Úvod Lifestyle Prerábal som byt. Alebo, keď sa predstavy nestretnú s realitou

Prerábal som byt. Alebo, keď sa predstavy nestretnú s realitou

Čo by na mojom mieste robili Pat a Mat?

-

Leto je v plnom prúde a to je najlepšie obdobie na prerábku kuchyne v byte. Neminulo to ani nás, najmä keď som často do mojej ženy mesiace vŕtal, že to chcem mať v byte krajšie, než to je. A tak nakoniec padlo rozhodnutie, že sa do toho pustíme. Všetko som si naplánoval v duchu Pat a Mat. Výsledok bol ale úplne iný.

Mal som to premyslené. Asi takto… Foto: Pixabay

No, aby bolo jasné: Najskôr to malo všetko vyzerať inak. Osobne som chcel len vymeniť škaredú plávajúcu podlahu v kuchyni a na chodbe za dlažbu. Aj to v štýle, že sa nedotknem toho, čo je pod kuchynskou linkou a len dlažbou nadviažem na “plávačku”. Veď predsa nebudem rozoberať celú linku, odpájať plynový sporák, vyberať umývačku a chladničku. A keď píšem osobne, tak tým myslím doslova osobne. Povedal som si, veď vytrhať plávačku, naniesť lepidlo a položiť dlažbu dokážem aj sám. Navyše, keď som to už raz robil. A s pomocou návodu z Youtube som to už pred pár rokmi aj zvládol (smiech). Takže, predpoklady mám. Možno by to dopadlo, ako keby to robili Pat a Mat, ale ktovie. Dnes sa to už nedozvieme…

Keby som to robil ja…

Spočítal som si náklady na dlažbu a lepidlo, požičanie rezačky, na špárovaciu zmes. Dám to do 500 eur. To je celkom znesiteľné, vravím si. A tak som sám seba ubezpečil, že je to takto v podstate v poriadku.

No ale potom do všetkého vstúpila žena. Teda, moja manželka. “Predstavuješ si to ako Hurvínek válku”, povedala mi a dodala, “Nie že by som neverila v tvoje schopnosti, ale myslím si, že si to sám nedokážeš dostatočne vyhodnotiť. Nevieš, čo nájdeš pod plávajúcou podlahou, ako sa vysporiadaš s prípadnými nástrahami či nečakanými problémami. Dajme si to radšej urobiť niekomu, kto má skúsenosti a urobí to dobre.” Na jej naliehanie som povolil.

..ale robil to niekto iný

A tak sme si pozvali pánka, ktorého nám odporučili známi známej. Dostavil sa k nám pánko ze Záhorá. Povedali sme mu, čo by sme potrebovali, obhliadol si byt, poobzeral, pokukal a napokon privolil. Ale, čo je podstatné, tak moju ženu presvedčil, že je treba aj vymeniť pracovnú dosku na kuchynskej linke, opraviť elektriku, vymeniť skrinky, kuchynský drez a podobne. Keď sme sa ho opýtali, koľko by chcel za robotu, odznela suma medzi 1500 až 1800 eur. Plus teda všetok materiál.

Preglgol som a bol som ticho. Väčšina peňazí na sporiacich účtoch je manželkiných, tak som nechal rozhodnutie na ňu. Privolila. Ja som mal pred očami len dve sumy – tú moju za max 500 eur a teraz tú novú za 1800 eur plus materiál. Pomyslel som si, čert to vezmi, aspoň to nebudem musieť robiť ja, ale odmaká to niekto iný a snáď to bude aj lepšie, akoby som amatérčil ja sám. A navyše s neistým koncom.

A tak sme sa koncom pracovného týždňa, presne od štvrtku rána do nedele večera oddali plne do rúk partičke majstrov z Mauacek. Dokonca sme na noc museli z bytu vypadnúť a prespať v penzióne, kým bude tvrdnúť lepidlo pod novučičkou dlažbou.

Foto: Pixabay.com

Jupijája, jupijééééé

V nemenovanom hypermarkete pred domácich majstrov a kutilov sme nakúpili všetko, čo nám naši páni majstri nakázali. Jupijája, jupijééééé. Euráče sa len tak kotúľali a robota v byte postupovala pocitovo veľmi pomaly. Dva dni sme strávili v práci, majstri u nás v byte.

No a cez víkend sme sa museli potulovať po kúpaliskách, lebo doma sme mali stavenisko, ktoré pripomínalo vyčíňanie tornáda. Všade prach, bordel a špina. Stále sme však mali pred očami to svetielko na konci tunela, tú vynovenú kuchyňu a kúsok chodby.

Večer z doby kamennej

V jeden z prerábkových večerov sme prišli do bytu, len prespať. Bojové podmienky ani nič iné nedovolili. čakalo na nás však nemilé prekvapenie. Zistili sme, že nám v byte nefunguje 90 percent elektrických zásuviek. Na spojazdnenie niektorých životu potrebných prístrojov nestačili ani predlžovačky. A tak sme zapojili aspoň chladničku s jedlom. Veď vonku je len slabých 35 stupňov, tak nech sa nám nepokazí. Najväčšie zdesenie však prišlo vtedy, keď sme zistili že nám nefunguje naša mini smart domácnosť, ktorá pozostáva najmä z wi-fi a z repráku s umelou inteligenciou, Amazon Alexa. Všetko bolo bez šťavy. Alexa teda na večer stíchla, internet nefungoval, zavládla doba kamenná. Mal som chuť sa v tej chvíli na všetko vysrať a odísť do krčmy. Však čo doma, bez internetu a v byte, kde vládne neporiadok?

V tom ma zastavila moja žena, že žiadna krčma sa konať nebude, lebo predsa chudneme a makáme na lepších postavách. A tak som sa zabuchol v spálni a trúchlil… Napokon som si zobral z baru whisky a zapozeral sa do rozprávky Hľadá sa Dory, ktorú som mal ešte z dávnejších čias stiahnutú v notebooku.

Všetko má svoj koniec

V nedeľu po šiestej večer napokon “roboši” opustili náš domov a nám nezostalo nič iné, len začať s upratovaním. Ešte predtým však moja žena spočítala všetky bločky, aby napokon zistila, že sme na tento špás minuli niečo cez tritisíc eur.

Moja pôvodná predstava o minutých financiách bola v troskách. A doteraz rozmýšľam nad tým, či sa výška minutých peňazí rovná výsledku, na ktorý sme vytúžene čakali.

Čas ukáže, či bude všetko slúžiť tak ako má a či o pár dní prevládne spokojnosť.

Fajront- Zdroj: Pixabay

Inak to bol celkom fajn víkend

Ako poznamenala moja manželka na záver: Keby sme nemuseli upratovať ten bordel a zaplatiť takú hŕbu peňazí, bol by to aj pekný a dobré strávený víkend. Veď v programe nechýbalo fitko, obed u babičky a vyvaľovanie sa na kúpaliskách. Tak na čo sa sťažovať, no nie?

Veď ako sa hovorí: Peniaze boli, sú a budú. Tak snáď…

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov