shop-cart

Práve čítate: Pivné brucho. Môj boj s ním sa začal

Pivné brucho. Môj boj s ním sa začal

Mám 44 rokov a pivné brucho. Nohy a ruky pomerne chudé, postavu útlu. Len to brucho! V podstate som ako taký pavúk. Ale nechcem ním byť. Chcem byť príťažlivý muž. A preto som začal meniť svoj život.

Čo sa v tomto blogu dočítaš:

 • Prečo chcem odstrániť pivné brucho.
 • Čo preto robím?
 • Čo radí fitness tréner?
 • Ako to celé zvládam?
 • Ako a či je možno chudnutie kombinovať s pivom.
 • Hlas ženy na záver.

schudnúť z brucha

Čím si starší, tým sa musíš o seba viac starať. Inak spustneš. Je to podobné ako s autom. Čím je staršie, tým si vyžaduje viac pozornosti a opráv. Ja však chcem byť stále príťažlivý. Chcem, aby sa za mnou ženy obzerali, aby sa na mňa usmievali. Chcem, aby bola s tým, ako vyzerám, spokojná aj moja partnerka. Chcem byť atraktívny muž v strednom veku, na ktorom je vidieť, že sa o seba stará a že mu na sebe záleží. Ale v prvom rade sa chcem dobre cítiť ja sám. Byť sám so sebou spokojný. Len tak, lúsknutím prstov to však nejde.

schudnúť z brucha, Man About

Pozeraj, cez brucho mi nevidieť celý ksicht!

Chudnúť len z brucha je nonsens

Som dosť inteligentný na to, aby som vedel, že odstrániť pivné brucho bude tvrdý oriešok. Nepôjde to zo dňa na deň a nebude to jednoduché. Rovnako viem, že schudnúť len z brucha nie je možné. Keď chudneš, chudneš celkovo, z celého tela. A teda, keby som len chudol, bol by som skutočne ako pavúčik. Musel som sa nad celou situáciou zamyslieť komplexne. Veľa cenných informácií mi poskytla aj moja priateľka. Dnes už viem, že je dôležité nastaviť si správne stravovanie a mať dostatok pohybu. A nevzdávať sa.

Ako na to idem ja?

Už niekoľko mesiacov sa snažím zdravšie stravovať. Pečiem si vlastný celozrnný chlieb, jem menej mastných jedál, do svojho jedálneho lístka som zaradil viac tvarohu, vajec, strukovín, viac zeleniny a ovocia. Úplne som vylúčil cukor. Nepijem sladené nápoje, teda s výnimkou piva. Ale k tomu sa ešte vrátim. Trikrát do týždňa chodím do fitka. 10 minút idem rýchlu chôdzu na bežiacom páse, potom 40 minút cvičím na strojoch a s činkami.

Keďže chudnem, potrebujem zároveň nabrať svalovú hmotu na zvyšok svojho tela. Najmä na hrudníku, ramenách, rukách a nohách. Aby som nezostal chudý a mľandravý. Mojim cieľom je mať pevné telo s rysujúcimi sa svalmi (nie, nechcem byť hora svalstva) a čo je najdôležitejšie, bez vypuklého brucha.

schudnutie z brucha, Man About

Pivné brucho, blog

Trpezlivosť svaly prináša

Výsledok, aký očakávam, sa zatiaľ ešte nedostavil. Áno, áno, treba byť trpezlivý. Pre istotu som však s prosbou o konzultáciu oslovil fitness trénera Jakuba Fabišíka, ktorý spolupracuje s firmou GymBeam. Práve výrobok tejto značky používam na zvýšenie príjmu proteínov, ktoré sú veľmi dôležité na stavbu svalstva. Ide o slovenskú spoločnosť a spomínaný výrobok je navyše bez cukru.

Jakubovi som opísal moju situáciu, môj cieľ a všetko, čo preň robím. Potešilo ma, keď mi povedal, že to robím dobre. „Na rovinu, strava je 70 percent úspechu pri chudnutí alebo formovaní postavy. Ak teda pravidelne cvičíš, dávaj si pozor na to, čo ješ. Nepokaz to, čo robíš nezdravou stravou“, apeloval na mňa Jakub.

pivné brucho, Man About

Zmeniť stravu

Nie je ľahké zmeniť stravovacie návyky, ktoré pestuješ dlhé roky. Ale ak niečo chceš dosiahnuť, tak to jednoducho musíš urobiť. Pointa nespočíva v tom, že prejdeš na drastickú diétu to by bola tá najväčšia hlúposť. Ako hovorí fitness tréner: „Nemusíš jesť od rána do večera kuracinu na vode, stačí, ak si budeš pripravovať zdravšiu variantu toho, čo si jedával doteraz a budeš o krok bližšie k svojmu cieľu.

Tažšie s chudnutím to máme najmä my, chlapi, ktorí máme sedavé zamestnanie. Všetkým nám Jakub radí, aby sme zmenili životný štýl. „Namiesto cestovania do práce autom, choď na bicykli. Krátke trasy využi na prechádzky, do svojho denného programu zaraď aj cvičenie doma – brušáky, kliky, drepy. Každý pohyb pomáha,“ zdôrazňuje fitness tréner.

Man About, schudnúť z brucha

Nič nejde rýchlo

Ja osobne neoplývam zvlášť veľkou trpezlivosťou. Keď niečo chcem, chcem to rýchlo a najlepšie hneď. V tomto prípade si však uvedomujem, že je to skôr beh na dlhú trať. Roky som si svoje pivné brucho budoval, určitý čas teda potrvá kým ho aj zlikvidujem. Ako rýchlo to bude, záleží len na mne. Jakub však varuje, že sa nikde netreba ponáhľať a robiť radikálne zmeny zo dňa na deň. „Premena svojho tela k lepšiemu je dlhodobý proces, a preto je potrebné robiť veci opatrne. V prvom rade si musíš uvedomiť, že chceš zmenu. Musíš byť o tom sám presvedčený. Potom potrebuješ zmeniť svoje návyky, stravovanie, začať sa hýbať a aktívne žiť. Prvé kilá idú dolu pomerne ľahko, ale potom sa to na určitý čas zastaví a vtedy je rozhodujúce neprestať,“ nabáda Jakub.

Pridávam si viac

Ja teda neprestávam. Práve dnes som sa rozhodol, že aj ďalšie dni v týždni vstanem skôr a zacvičím si tiež doma a nielen vtedy, keď idem do posilky. Urobil som tak hneď bez zbytočného odkladu a na ráno som zaradil tri série brušákov a cvičenie SM systém, ktoré mám od fyzioterapeuta naordinované kvôli problémom s platničkou. Viem, že musím ešte viac pridať, ak chcem vidieť výsledky na svojej postave. Akoby mi pritom v ušiach zneli Jakubove slová: „Chlap by mal reprezentovať svoju mužnosť, a preto by mal byť v dobrej fyzickej kondícii.“ Hej, chcem byť v dobrej kondícii o to viac, že sa už ráno neprebúdzam ľahký ako pierko a ohybný ako prútik spred dvadsiatich rokov.

Veď ja im ukážem

A dopredu ma ženie aj niečo iné. Ironické slová mojich mladých kolegov, ktorí radi na môj účet vtipkujú, že už som starý. Chcem im ukázať, že ešte nepatrím do starého železa a že nie som mladý len duchom. Chcem ukázať mladým slečnám, že sa na mňa môžu pozerať ako na atraktívneho chlapa v strednom veku, ktorý má niečo do seba a na ktorého nebudú používať to nepríjemné slovo „ujo“.

schudnäť z brucha, Man About

Pivo áno, ale…

No a vrátim sa aj k môjmu obľúbenému pivu. Nechcem sa ho totiž úplne vzdať. Opýtal som sa teda Jakuba, či je to problém. „Jedno pivko nikoho nezabije, pokiaľ ho zo seba potom dostaneš poriadnym tréningom. Všetko je to len hra kalórií, ich výdaj musí byť v prípade chudnutia vyšší ako ich príjem. Pokojne si cez deň vypi aj 5 pív, ale potom musíš z piva prijaté kalórie stiahnuť úpravou stravy a intenzívnym kardio tréningom“, dopovedal mi fitness tréner. S pivom to ide o niečo ťažšie, ale predsa len ide. A to je pre nás pivkárov dobrá správa.

Premôcť vlastnú lenivosť

Chalani, ak máte podobný problém s bruchom ako ja a chcete s tým niečo urobiť, jedna rada odo mňa, teda od človeka, ktorý si celým týmto príbehom práve prechádza. Úplne najťažšie je premôcť svoju lenivosť. Opustiť svoj doterajší komfort a zmeniť viacero vecí, čo nie je jednoduché. Ale poháňať ťa musí tvoj cieľ. Tá vidina peknej postavy, príťažlivejšieho človeka. Keď si na to všetko, teda na nový systém života zvykneš, potom to už pôjde ľahšie. Presne, ako hovorí Jakub, najskôr to musíš chcieť a potom za tým ísť a nevzdávať sa. Ja sa nevzdávam a idem si za svojim, aj keď sa mi často nechce. Až som sám prekvapený z toho, akú mám pevnú vôľu. A ja som si myslel, že ju nemám.

pivné brucho, Man About

Niekoľko rád od fitness trénera Jakuba Fabišíka ako sa popasovať s pivným bruchom

 1. Buď presvedčený, že to naozaj chceš a choď si za svojim cieľom.
 2. Zmeň svoj doterajší životný štýl, začni sa zdravšie stravovať a viac sa hýb.
 3. Chodievaj na prechádzky, behaj, bicykluj, chodievaj do fitka.
 4. Zo svojho jedálneho lístka odstráň sladkosti, sladené vody, nezdravé cukry sú problém. Vyvaruj sa aj mastných a vyprážaných jedál. Prijímaj dostatok bielkovín (proteínov).
 5. Pre pekné brucho cvič aj brušáky, jednoduché skracovačky a dvíhanie nôh vo výške.
 6. Nikdy sa neponáhľaj a nerob radikálne zmeny. Môže to tvojmu telu viac uškodiť ako pomôcť.
 7. Nevzdávaj sa, pokračuj v tom, čo si začal, neprestávaj.
Jednoduchá rovnica pri chudnutí:

Tvoj výdaj kalórií musí byť vyšší ako ich príjem.

Ak máš problém sledovať tieto údaje, poradím ti jednu dobrú mobilnú aplikáciu. Volá sa MyFitnessPal a môžeš si do nej zapisovať to čo zješ, apka ti vypočíta prijaté kalórie a rozmení ti na drobné aj to koľko si prijal bielkovín, koľko sacharidov, tukov, vlákniny. Dá sa tiež prepojiť s aplikáciami, ktoré ti rátajú kroky alebo inú fyzickú aktivitu, aby si na konci dňa vedel, koľko kalórií si prijal a koľko zo seba vydal.

-Man About, blog pre mužov

Hlas ženy:

Páni, z vlastných skúsenosti mám ešte jednu radu, ktorú vyššie nenájdete. Nebojte sa hľadať pomoc. Či už doma u svojej partnerky, alebo u skúsených osobných trénerov. Nikto učený z neba nespadol a prosbou o pomoc nestratíte nič zo svojej mužskej hrdosti. Niekedy by ste až neverili, koľko vecí o cvičení a správnej strave vie vaša partnerka. Teda pokiaľ nie je vyznávačka “tukožravej” kapustovej polievky, haha.

Nám tiež dobre padne, keď sa pripojíte k šalátovej kultúre na večeru, no kvôli vyššiemu príjmu bielkovín ju obohatíte dobrým steakom alebo grilovaným mäskom. Sama si tak svoj jedálniček (naplánovaný v MyFitnessPal) upravujem podľa svojho partnera. Viem, že ho poteším, ak si spravíme spoločnú, chutnú a hlavne vyváženú večeru. A keby ste ho počuli ako si potom blahom krochká!  Proste nezabudnuteľný a neoceniteľný pocit 🙂

Držme sa českého hesla “Ve dvou se to lépe táhne”.Ulož tento článok na neskôr