ÚvodWhiskyPálenica Balvenie predstavila whisky s príbehmi

Pálenica Balvenie predstavila whisky s príbehmi

-

Škótska pálenica whisky The Balvenie uvádza na trh tri nové whisky. Nová sada nesie názov Balvenie Stories, teda príbehy Balvenie.

Každá z týchto whisky ponesie vlastné meno. Meno príbehu. Sladký toast z amerického dubu (The Sweet Toast of American Oak), Týždeň rašeliny (The Week of Peat) a Deň tmavého jačmeňa (A Day of Dark Barley). Každá whisky pritom na kartóne prezentuje podrobný príbeh jej vzniku.

Whisky “Sladký toast”

Vytvoril ju s pomocou malt mastera pálenice Davida Stewarta jeho učeň Kelsey McKechnie. Dozrievala primárne v sudoch po Bourbone (12 rokov) a tri mesiace ešte finišovala v panenských sudoch z amerického dubu, pochádzajúcich zo spoločnosti Kelvin Cooperage v Kentucky. Tam boli sudy pomaly vypaľované po dobu dvadsiatich minút a následne cestovali do pálenice Balvenie, kde ich ešte raz vypálili, aby z nich získali čo najviac chutí, ktoré tieto sudy napokon dodali výslednému produktu.

Zdroj: Balvenie

To sa samozrejme odzrkadlilo na aróme i chuti whisky. Dodalo jej to ešte silnejší sladký, kokosový a medový charakter. Whisky bola do fliaš naplnená v sile 43 % alkoholu.

Whisky “Rašelinový týždeň”

Táto whisky je v podstate reinkarnáciou pôvodnej Balvenie Peat Week, 14-ročnej silno rašelinovej škótskej single malt, ktorá sa začala predávať v roku 2017.

Recept tejto whisky je rovnaký ako pôvodný a tiež sila alkoholu, ktorá dosahuje 48,3 %. V podstate, táto whisky sa hodila do novej rady príbehov, tak ju sem presunuli. To však neuberá nič na jej kvalite. Táto whisky má síce jemný rašelinový charakter, ale zároveň je sladká – má príchuť citrusu, vanilky a kvetového medu.

Táto rašelinová Balvenie sa pripravuje len jeden týždeň v roku. Vtedy sa vyrába slad, ktorý je nadymený rašelinou. Je to akási pripomienka toho, ako sa v Škótsku vyrábala whisky kedysi, keď sa kúrilo práve rašelinou, čo sa odzrkadlilo na slade, a teda aj na výslednej whisky. Neočakávajte však rašelinovú silu, ktorá je známa z ostrova Islay. Toto je whisky z regiónu Speyside, ktorá je charakteristická najmä sladkou vanilkou, kvetinovou a ovocnou príchuťou.

Whisky “Deň tmavého jačmeňa”

Táto whisky je zase sestrou 14-ročnej Balvenie Roasted Malt, ktorá bola na trh uvedená v roku 2006. Obsahuje určité percento tmavého, pečeného čokoládového sladu. Táto whisky je však až 26-ročná a do fliaš bola plnená so silou alkoholu 47,8 %. Má mať chuť sladkého karamelu, citrusových tónov, najmä pomaranča, po ktorej sa prejaví chuť vanilky, škorice a štipka zázvoru. V podstate taká fajnotka na vianočné sviatky, alebo dlhé zimné večere.

Podľa šéfa pálenice Davida Stewarta je táto sada whisky akousi životnou miazgou tohto liehovaru. “Tvorí štruktúru toho, kto sme a čo robíme”, povedal Steward.

Príbehy týchto troch Balvenie sa rozprávajú takpovediac v tekutej forme. Umožňujú nahliadnuť do duše ľudí, ktorí v tejto pálenici pracujú a vyrábajú tento skvelý zlatistý mok.

Všetky tri whisky z tejto kolekcie sú už dostupné na trhu a predávajú sa v cene od 51 eur (Sweet Toast), cez 74 eur za rašelinovú, až po 680 eur za 26-ročný Deň tmavého jačmeňa.

Predpokladá sa, že táto kolekcia sa ešte rozšíri o ďalšie whisky s príbehmi, a to v nasledujúcich rokoch. Na jeseň však vyjde kniha Zbierka krátkych príbehov Balvenie (Pursuit – Balvenie Stories Collection), ktorú napísali spisovatelia Lawrence Osbourne a Max Porter.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json