Úvod Móda Plesová sezóna začína. Čo na seba?

Plesová sezóna začína. Čo na seba?

-

Práve vy môžete byť stredobodom pozornosti. Buď sa na vás budú ľudia pozerať s uznaním, alebo s posmeškami. Je to len a len na vás ako budete na plese pôsobiť.

Foto: Bernhardt.sk

Na začiatku si treba uvedomiť, že už nie je doba, kedy sme si na seba šupli oblek a išli sme na ples. Muži sa dnes obliekajú čoraz lepšie a uvedomujú si požiadavky spoločenskej etikety. Ak potom nechcete negatívne vyčnievať z davu a stať sa terčom úškrnov, odporúčam sa obliecť tak, ako sa na ples obliekať patrí.

Ples na dedine

Dobre, poviete si, že na ples u vás na dedine nepôjdete v smokingu, pôsobili by ste ojedinele a smiešne. Súhlasím. Skúste však aj tu dodržať minimálne nejaké pravidlá. Zvoľte aspoň tmavý oblek – najlepšie tmavomodrý alebo tmavosivý, určite bielu košeľu s dlhým (nikdy nie krátkym) rukávom a čierne šnurovacie poltopánky. K tomu nezabudnúť čierny kožený opasok a namiesto kravaty zvoľte aspoň motýlika. Kravata je prvkom biznis oblečenia, nie plesového štýlu.

Ples v meste alebo významnejšia udalosť

Iné je, ak idete na väčší a významovo dôležitejší mestský ples alebo ples, ktorý organizuje nejaká významná organizácia či spoločnosť. Tu už treba dodržiavať prísnu spoločenskú etiketu. V obyčajnom obleku s kravatou si už nevystačíte, musíte si obliecť to, čo sa vyžaduje. Väčšinou je požadované oblečenie napísané aj na pozvánke. V prípade plesu ide o tzv. BLACK TIE. Ide o formálny „dress code“ na večerné podujatie a zaraďuje sa medzi najvyššiu úroveň formálnych pánskych odevov. Čím viac na vás sedí, tým je to dokonalejšie. Preto je úplne najlepšie si dať ušiť takéto oblečenie na mieru, aby vám dobre sedelo. Firiem, ktoré šijú na mieru je viacero, ja odporúčam spoločnosť Bernhardt, viac si o nej prečítate tu. Poďme si teraz postupne predstaviť každý kus oblečenia na ples, aby ste vedeli čo zvoliť a čomu sa naopak vyvarovať.

Smoking alebo žaket

foto: thetrendspotter.net

Vsaďte na jednoduchosť. Vyberte si čisté línie. Najlepšou voľbou je dobre padnúci a upravený čierny smoking. Alternatívne môže byť aj tmavomodrý, či tmavozelený (ak ste odvážnejší), ale tradične je najviac uznávaný práve čierny. Tento kus oblečenia prakticky nepodlieha módnym trendom či výstrelkom, je veľmi konzervatívnym kusom formálneho oblečenia, čo znamená, že ho môžete nosiť dnes a rovnako aj o desať rokov. Samozrejme, ak výrazne nepriberiete.

Nohavice

Musia pasovať k smokingu. Ak je smoking čierny, nohavice by mali byť rovnako čierne. Ak je tmavomodrý, nohavice by mali byť z rovnakého materiálu a rovnakej farby. Tu ale pozor na dĺžku nohavíc. Nemali by byť príliš dlhé, ale ani príliš krátke. Opäť odporučím si dať ušiť nohavice na mieru, tak vám sadnú úplne presne. Ak máte dobrú postavu, vsaďte skôr na slim fit, ktorý pôsobí mladistvo a dobre sedí.

Košeľa

Ako som už spomínal vyššie, vsaďte na jednoduchosť. V nej sa skrýva krása. Vyberte si jednoznačne bielu, s manžetami na manžetové gombíky. Dôležitý je aj kvalitný materiál. Teda nie príliš lacný a tenký. Ja som si dal takú veľmi kvalitnú košeľu ušiť. Viac sa dozviete v totmto blogu.

Motýlik

Keďže ide o predpísaný BLACK TIE dress code, vyžaduje si motýlika. V podstate by mal byť čierny. A potom je už len na vás z akého materiálu bude a či bude mať aj nejaký vzor. Držte sa však radšej pri zemi a v tomto prípade veľmi neexperimentujte. A radšej si kúpte kvalitného motýlika, najlepšie takého, ktorého si môžete uviazať sami. Nech to pôsobí dobre a nie lacno.

Vesta

Nie je nevyhnutná, ale vie dodať na elegancii. Úplne najideálnejšie je vybrať si vestu rovnakej farby ako smoking alebo nohavice.

Topánky

Jednoznačne čierne. Odporúčajú sa oxfordky na šnúrky. Môžu byť aj lakovky, ale nemusia. Je to na vás. Špička by mala byť okrúhla a úzka. Dávajte si pozor, aby vaše topánky pôsobili kvalitne a novo, aby neboli popraskané a vyčaptané. Topánky sú jedna z vecí, ktorú si na tom druhom najviac všímame.

Šerpa

Je to ten kus materiálu okolo pása, ktorý drží vrch nohavíc a spodok košele. V prípade, ak máte vestu, šerpa potrebná nie je. Ak však vestu nemáte, tak šerpa by byť mala. Udržiava tak celistvosť oblečenia. Vyrobená je tradične, či už z hodvábu alebo zo saténu. Mala by zodpovedať farbe motýlika.

Doladenie outfitu

Keď už máte všetky podstatné veci pripravené, je čas na drobnosti. Nezabudnite na pekné, ale jednoduché manžetové gombíky (môžete ich skombinovať s hodinkami, ktoré máte na ruke) a šatku do náprsného vrecka (ak ho máte) smokingu alebo žaketu. Asi najčastejšie sa používa biela, ktorá ladí s košeľou, alebo iná, nie príliš nápadná a vyčnievajúca. A ponožky. V tomto prípade len čisto čierne.

No a na záver

V neposlednom rade nezabudnite ani na seba. Váš výzor ako taký. Odporúčam deň pred plesom navštíviť holiča (barbera), aby vás pekne ostrihal, zastrihol bradu alebo oholil a nastajloval vlasy. Postarajte sa aj o svoje nechty na rukách, nech vidieť, že sa o seba naozaj staráte. Nech takáto maličkosť nepokazí dojem.

Jedna rada pre všetkých

Ak si sami neviete dať rady, skúste sa spoľahnúť na stylistov, alebo na spoločnosti, ktoré šijú oblečenie pre pánov na mieru. Okrem toho, že ušijú kvalitné oblečenie, ktoré padne ako uliate, vedia aj výborne poradiť. Je to tá najlepšia voľba akú môžete urobiť. Ja osobne odporúčam spoločnosť, s ktorou spolupracujem, a to je Bernhardt – Made to Measure. Potom sa už len stačí objednať na meranie a všetko ostatné už pôjde ako po masle.

Prajem vám príjemnú zábavu!

-Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prerábal som byt. Alebo, keď sa predstavy nestretnú s realitou

Prerábal som byt. Predstavy mám ako Pat a Mat. Možno aj výsledok by bol taký, keby... Veď si prečítajte. Dopadlo to všetko inak.

Dve legendy sa spojili. Prinesú niečo výnimočné

Keď sa spoja také pojmy ako sú Bowmore (svet whisky) a Aston Martin (svet automobilov), výsledok nemôže byť iný ako vynikajúci.

Nepretrhnite sa a nájdite si čas pre seba. Vytvorte si vlastné rituály

Rituály nám pomáhajú lepšie sa vysporiadať s problémami, povinnosťami a tlakom, ktorý je na nás vyvíjaný deň čo deň. Ako na to? Toto robím ja.

Divní ľudia v Tatrách alebo z čoho mi ostával rozum stáť

Človek okolo seba vidí kopec divných ľudí. Prečítajte si, čo som spozoroval v Tatrách. Niekedy mi fakt zastával rozum.

Špecializujú sa na whisky z jediného suda. A majú štýl a jedinečnosť

The Single Cask ponúkajú whisky z jedného jediného suda, z rôznych páleníc. Všetko však vo vlastných štýlových fľašiach. Originálne!

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov