On-line degustácia whisky ako parádny zážitok

Poď si ju vyskúšať aj ty!

0
1032

Doteraz som si nikdy nepomyslel, že raz budem sedieť doma pred obrazovkou počítača, čumieť do nej a popíjať whisky. Doba sa zmenila, korona nás núti robiť veci inak. A inak dnes vyzerajú aj degustácie whisky. Kým predtým som chodil degustovať do baru ku kamarátovi a whisky expertovi Peťovi Praženkovi osobne, dnes sa aj degustácia deje cez internet (on-line degustácia). Našťastie ale pijete skutočnú whisky. Nebojte sa, nelížete ju cez sklo… Poviem vám ako to celé vyzerá.

Foto: Man About

Čo treba urobiť

Úplný základ pre všetkých “whiskypičov a whiskypičky” je lajknúť stránku Dram to your door na sociálnej sieti Facebook. Tam zverejňuje náš odborník na whisky svoje degustácie, ktorých sa môže zúčastniť v podstate ktokoľvek, kto má viac ako 18 rokov.

Mňa zaujala konkrétne degustácia whisiek v sudovej sile. Tzv. Whisky Cask Strength. Lebo ja mám rád silnú whisky. Silnú a jemnú. Ono v podstate silnejšia whisky ako tá, ktorú nalejú do fliaš priamo zo suda, bez riedenia neexistuje. A tak naslabšia whisky, ktorú sme v ten večer degustovali, mala 54,1 percenta.

Foto: Peter Praženka

Na degustáciu sa dá nahlásiť priamo cez FB, kliknutím na “chcem sa zúčastniť” a potom “rezervovať”. Peťo Praženka, ktorý degustáciu organizuje a vedie, vám za úhradu pošle poštou 6 vzoriek whisky, ktoré sa budú v určený večer degustovať. Každá degustácia je nejako tematicky zameraná, vždy je všetko vysvetlené práve v tejto FB skupine. Rovnako je tam uvedená aj cena. Tá sa zvyčajne hýbe okolo 25-35 eur plus poštovné, čo sú nejaké 4 eurá.Za túto cenu by sa k vám ešte pred degustáciou mali dostať priamo domov malé fľaštičky s whisky. Každá má 0,2 dc whisky, teda malú degustačnú vzorku.

Priebeh degustácie

V deň degustácie vám whisky expert pošle link, na ktorý sa večer, na začiatku degustácie pripojíte. K tomu potrebujete mať na svojom pc alebo notebooku mikrofón i kameru, ale to je dnes bežná súčasť vybavenia… Takže, pripojíte sa a ocitnene sa v skupine ďalších ľudí, ktorí si degustáciu zaplatili a budú ju prežívať s vami.

Na úvod vždy vedúci degustácie povie pár slov o tom ako bude degustácia prebiehať, aké whisky a v akom poradí sa budú ochutnávať. No a potom predstaví osobitne každú z nich a vy budete spoločne s ostatnými ochutnávať jednotlivé whisky. A baviť sa o nich, pýtať sa a hovoriť svoje dojmy. Po polovici degustovaných vzoriek (teda po 3) prebehne hlasovanie za najlepšie z nich, ktoré konrétne vám najviac chutili. Na úplný záver sa hlasuje o celkovom víťazovi. Len tak, pre zaujímavosť.

“Pracovný” neporiadok pred degustáciou.

Celkom dôležitou záležitosťou pri degustácii je degustačný pohárik. Na to, aby ste si dobre jednotlivé whisky vychutnali, potrebujete mať správny pohárik. Najepšie tzv. Glencairn glass. Má širšie bruško a užšie hrdlo. Má to svoj zásadný význam kvôli zisťovaniu arómy whisky. V inom pohári jej vôňa nevynikne. Takže, na degustáciu odporúčam mať pripravený tento pohár, najlepšie hneď šesť, na každú vzorku whisky jeden. Toľko k priebehu degustácie. Kúpiť si ich môžete napríklad tu.

Na tej poslednej on-line degustácii, ktorú som absolvoval ja, sme ochutnávali tieto whisky:

  1. Škótsku Single Malt Whisky Scallywag (54,1%)
  2. Tullamore D.E.W. Phoenix – írsku whiskey, ktorá sa už nevyrába a nikde ju už bežne nekúpite (55 %)
  3. Škótsku Arran Bothy (55,2%)
  4. Škótsku whisky GlenAllachie (57,2%)
  5. Škótsku GlenAllachie (58,2%)
  6. Škótsky Glendronach (61%)

Všetky whisky pochádzali z limitovaných edícií, to znamená, že ich bolo vyrobených len obmedzené množstvo fliaš. A tomu teda zodpovedá aj cena za fľašu. Čím menej vyrobených fliaš, tým viac whisky stojí.

Ak vás pitie whisky baví, ak sa radi dozvedáte nové veci, a ak radi pokecáte s ľuďmi, ktorí sa vo whisky skutočne vyznajú, tak vám takúto degustáciu odporúčam vyskúšať. Možno objavíte zase niečo nové, zážitok, ktorý sa vám zapáči. Ja to vrele odporúčam. Určite vás to posunie vo vychutnávaní si whisky o kus ďalej.

A navyše, tu vyskúšate whisky, ku ktorým sa často bežný smrteľník ani nedostane. Jednoducho, skvelé a vzácne kúsky.

Na zdravie!

Man About, blog pre mužov (zo sveta whisky)

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here