shop-cart

Práve čítate: Prečo je spánok tak dôležitý? 5 rád pre dobrý spánok

Prečo je spánok tak dôležitý? 5 rád pre dobrý spánok

Ak sa nevyspíš si unavený. Keď si unavený, tak si menej produktívny a nervózny. Keď si nervózny, tak si viac podráždený a agresívny. To asi neznie moc dobre. Dostatočný spánok má vplyv nielen na tvoj aktuálny stav, ale aj na tvoje dlhodobé zdravie.

spiaci muž

zdroj foto: pixabay.com

Poďme sa spolu pozrieť na to, čo znamená nedostatok spánku. Tu je niekoľko negatív, ktoré netreba podceňovať.

Riskuješ svoje zdravie.

Ak spíš každý deň menej ako 7 hodín, vystavuješ sa riziku vyššieho krvného tlaku, oslabenia imunitného systému, či depresií. Rovnako to môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb a diabetu. Potvrdili to viaceré lekárske štúdie.

Tvoj mozog pracuje v obmedzenom režime.

Ak sa dobre a dostatočne nevyspíš, zníži sa tvoja sústredenosť. Asi si to už niekoľkokrát zažil a vieš dobre, čo to znamená. Však párty a prebdené noci sme si zažili asi každý z nás. Ak teda trpíme nedostatkom spánku, zhoršuje sa aj naša pamäť a koncentrácia.

Časté zmeny nálad.

Poznáš to najmä u žien počas predmenštruačného syndrómu. Vtedy je to s nimi často na nevydržanie! To isté môže platiť aj u teba. Nedostatok spánku totiž spôsobuje zmeny nálad. Telo takto reaguje na to, že nedokáže doplniť energiu a stabilizovať celý nervový systém.

Slabšie libido.

Ak sa dostatočne dobre nevyspíš, zabudni na kvalitný sex. Tvoje libido sa bude pohybovať okolo bodu mrazu. Nedostatok spánku totiž negatívne vplýva na tvorbu testosterónu.

5 tipov a rád ako mať pokojný a dostatočný spánok

#1 Zariaď si svoju spálňu tak, aby sa ti v nej dobre spalo.

Niektorí ľudia nevedia ako na to a často robia chyby, výsledkom ktorých je fakt, že sa nevyspia dobre. Spálňa by mala byť akousi tichou oázou, v ktorej nájdeš pokoj na svoj oddych. Veľmi dôležitá je samozrejme kvalitná posteľ s kvalitným matracom, dostatočne dobrý vankúš, z ktorého vás nebude bolieť krk, tlmené svetlá a príjemné teplé farby na stenách.

spálňa

zdroj foto: pixabay.com

#2 Odlož svoj smartfón z dosahu

Alebo ho na noc vypni, alebo aspoň vypni zvuky a vibrovanie. Tiež nie je vhodné pred spaním čítať pracovné maily, alebo pracovné dokumenty. Pred samotným spánkom je fajn sa naň pripraviť, nie zaťažiť svoj mozog premýšľaním nad prácou. Nočný spánok je čas vypnúť!

Ak si na telefóne nastavíš budík a necháš ho položený ďalej od postele, tak pri jeho zvonení budeš nútený vstať a ľahšie sa tak vymoceš z postele. Je to dobrý spôsob, ako predísť nekonečnému prenastavovaniu budíka a ťažkému lenivému vstávaniu z postele.

#3 Skús použiť relaxačnú vôňu

Ak máš problém so zaspávaním, skús využiť aromaterapiu. Niektoré vône človeku pomôžu zaspať. Znižujú tepovú frekvenciu srdca a krvný tlak a upokojujú mozog, čo vedie k postupnému uspávaniu. Medzi takéto relaxačné vône patria napríklad harmanček, levanduľa, jazmín či bergamot. Samozrejme, vôňa nesmie byť veľmi silná, to by mohlo mať opačný efekt. Všetko s mierkou.

Naopak, neodporúčajú sa tieto vône: kávová, citrusové, pepermintové, či marihuana. Prieskum Bostonskej univerzity zistil, že každodenné užívanie marihuany môže spôsobiť nespavosť.

#4 Neprekuruj spálňu

Na spanie je vhodná skôr nižšia teplota. Ideálne okolo 19 stupňov, max. 20. Pri vyšších teplotách sa naše telo prehrieva a zaspávame oveľa ťažšie. Niektorí ľudia spávajú nahí. Ak holduješ tomuto zvyku, pozor na otvorené okno, aby si neprechladol, alebo nedostal zápal nervovej časti chrbtice. Tieto bolesti nebývajú príjemné.

nohy v posteli

zdroj foto: pixabay.com

#5 Priprav svoje telo na spánok

Pred spánkom je dobré telo pripraviť na oddych a nenapumpovať ho zbytočnou energiou. Dve hodiny pred spaním preto už nekonzumujte sladké, jedlo, ktoré obsahuje cukry a dodáva energiu. Snaž sa robiť veci, pri ktorých sa ti automaticky začína zívať. Čítaj knihu, počúvaj podcast, alebo jednoducho počítaj ovečky 😀

spánok

foto:pixabay.com

Príjemný a pokojný spánok želá

-Man About

 

Kľúčové slová

, , , , , ,


Ulož tento článok na neskôr