ÚvodVzťahyPlánujete bývať s priateľkou? Predtým urobte toto

Plánujete bývať s priateľkou? Predtým urobte toto

-

Ste s ňou už nejaký ten čas a vy rozmýšľate nad tým, či by už nebolo načase začať spolu aj bývať. Než prekročíte túto červenú čiaru, mali by ste si najskôr odpovedať na tieto tázky.

Ešte skôr kým sa k nim dostaneme, malé intro: Ak vám to spolu klape pri randení niekde vonku, v bare, v kine, pri potulkách po tmavých uličkách mesta, alebo na lesnej čistinke, neznamená to, že vám to bude klapať aj pri spoločnom bývaní. Lebo… to už ide celkom do tuhého. Až tam skutočne poznáte, kto vlastne ste!

Otázka stojí takto: Je sa čoho báť? Možno áno, možno nie. Možno si budete vyhovovať a možno si po krátkej dobe skočíte do úsmevu. To nikto nevie. Práve preto si odporúčam najskôr urobiť tento minitest, ktorý vám môže veľa napovedať. Tak poďme na to…

Otázka č. 1: Nie je to ešte príliš skoro?

Podľa akéhosi prieskumu sa zistilo, že páry začínajú spolu bývať v rozmedzí od šiestich mesiacov až do jedného roku, čo sú spolu. Odborníci radia, že je dobré skutočne dodržať nepísané pravidlo a ísť do toho najskôr po šiestich mesiacoch. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo. Ja som napríklad so svoju partnerkou začal bývať po troch mesiacoch. Ale, treba povedať, že sme boli už obaja vyzretí a rozumní ľudia, ktorí presne vedeli, že si vo všetkom musia pomáhať a vzájomne sa dopĺňať…

Dôležité je teda vedieť, či ste spolu schopní dostatočne komunikovať a tiež riešiť konflikty. Zažili ste si už nejakú hádku, konflikt, niečo zložitejšie? A dokázali ste to vyriešiť? Nie zamiesť pod koberec, ale skutočne vyriešiť. Nie sexom, ale pekne, problém ako taký, hneď od podlahy? Toto je dosť dôležité… Lebo, každý z vás bude mať nejaké očakávania od toho druhého a pri každej nezhode už nebudete môcť odcupitať domov, pod maminu sukňu.

Otázka č. 2: Vidíte ten správny dôvod na spoločné bývanie?

Robíte to pod tlakom toho druhého? Alebo chcete ušetriť na nájomnom? Alebo je za tým niečo iné? Na spoločné bývanie by ste mali mať dobrý dôvod. A ten najlepší je vaša láska a potreba byť jeden s druhým čo najviac. Vôľa ešte lepšie sa spoznávať, nebáť sa spoločne riešiť vzniknuté problémy a veľa sa rozprávať. A tiež sa navzájom počúvať. Ste na to pripravení? Zamyslite sa nad tým a ak je odpoveď áno, tak potom v poriadku. A ešte niečo: presvedčení o tom musíte byť rovnako obaja.

Otázka č. 3: Dokážete aj pri spoločnom bývaní rešpektovať súkromie toho druhého?

Ide najmä o to, či budete schopní a ochotní rešpektovať navzájom individuálne potreby a individuálny priestor svojej partnerky a naopak. Pobavte sa o tom ešte predtým než sa spoločne ocitnete v jednom byte. Tak napríklad, zistite si, či je vaša priateľka pripravená na to, že z času na čas k vám prídu vaši kamoši pozrieť nejaký ten hokej alebo ligu majstrov a pritom vypijete nejaké to pivko, alebo na druhej strane, že sa u vás sem tam objaví jej rodina?

Alebo si vyjasnite to, či ste schopní akceptovať slobodu toho druhého v tom zmysle, že má svoje záľuby, ktorých sa nechce vzdať? Toto by malo byť úplne vyjasnené a dohodnuté ešte predtým, než budete mať kľúče od spoločného bývania.

Otázka č. 4: Ste na rovnakej vlnovej dĺžke ohľadom financií?

Peniaze, peniaze, peniaze. Sú všade, sú za všetkým a sú také dôležité, že hýbu svetom. Veľkým i malým. A hýbať budú aj tým vašim. Lebo, povedzme si to úprimne, ak zrazu pri platení nájomného zistíte, že si vaša partnerka svoju polovicu minula na drahé handry, alebo ona, že ste vašu polovicu prehajdákali s kamošmi v bare, bude oheň na streche.

Čo sa týka financií, je potreba mať jasné pravidlá, odkryť karty a dodržiavať to, na čom ste sa dohodli. A nie je to len o platení nájmu, internetu či káblovky. Dôležitou súčasťou spoločného rozpočtu je strava. Tá zhltne veľkú kopu peňazí, to mi verte. Ak sa aj napriek všetkému rozhodnete do toho ísť, odporúčam vytvoriť na stravu spoločný jeden účet, na ktorý každý mesiac rovnako prispejete a vaše nákupy budete vykonávať spolu práve z tohto účtu. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam a dohadom, kto čo kúpil a kto koľko minul…

Otázka č. 5: Čistota a hygiena. Ste za jedno?

Možno sa teraz usmievate, ale toto je kua dôležitá vec. Nemyslite si, že jeden bude makať a druhý si váľať šunčičky. Týka sa to upratovania spoločného hniezdočka lásky. Lebo – aj záchodík treba sem tam vypucovať, aj riady poumývať, prípadne naložiť či vyložiť umývačku, povysávať chuchvalce prachu a tak. Samo sa to neurobí. A aby to nerobil len jeden, treba si prácu pekne rozdeliť. Ste na to pripravení, že budete pravidelne robiť rajóny? Skutočne?

A teraz k hygiene. Ste medvedík čistotný? Alebo ste prasiatko, ktoré sa osprchuje raz za tri dni? Meníte si spodné prádlo a ponožky pekne pravidelne každý deň? A viete, že tie smraďochy sa nehádžu na zem k posteli, ale pekne do koša na špinavé prádlo? Ste toho schopný? A dokážete pustiť práčku a vyvesiť prádlo?

No… jednoducho, je toho celkom dosť v čom všetkom sa pri spoločnom bývaní treba zladiť, ako si rozdeliť úlohy, lebo povedzme si to otvorene – domácnosť nemôže ťahať len jeden, makať na nej musia obaja. Nie nie, mamička vám už upratať, oprať a ožehliť nepríde.

Tak čo, ste na to všetko skutočne pripravení? Lebo musíte vidieť aj toto všetko, nielen to, že si konečne budete mať kde v pokoji a slobodne vrznúť…

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json