabay.com

Mám však celkom dobrú správu! Ak túlenie sa so svojou priateľkou, frajerkou, snúbenicou, či manželkou vydržíš, má to aj svoje pozitívne účinky. Okrem toho, že takto uspokojíš jej emocionálne potreby. Čítaj ďalej a dozvieš sa, aký vplyv má objatie na ľudský organizmus.

1. Cítime sa šťastnejšími

Oxitocín je hormón, ktorý nás robí šťastnejšími. Čím je oxitocín v našom tele vyšší, tým sa cítimi šťastnejšími. Tvrdia to odborníci, napríklad Paul Zak, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom na tento hormón. Podľa neho by mal človek dostať aspoň 8 objatí denne!

Tak choď teraz hneď za svojou ženou alebo mamou a objím ju. Dopraj jej dobrý pocit a trošku šťastia.

objímanie sa, túlenie, objatie

2. Zlepšuje imunitu

Možno sa ti to bude zdať smiešne, ale existuje štúdia, publikovaná v časopise Sage Journals, ktorá tvrdí, že objímanie posilňuje imunitu. V jednom výskume bolo viac ako 400 ľudí vystavených vírusu, ktorý spôsobuje zimnicu. Tí, ktorí sa počas prieskumu objímali boli chránení pred rozšírením infekcie. Čím viac objatí, tým lepšie, tvrdí štúdia. Dôkaz? Objímajúci sa pacienti mali menej závažné príznaky choroby. Dosť dobré, nemyslíš? Ale poďme ďalej!

3. Zvyšuje sa tvoje libido, alebo ak chceš chuť na sex

Pri objímaní sa zvyšuje dopamín, hormón, ktorý zvyšuje našu chuť na sex. Objímanie sa, maznanie a podobne sú skvelou súčasťou predohry a navyše zvyšujú pocit šťastia v našom mozgu, prostredníctvom už spomínaného oxytocínu.

4. Znižuje pocit úzkosti, depresiu

Jeden z prieskumov hovorí, že v USA trpí úzkosťou až 40 miliónov ľudí. Neviem ako je to u nás, či  tu podobný prieskum existuje, ale určite trpí týmto stavom množstvo ľudí aj v našich zemepisných šírkach.

Opäť prejdeme k štúdii. Niekoľkým ženám pri výskume povedali, že dostanú elektrický šok. Lekári pritom monitorovali reakcie mozgu. Ak ženu držal jej partner za ruku, pocit stresu a úzkosti bol oveľa menší, ako keď ju držal cudzí človek alebo nikto. Objatie alebo dotyk blízkeho človeka pôsobí upokojujúco.

5. Znižuje krvný tlak

Pre ľudí s vysokým krvným tlakom, tzv. hypertenziou sa odporúča diéta, cvičenie a často aj medikamentózna liečba. Vysoký krvný tlak škodí nášmu organizmu viacerými spôsobmi (zníženie toku krvi do srdca, kôrnatenie ciev atď.). A opäť si pomôžem klinickým výskumom. Niekoľko desiatok žien s vysokým krvým tlakom skúšalo objatia so svojím partnerom. Výsledok bol skvelý! Tlak im klesol. Oxytocín spôsobil pocit šťastia a pomohol aj v tejto veci. Dobré nie?

objatie, mužský blog
Objatie poteší, vždy

6. Srdce tlčie pomalšie

Rovnaký výskum, kde sa riešil krvý tlak zistil, že spolu s poklesom krvného tlaku po objímaní, klesol aj počet úderov srdca. Potvrdila to však aj iná štúdia. Lekárska fakulta na Univerzite v Severnej Karolíne robila výskum, kde rozdelila páry do dvoch skupín. Prvej skupine pustili krátku ukážku z romantického filmu a požiadali páry, aby sa následne objali. Druhá skupina zostala celý čas bez fyzického kontaktu (nepustili jej žiadny film). Výsledok? V prvej skupine ľuďom klesol krvý tlak a aj strdcový tep, naopak v tej druhej sa členom skupiny tlak zvýšil. Ďalší dôvod na to, viac sa objímať!

7. Objatie zmenšuje bolesť

Teraz si zaspomíname na naše detstvo. Alebo sa pozrite na malé deti, to je čerstvejšie. Čo sa deje keď spadnú a rozbijú si koleno, alebo hlavu? Príde mamička alebo otecko, deti im ukážu svoje bóóó, oni im ho pofúkajú, postískajú svoju ratolesť a dieťa sa utíšia. Myslíš si, že je to náhoda? Veru nie, nie je! Zase tu zohráva úlohu, nám dobre známy oxytocín. Inak, volajú ho aj maznavý hormón, hehe. Jasné, že úplne nevylieči. Ale určite pomáha tíšiť bolesť. Takže, ak máš zranené dieťa, alebo partnerku, objím ju. Pomôžeš jej znížiť bolesť.

objatie dieťaťa

8. Nenáviď objímanie koľko chceš, je však lepšie ak s ním príde muž!

Toto ťa asi veľmi nepotešilo, že? (Smiech) S iniciatívou maznania a objímania asi skôr prichádzajú ženy, ale údajne je vhodné, ak ho aspoň z času na čas vyvolá muž. Prečo?

Výskumy tvrdia, že ak maznanie iniciuje muž, má väčší účinok ako keď to urobí žena. Neviem prečo je to tak, ale je to tak. No a plus – robí to kvalitnejším aj samotný vzťah. Za pokus to stojí, nie?

Niečo zvláštne na záver

Pre mňa zvláštne, pre mnohých rovnako a pre niekoho možno nie. Ale. Pre tých, ktorí nemajú partnera už existovali mobilné aplikácie ako CUDLRR (od slova cuddle, objímať sa), či SPOONR, kde sa mohli ich užívatelia spájať a objať na diaľku. Neviem presne ako to fungovalo, ale vraj to pomáhalo. Mať spriaznenú dušu na opačnej strane, už len to niekedy pomôže. Tieto aplikácie však už zanikli (neskúmal som dôvod prečo).

Tak či tak, ako sme zistili, objímanie je cool! Objímajte sa a množte sa! Túliť sa je ľudské. Hneď bude svet krajší. Pre nás a aj pre tých druhých 🙂

-Man About

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json