Poznáte ten pocit keď celý deň vnímate všetko čo vás stretne? Prácu, ľudí, problémy, deti, starosti. Večer si unavený ľahnete do vane. Stále všetko vnímate, počujete tie zvuky okolo vás, rozmýšľate. A potom si ponoríte hlavu pod vodu a všetko stíchne. Ste len vy, voda a ticho. Všetko to okolité je zrazu stlmené. Takto som sa ja ponoril do Paríža.

Bazilika Sacre Coure

Eliminoval som tie okolité zvuky, problémy a na dva dni som sa ocitol v celkom inom svete. V anonymnom svete nových ľudí. Nových zvukov. Nových vôní. Nových zážitkov. Čo urobiť, aby ste si Paríž, alebo akékoľvek iné mesto vychutnali naplno a bez stresu? Skúste to tak, ako ja. Ako my. Ja a moja žena.

Múr lásky. Aj v slovenčine

No stress

Cestu sme nijako neplánovali. Keď sme v Bratislave nastupovali do lietadla, necítili sme ten pocit, že sa niekam chystáme. Že sa ocitneme v úplne neznámom svete. To sme začali riešiť až tu. Nemali sme plán, čo, kedy, kde a ako vidieť. Ktoré pamiatky navštíviť. Jediné na čom nám záležalo bolo to, že chceme vnímať novú atmosféru. To je úplný základ. Žiadne naháňanie sa. Len vnímať atmosféru.

Robíme veci inak

Aj preto sme si to zariadili inak. Na recepcii hotela sme si vzali mapu a pomocou google maps sme sa pohybovali po veľkomeste. Bývali sme vo štvrti Montmartre, takže v podstate sme to mali všade pomerne blízko. Teda, ak blízko rátame 3-4 kilometre. Lebo my sme väčšinu časi brázdili Paríž po vlastných. Prečo? Pešo objavujeme oveľa viac vecí, ako keby sme použili napríklad metro a prepravovali by sme sa od pamiatky ku pamiatke. Takto by sme si v podstate len odškrtávali turistické atrakcie, ale necítili by sme tú atmosféru mesta, ktorú hľadáme.

Takže naša filozofia je chodiť, hľadať rôzne i menej zaužívané cestičky a uličky miest, zastaviť sa na kávu a pozerať sa. Takto sledujeme okolie, ľudí, vnímame pulzujúci život, cítime vône – príjemné i menej príjemné – vidíme veci, ktoré v žiadnych turistických príručkách nenájdete. 

Len tak

Sem tam sa držíme rád z cestovateľských blogov, sem tam na rady nedáme a urobíme si po svojom. Áno, najedli sme sa aj na Champs Elysée, pár metrov od víťazného oblúku v reštaurácii L’ Alsace, aj keď sme si mysleli, že to tam bude predražené. Myslím si však, že veľký steak s hranolkami a úžasným zeleninovým šalátom za 17,90 eur v totálnom centre mesta, v príjemnej štýlovej reštaurácii so skvelou obsluhou nie je až tak veľa. Navyše, keď nemáte ani jedlu a ani obsluhe absolútne čo vytknúť a odchádzate spokojní a napapaní.

Je skvelé, keď si v kľude len tak ľahnete na trávu hneď vedľa Eiffelovky a pár minút vnímate tú vysokú železnú vežu a celý ten svet ľudí rôznych farieb pleti okolo vás, ako sa prechádzajú, sedia na tráve, popíjajú, čítajú, smejú sa, fotia a užívajú si život. Podobne ako my.

Piknik musí byť

Je krásne, keď si v Luxemburgských záhradách vytiahnete z batoha bagety, salámu, francúzske syry, vínko a pivko a podobne ako desiatky ďalších ľudí si urobíte vlastný malý piknik. Pozeráte sa okolo na zakvitnuté záhrady, historícké budovy paláca a vnímate tú skvelú atmosféru okolo vás. 

Je úžasné, keď sa len tak nezáväzne a bez ladu a skladu prechádzate po uličkách Montmartru, nahliadniete do baziliky Sacre Coeur a vychutnávate si celý Paríž, ktorý z tej výšky vidíte pod sebou. Lebo všetko je to o vychutnávaní. 

Davy ľudí nemusíme

My osobne sme nepotrebovali vystáť hodinový rad na Eiffelovku, stačilo nám ju vidieť a oddýchnuť si pod jej veľkosťou. Nemuseli sme prešľapovať v kolóne ľudí čakaním na vstup do múzeí v Louvre, aby sme z diaľky zazreli Monu Lízu, lebo by sme sa k nej nepredrali pomedzi desiatky fotiacich turistov. Načo? Boli sme v Louvri, videli sme atrakcie Paríža, ale inak. Po našom. V kľude. Bez stresu. 

Všetko je o atmosfére

Lebo pre nás je dôležitejšie cez deň vychutnávať kávu v úzkych uličkách a večer chlípať pivko a sledovať multikulturálny Paríž. 

Nasávať atmosféru. 

A zažívať všetko pekné našim spôsobom. 

Taký bol náš Paríž. Pokojný. Veselý. Záživný. Mnohoraký. Nádherný.

Nachodili sme síce desiatky kilometrov po vlastných, ale odchádzame spokojní. A bohatší o množstvo zážitkov a drobných spomienok, ktoré v nás zostanú po celých život

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu