shop-cart

Práve čítate: Praha je rajom pre pivárov. Čo sme tam zažili?

Praha je rajom pre pivárov. Čo sme tam zažili?

Piváreň alebo reštaurácia s ponukou piva na každom kroku. Veľké množstvo kvalitných pív. Tradičná pivná kultúra. Pivo, pivo a zase len pivo. To je dnešná Praha. Vitajte v pivnom raji!

Na Karlovom moste, Praha

Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte do Prahy, už vopred trénujte svoj mechúr. Ak chcete vyskúšať všetky tradičné pivá, alebo mnohoraké pivné špeciály, budete potrebovať vlastný mechúr a ešte jeden náhradný.

Som pivár. Pivo milujem. A v Prahe som nevedel kam skôr. Ktoré pivo ochutnať a ktoré si nechať nabudúce. Pri poslednej návšteve sme toho s mojou priateľkou vypili úctyhodne. Akože, vo všetkej počestnosti, hej? Aj pamiatky boli. Ale pivo to jednoznačne vyhralo. No a samozrejme, nemožno nespomenúť ani skvelé české jedlá a špeciality, bez ktorých sme sa nemohli zaobísť. Lebo aj jesť treba…

Deň prvý

Ešte v žltom vlaku sme po ceste opáčili pivo Choteboř. Fľaštička pol litrového za pekných 80 centov. No nedaj si.

Hneď po príchode do Prahy sme zhodili kufre v apartmáne, ktorý sme si vybavili cez Airbnb a rezkým krokom sme to nasmerovali na miesto stretnutia s našou kamarátkou, kde inde ako v pivárni. Bolo krásne teplo a vtedy pivko chutí najlepšie. Našou prvou zastávkou bolo Beer Museum. Až som nedýchal, keď som sa dozvedel, že na výčape v jednom momente čapujú až 35 pív a pivných špeciálov. Všetko českej produkcie. Fakt od výmyslu sveta.

Podpivník z piva Sedmý schod

Z takého množstva pív nie je jednoduché si vybrať. Ja som napokon zvolil pivo Sedmý schod, moja priateľka pivo Barónka, obe z pivovaru Žatec. Práve v tomto regióne majú totiž najkvalitnejší chmeľ. Ďalším testovaným pivkom bol Lobkowitz, vyskúšali sme aj nepasterizovaného Bernarda. Potom sme museli bežať na koncert kapely Thirty Second to Mars, ale vedeli sme, že na druhý deň budeme v “pivkovaní ” pokračovať. V Prahe sa inak ani nedá!

Pivo a Praha. Jednoducho ppč 😉

Deň druhý

Na raňajky sme pivko síce ešte nemali, lebo chlastať hneď od rána sa mi bridí, ale tesne pred obedom, idúc dole hradnými schodmi, sme už neodolali. Prvú zastávku sme urobili v stredovekej krčme U krále brabantského.

Stredoveká krčma, Praha (schody z Pražského hradu)

Ide údajne o najstaršiu krčmu v Prahe, do ktorej svojho času chodievali aj kráľ Václav IV., kat Mydlář, W. A. Mozart alebo spisovateľ Jaroslav Hašek. Možno aj tu po pár pivkách vzniklo niekoľko myšlienok do knihy o Dobrom vojákovi Švejkovi. “Pozdrav Pán Bůh, co budete chlastat”, prekvapila nás čašníčka krátko potom, čo sme sa usadili. Vymenili sme si pohľady a začali sme tušiť atmosféru stredoveku v tejto štýlovej českej krčme. Dali sme si dve pivá z domácej podnikovej kuchyne.

Onedlho sa pri nás zastavil čašník a položil priamu otázku: “Budete jenom chlastat, nebo i žrát?” Jenom chlastat, znela moja odpoveď. Medzitým sme si na informačnom letáku o tejto krčme prečítali, že sa nemáme zľaknúť slovníka, ktorý obsluha používa, ide totiž o stredovekú tradíciu, ktorú tu chcú aj v dnešných časoch udržať. Takže sa nezľaknite, ak vás budú oslovovať slovami ako holoto bídná, alebo sedláku či šejdíři. Inak je obsluha veľmi dobrosrdečná. Na otázku z vedľajšieho stola ohľadom wi-fi odpovedali, že ju nemajú, a logicky, keďže sú v stredoveku! No a čerešničkou na záver bol účet. Priniesli ho a zabodli nožom o stôl. 3 centimetre od ruky mojej priateľky. No a nezasmejte sa…

Obed sme vyskúšali v odporúčanom podniku menom Lokál. Je to sieť tradičných českých bistier s rýchlymi jedlami. Nám ho až tak rýchlo nedoniesli, takže ako akt ospravedlnenia sme ho mali grátis. K obedu muselo byť pivo, tu sme si pochutili na tankovej Plzni.

Po krátkom oddychu sme si neodpustili návštevu presláveného podniku U fleků. Nikdy predtým som tam nebol, ale veľa som o tom počul. Takže som sa chcel presvedčiť na vlastné oči.

U fleku, Praha

Pivovar U fleků, Praha

Prekvapilo ma, že všetci návštevníci pili tmavé pivo. Ja tmavé moc nemusím, tak som sa obsluhujúceho čašníka opýtal, či majú len tmavé pivo. “Už několik set let pane,” povedal s vážnou tvárou a ja som sa mierne zahanbil mojou neznalosťou. “Prepáčte, som tu prvýkrát,” ospravedlnil som moju nevedomosť. “To je v pořádku”, opätoval.

Večer sme zakončili na Staromestskom námestí, niekoľko krokov od Pražského orloja. Prijali sme milé pozvanie od môjho kamaráta Jakuba, ktorý, ako sa ukázalo, šéfuje podniku Restaurant Café U Týna.

Tu sme si popri krásnom výhľade na celé historické námestie vychutnali niekoľko pív značky Černovar z tradičného českého pivovaru v Rakovníku. K pivu sme si objednali aj vynikajúce bravčové rebierka a koleno. Pivo i jedlo boli skutočne skvelé, tento podnik určite odporúčam! Ako nám Jakub prezradil, majú tu najlacnejšie (nie však najmenej kvalitné!) pivko na Staromáku a kuchyňa je založená na domácich produktoch, ktoré dochovajú i vypestujú na súkromnej farme neďaleko Prahy. Presne tak to má v modernej gastronómii s dôrazom na tradičnú kvalitu vyzerať.

Deň tretí

To už sme nevládali. Boleli nás nohy, bruchá sme mali plné a bolo treba ísť na vlak. Ale deň by nebol dňom keby sme si to pivo predsa len nedali. Cestu z Prahy domov sme zavŕšili výborným Chotebořom. Minuli sme naň posledné groše. Teda české mince.

V Praze bylo blaze. Treba ísť. Život je krátky a pivo je fajn!

-Man About, blog pre mužov

Kľúčové slová

, , , ,


Ulož tento článok na neskôr