ÚvodWhiskyPrečo whisky musí dozrievať tri roky?

Prečo whisky musí dozrievať tri roky?

-

S whisky to nie je ako s inými destilátmi, ktoré sa po destilácii môžu takmer okamžite piť. Whisky musí dozrievať minimálne tri roky. Až potom sa nápoj môže nazývať whisky. Prečo je tomu tak? A prečo práve tri roky? Tu je príbeh, ktorý to celý vysvetľuje.

Vráťme sa najskôr trošku do minulosti a zastavme sa v období prvej svetovej vojny. Teda v rozpätí rokov 1914-1918. Vtedy sa britský minister financií David Lloyd George zamýšľal aj nad problémami, ktoré počas vojny spôsobuje alkohol. Hovorilo sa, že alkohol spôsobuje vo vojnových snahách viac škody ako všetky nemecké ponorky dohromady. Rozmýšľam nad tým, ako to vtedy vyzeralo.

Zdroj obr. Pixabay

Liek na marazmus

Zavriem oči a predstavím si zákopy. V nich unavení vojaci, ktorí po ťažkom dni chľastajú alkohol a fajčia jednu cigaretu od druhej. Nevedia, či sa dožijú nasledujúceho dňa a alkohol im prirodzene otupuje zmysly. V tom hnusnom období, keď vám okolo hláv lietajú guľky a po členky sa brodíte v krvi svojich zabitých kamarátov v zbrani to asi inak ani nešlo. Alkohol im v podstate pomáhal psychicky zvládnuť útrapy vojny. Ich vlastné ľudské tragédie. Ale na druhej strane…

Pomáha, ale aj škodí

Na druhej strane práve tie otupené zmysly a nejasná myseľ pomotaná alkoholom dokázala prehrávať bitky. Človek pod vplyvom neuvažuje rozumne a veľmi ľahko robí chyby. A to bolo v tom čase neprijateľné, lebo išlo o veľa. Vojnu nechcel prehrať nikto. Preto George obhajoval úplný zákaz alkoholu. Ale viete ako to je. Alkoholová lobby je vždy veľmi silná. A v tom marazme, ktorý ľudia zažívali deň čo deň, by bolo asi aj hlúpe alkohol zakázať úplne. Predsa len, v niečom pomáhal. A tak sa hľadali kompromisy.

pixabay.com

Zákon určil pravidlá

Angličania teda v roku 1915 prijali zákon, ktorý zakazoval predaj alkoholu, ktorý je mladší ako tri roky. Prečo práve tri? Vtedajšie tzv. Hnutie striedmosti tvrdilo, že “nezrelé” liehoviny spôsobujú viac opitosti ako tie, ktoré určitý čas dozrievajú. Tiež sa zákonom riešil problém vo whisky priemysle, keď niektorí špekulanti riedili whisky ešte nedozretým obilným liehom. Zákon teda sprísnil podmienky na viacerých frontoch.

Kedysi veľmi dávno sa whisky často predávala hneď po destilácii, zistilo sa však, že po dozrievaní sa jej kvalita a chuť neporovnateľne zlepšuje. Uznal to aj kráľ Juraj IV., keď pri svojej návšteve škótskeho Edinburgu popíjal Glenlivet.

Nezrelosť alkoholu, v tomto prípade whisky, sa po dozrievaní v dubových sudoch počas prvých troch rokov výrazne znižovala. Prchavé alkoholy, zlúčeniny síry a iné negatívne príchute sa počas dozrievania z nápoja postupne vytrácajú, počas tohto procesu sa ale zároveň do destilátu pridávajú arómy a chute, ktoré vypúšťa dubové drevo (najmä vanilín a laktón) i tekutiny, ktoré boli v sude predtým (najčastejšie Bourbon alebo Sherry). Tým sa vo všeobecnosti whisky stáva komplexnejšou, jej zloženie je okrúhlejšie a plnšie. Svoju úlohu zohráva aj kyslík, ktorý dodáva whisky jemnosť a lepšiu arómu. Výsledkom je zrelý nápoj, ktorý viac chutí a ľahšie sa popíja. A napokon, menej z neho bolí hlava a nezanecháva na človeku také devastačné stopy ako nezrelý alkohol.

pixabay.com

Od toho času platí zákonom dané pravidlo, že nič mladšie ako tri roky sa nesmie nazývať whisky. Legálna whisky teda musí minimálne po dobu troch rokov dozrievať v dubových sudoch. A samozrejme, vek dozrievania sa odráža na jej kvalite.

Čas hrá v živote človeka veľkú rolu. Predstavte si akí sme, keď sme ako deti, akí sme v puberte a akí sme keď dozrieme. Rovnako je to aj s whisky. Zrelá má najvyššie kvality. Mnohí z vás to už vedia. A tí, čo ešte nie, tak vyskúšajte. Alebo to prirodzene zistíte až vtedy, keď sami dozriete 🙂

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json