shop-cart

Práve čítate: Potulky Toskánskom? Úplná paráda! (3. časť)

Potulky Toskánskom? Úplná paráda! (3. časť)

Toskánsko je snom mnohých ľudí. Niektorí sa tam chcú pozrieť, iní rovno usadiť. Ja som sa zatiaľ rozhodol, že mi stačí sa tam ísť pozrieť. Výsledok? Určite sa chcem do tohto malebného regiónu Talianska vracať. A čím je taký zaujímavý? Krásnou prírodnou scenériou zvlnených viníc, prekrásnym vidiekom s rozvinutou agroturistikou, desiatkami historických pamiatok a samozrejme dobrým vínom. Páni, zoberte sem niekoho, na kom vám záleží a o romantiku budete mať zaručene postarané!

Nad Florenciou, foto Man About

Čo sa v blogu dočítate?
  • Čím je Toskánsko zaujímavé
  • Čo v ňom môžete vidieť, tipy na miesta
  • Kde sa nachádza krásna pláž, o ktorej vie len málo Slovákov

Toskánsky vidiek bol od začiatku cieľom nášho roadtripu. Chceli sme si ísť oddýchnuť k moru, ale zároveň veľa vidieť. Pozrieť si históriu talianskych miest, ktoré budeme mať na našej trase, prejsť toskánskym vidiekom a na pár dní zakotviť pri mori. Nie však na preľudnených plážach Jadranského mora niekde v Bibione, ale na opačnej strane, pri Tyrénskom mori. Naša trasa teda viedla z Bratislavy cez Rakúsko, Alpy do Verony, následne do Bologne a Florencie. Potulky po týchto mestách som už popísal v predošlých blogoch na tejto stránke. No a potom sme sa cez spomínaný vidiek, cestami druhej i tretej triedy, s pomocou google maps presúvali cez očarujúce vidiecke zákutia Toskánska. Netreba sa báť a treba skúsiť! Je to fakt zábava a často aj malé dobrodružstvo, keďže niekedy ani neviete kde idete.

mapa cesty

Trasa cesty po Toskánsku

Z Florencie do San Gimignano

Pred potulkami Toskánskom odporúčame trošku pogoogliť, čo sa dá v okolí vidieť. Je tam toho strašne veľa zaujímavého, všetko to tam dýcha históriou a pozostatkami, ktoré tam zanechali dávni predkovia – Etruskovia. My sme sa po ceste rozhodli navštíviť staroveké mestečko San Gimignano, ktoré sa nachádza v provincii Siena.

história, Toskánsko

San Gimignano, foto Man About

Je známe svojou stredovekou architektúrou a 15-timi vežami. Založené bolo 4 storočia pred Kristom ako etruská osada, ktorá niesla meno bohyne lesov Velathri. Za čias antického Ríma sa volalo Silvia a až potom bolo premenované na San Gimignano, po biskupovi Geminiánovi, ktorý údajne v 6.st., vtedy ešte dedinku zachránil pred spustošením barbarským kráľom Totilom.

San Gimignano, foto Man About

Rozvoj zaznamenalo najmä po 11.storočí, známym sa stalo najmä pestovaním šafránu a vínnej révy. Pôvodne v ňom stálo viac ako 70 obranných veží, z ktorých sa dodnes zachovalo spomínaných pätnásť. Mestečko sa rovnako ako desiatky ďalších podobných nachádza na kopci (tam si Etruskovia zakladali svoje osady) a dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorá určite stojí za návštevu.

história Toskánska

San Gimignano, foto Man About

Bibbona, na skok k moru

Do malého mestečka Bibbona sme sa vybrali zo strategického dôvodu. Tu sme si našli ubytovanie a bolo to už len pár kilometrov k moru a nami vytipovanej pláže Vada. Ešte predtým sme sa však autom postupne presúvali kľukatými cestami toskánskeho regiónu, kde sa nám často naskytli prekrásne pohľady. Niekoľkokrát sme museli hľadať miesto kde odstaviť auto, aby som si mohol nafotiť obrazy krajiny, ktoré som chcel mať zvečnené.

Toskánsko, foto Man About

Bibbona sa ukázala typickým malým vidieckym mestečkom, ktoré tiež dýchalo históriou. Vila, v ktorej sme sa ubytovali bola niekoľko storočí stará a nádherná, stála na vrchole tohto sídla, v jeho najstaršej časti, kde sa bol problém, cez úzke historické uličky, dostať autom. Jej majiteľ, milý pán sa o nás veľmi milo a pozorne staral, nenechal si ujsť žiadnu príležitosť na pokec, aj keď to s jeho lámanou angličtinou vôbec nebolo jednoduché. Pri našom odchode sa s nami rozlúčil vrúcnym objatím, bolo vidieť, že si nás veľmi obľúbil.

Vinič, Cecina. Toskánsko

Toskánsko, foto Man About

Mestečko Bibbona (nadmorská výška 80 m) má len niečo cez tri tisíc obyvateľov, nachádza sa v provincii Livorno. Kúsok od neho sa nachádza pobrežný pás borovicového lesa, ktorý sa v nezmenenej podobe zachoval od čias, keď Sandro Boticelli ilustroval Dante Alighieriho Božskú komédiu. V jej trinástom speve sa o tomto lese hovorí v súvislosti so zlou Harpiou, ktorá sa tam mala ukrývať.

Vada beach, najkrajšia pláž

Z Bibbony sme teda vyrážali na pláž Vada, ktorá je charakteristická, pre Taliansko netypicky, bielym pieskom a tyrkysovo sfarbeným morom. Celá pláž má možno 3-4 kilometre a nenájdete tu prakticky žiadne reštaurácie, ak len tak dva-tri bufety, takže jedlo je lepšie si doniesť so sebou.

biely piesok a tyrkysové more

Vada beach

Rovnako nepočítajte ani s ležadlami a slnečníkmi. Je to jednoducho “pole neorané” a prezradím aj jeho mínus – za chrbtom sa totiž nachádza chemická továreň Rosignano Solvay. Tá údajne do mora vypúšťa nejaké látky, ktoré spôsobujú takéto tyrkysovo sfarbené more.

krásne more

Pláž Vada, foto Man About

Je to bezpečné? Kládli sme si otázku. Predpokladám, že keby nebolo, ľudia by tam mali vstup zakázaný a továreň by dostávala mastné pokuty alebo by ju rovno zatvorili. Zlé jazyky však tvrdia, že chemička ľuďom, ktorí žijú v jej okolí dlhodobo škodí. Ak sa tam však zdržíte pár dní, nič by vám hroziť nemalo. A tá pláž i more skutočne stoja za ten pohľad! Vada bola známa ešte pred Kristom, údajne sa tu často vyloďovali aj saracénski piráti. Pláž ospevoval aj rímsky filozof Cicero.

more vo Vade, Rosignano Solvay

plachtenie na Tyrénskom mori, Vada

Riparbella plus, taliansky vidiek

Keďže sme sa rozhodli predĺžiť si dovoenku ešte o jeden deň navyše, lebo sme si ešte chceli užiť pláže a mora, našli sme si ubytovanie na jednu noc v blízkosti Riparbelly (40 km od mesta Pisa). Typické malebné a maličké mestečko na kopci, s nádhernou architektúrou a typickým talianskym vidieckym genius loci.

Riparbella, foto Man About

Jednoducho, bola radosť sa tam poprechádzať, nasať pravú malomestskú južanskú atmosféru a najesť sa v skvelej domácej reštaurácii.

Riparbella, Toskánsko

Pohľad na Riparbellu, foto Man About

Toskánsko je pomerne veľký región, jeho hlavným mestom je úchvatná starobylá Florencia. V celom tomto nádhernom regióne je množstvo zaujímavostí, je nimi doslova prešpikovaný. Odporúčam sadnúť do auta a túlať sa (pokojne aj naslepo), vždy niečo nájdete. A vždy sa viete kdekoľvek ubytovať, či už s pomocou aplikácie booking.com alebo aj bez nej. A nezabudnite ochutnávať preslávené a skutočne výborné víno Chanti. To vám dokáže spríjemniť každý jeden večer, ktorý sa v Toskánsku rozhodnete stráviť.

hrozno, Man About

vinič v Toskánsku

Čo sa dá v Toskánsku vidieť

  • Úplná topka je určite Florencia. Zdržíte sa v nej pár dní, je tam toho toľko.
  • Známa Pisa, s povestnou šikmou vežou
  • Historické mestečko San Gimignano, kde je za hradbami ukryté celé nezmenené stredoveké mesto. Dnes už len ako historická pamiatka, ale skutočne nádherná.
  • Mestečko Siena s úžasným historickým centrom (na zozname svetového dedičstva UNESCO) a veľkým námestím, známym dostihmi Palio
  • Mestečko Lucca, známe pozoruhodnou architektúrou, malebnými romantickými uličkami, krásnymi námestiami.
  • Pláž Vada. Netypická a krásna pláž s bielym pieskom a prenádherným tyrkysovým morom s miernym a postupným spádom, vhodné pre rodiny s malými deťmi
  • Množstvo ďalších atrakcií, mestečiek, pevností, agrofariem, viníc, reštaurácií, milých ľudí. Stojí to za to!
Tialansko, Toskánsko, Man About

Toskánska scenéria

FOTOGALÉRIA

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr