Úvod Whisky Ochutnávali sme whisky z ostrova Islay. Čím sú iné?

Ochutnávali sme whisky z ostrova Islay. Čím sú iné?

-

Degutácie whisky pod vedením skúseného odborníka sú zážitkom. Nielen pre chuťové poháriky, ale aj pre čuch a vaše uši. Okrem toho, že ochutnáte skvelé whisky, dozviete sa mnosžtvo zaujímavých vecí, ktoré často nenájdete ani pri dlhom gúglení na internete. Ja som pred pár dňami absolvoval skvelú riadenú degustáciu v bratislavskom The Izzi Pube, pod vedením whisky experta Petra Praženku. A veru bolo čo ochutnávať!

P. Praženka v pracovnom tempe, foto Man About

Dozviete sa:
  • Koľko páleníc whisky sa nachádza na škótskom ostrove Islay
  • Čím je whisky z tohto ostrova iná?
  • Prečo je fajn navštíviť The Izzi Pub v Petržalke

Whisky z ostrova Islay sú špecifické. Aj preto mňa osobne zaujala táto konkrétna degustácia. V The Izzi Pube prebiehajú pravidelne, majiteľ Peťo Praženka o nich pravidelne informuje na facebookovej stránke podniku. Whisky je nápoj mnohých chutí, vôní, charakteristík, špecifík. Veľmi zjednodušenie sa dá povedať, že sa delia medzi jemné s kvetinovou či ovocnou chuťou a arómou a potom na ťažšie whisky s rašelinovou alebo až dymovou chuťou a vôňou, stále však veľmi jemné a chutné. Hovorí sa, že tie ťažšie rašelinové whisky chutia tým, ktorí majú dačo z portfólia whisky odpité. V každom prípade, treba skúsiť viaceré druhy, aby ste zistili aký je váš chuťový profil.

výber z degustovaných whisky, foto Man About

Ostrov Islay

Tento škótsky ostrov (leží západne od pobrežia Škótska) je povestný práve tým, aké množstvo páleníc (destilérií) whisky sa na takom malom kúsku pevniny nachádza. Tento skvelý destilovaný nápoj, ktorý zreje v dobových sudoch sa tam údajne páli už od 14-teho storočia. Niektoré pálenice už zanikli, iné sa postupne otvárajú. Dnes je na ostrove aktívnych 8 páleníc, vymenujem ich poporadí z juhu smerom na sever: Laphroaig, Lagavulin, Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Kilchoman, Caol Ila a Bunnahabhain. Ďalšie minimálne tri či štyri by mali otvoriť v nasledujúcich mesiacoch (Port Ellen, Gartbreck, Port Charlotte, Ardnahoe). Ostrov v podstate nemá drevo na vykurovanie (rastie tam minimum stromov), takže na sušenie sladového jačmeňa sa tu kúri rašelinou. Ide o vysušenú zeminu s množstvom odumretých rastlín, dá sa povedať, že je to akési veľmi mladé uhlie. Práve v procese sušenia sladového jačmeňa tento nasiakne dymom, podobne ako pri údení klobás či slaniny a výsledná chuť whisky je vzhľadom k tomu výrazne rašelinová, dymová. Ak teda budete počuť, že whisky pochádza z ostrova Islay, očakávajte práve takéto whisky.

The Izzi Pub, foto Man About

Degustačná osmička

Na degustácii v The Izzi Pube sme mali možnosť ochutnať osem rôznych whisky z tohto ostrova, niektoré jedinečné tým, že ich bežne nezoženiete. Degustácia stála 25 eur, v cene bolo zahrnutých 8 degustačných vzoriek whisky, priebežne dopĺňaná čistá voda na stole, obložená misa a samozrejme asi dvojhodinový pútavý výklad, kde sme sa dozvedali rôzne zaujímavosti a charakteristicky tej ktorej whisky, akú sme práve ochutnávali. Postupne sa nám teda na stole menili Islay Storm, Bowmore, Bruichladdich, Caol Ila, Dun Bheagan (pálenica Bunnahabhain), Ardbeg, Octomore (pálenica Bruichladdich), Port Askaig. Hneď prvá whisky Islay Storm je predávaná bez udania pôvodu, predáva sa ako whisky zo secret distillery. Znamená to, že ju vyrába niektorá z páleníc na ostrove, ale na etikete názov pálenice jednoducho nenájdete. Čo je za tým? Vysvetľuje whisky expert Peter Praženka: “Deje sa tak prakticky z dvoch dôvodov. Prvým je ten, ak chce pálenica túto whisky predávať za menej peňazí, druhým, ak chce budovať vlastnú značku tejto konkrátnej whisky.”

k niektorým whisky sa hodí aj čokoládka, foto Man About

Zaujímavosťou degustácie, ktorá mňa osobne dostala, bola whisky Octomore Masterclass 8.1. z pálenice Bruichladdich (moja obľúbená). Je fľašovaná v sile 59,3 percenta, destilovaná bola v r. 2008, plnená do fliaš, po zretí v sudoch z prvýkrát plneného amerického dubu, ako osemročná. Rašelinová sila whisky je meraná v množstve fenolov, táto konkrétna whisky ju má v sile 167 ppm (phenols part per million, ktoré udávajú silu koncentrácie fenolov v nápoji). Pre porovnanie Ardbeg má silu 55 ppm, Laphroaig 40. Práve Octomore je považovaná za najrašelinovejšiu whisky na svete.

The Izzi Pub

Tento pekný podnik nájdete v Petržalke (Rovniankova 12), prekvapivo na terase jedného zo starších bytových domov.

vchod do pubu, foto Man About

Pred niekoľkými týždňami prešiel kompletnou rekonštrukciou, dnes je to nádherný bar alebo pub, ak chcete. Najsilnejšie zastúpeným destilátom je tam samozrejme whisky (írska, škótska, americká, japonská i slovenská), predávajú viac ako sto druhov whisky.

Sedí sa aj pri takomto sude, foto Man About

Ponúkajú však aj pivo, víno a i ďalšie alko či nealko nápoje. Veľkou výhodou a pridanou hodnotou je však skutočne excelentná znalosť whisky zo strany majiteľa podniku Petra Praženku. Ak sa teda chcete dozvedieť mnosžtvo zaujímavých vecí a ochutnať zo skutočne širokej palety whisky, navštívte práve tento bratislavský podnik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Víkendový špeciál: Keď prekvapenie od ženy muža naserie

Na úvod sa ospravedlňujem za slovo "naserie", ale niekedy je lepšie pomenovať veci pravým menom. Ja som sa cez víkend trošku...

Luxusný dom v púšti nie je prakticky vidieť. Môžu za to zrkadlá

Neviditeľný dom v púšti? Toto je on. Za hodinu prenájmu si pýtajú 1750 doláčov.

Nová “škodovka” na obzore? Tento športiak by bol výkladnou skriňou

Na internete sa objavili fotografie športovej verzie automobilu značky Škoda. Ide o skutočný zámer automobilky alebo o hoax? Čítajte tu.

Na tieto whisky čakal celý svet. Novinky z írskeho Waterfordu sú tu

O whisky z tejto mladej pálenice budete v budúcnosti určite ešte veľa počuť. Teraz predstavila svoje prvé kúsky, prečítajte si o nich.

Hummer opäť na scéne. Tentokrát elektrický

Automobil Hummer H1 je jedným z najpopulárnejších SUV na svete. Vo verejnosti si získal takú obľubu, že sa zastavenie jeho výroby...

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov