Už 25. apríla tohto roku príde na svet úplne nová značka írskej whiskey. Predstaví ju spoločnosť Waterford Distillery a jej majiteľ Mark Reynier, ktorý pri tejto príležitosti pozýva nadšencov whisky na slávnostné “mecheche”.

Pálenica vo Waterforde, Foto:Waterford distillery

A čo je lákadlom? Prvé vydanie whiskey z tejto pálenice bude niečím špeciálne. Pre hostí bude pripravených 1500 fliaš novej whiskey s názvom 1st Cuvée: Pilgrimage. Tisícka z nich bude mať na etikete slogan “Bol som tam” a záujemca si ju musí prísť vyzdvihnúť osobne práve 25.4. Vstupenka stojí “len” 170 eur. V cene je degustácia, dve minifľaštičky po 0,25 l a tiež celá fľaša prvého vydania tejto novej whisky. Za vstupenku za 20 eur si môžete kúpiť len vstup na akciu a dve degustačné vzorky novej whisky, teda bez fľaše úplne prvej šarže whisky z tejto pálenice.

Foto:Waterford distillery

Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že ide o írsku whiskey, na etikete tejto fľaše ju majú označenú ako whisky, teda bez písmena “e”.

(Zatiaľ som nezistil prečo)

Man About

Nová single malt Waterford 1. Cuvée: Pilgrimage (teda v preklade pútnické miesto) sa vyrábala separátne z rôznych 35 druhov sladového jačmeňa. “Vplyv pôdy, na ktorej bol pestovaný, ako aj samotný druh jačmeňa majú napokon prirodzený vplyv na výslednú chuť whisky,” vysvetľuje Mark Reynier, majiteľ novej pálenice vo Waterforde, na severovýchodnom pobreží Írska.

Foto:Waterford distillery

Práve Mark Reynier je vo svete whisky veľmi známou a uznávanou osobnosťou. Stojí za úspechom whisky Bruichladdich, ktorej pálenica stojí na škótskom ostrove Islay. Založil ju ešte v roku 2000 práve Mark Reynier spolu s ďalšími menšími investormi. Tí najali Jima McEwana, ktorý sa stal tzv. master distillerom tejto pálenice. Bruichladdich sa o niekoľko rokov na to stal vyhľadávanou a oceňovanou whisky po celom svete. Známe sú napríklad whisky Bruichladdich Classic Laddie, ktorá je špecifická tyrkysovo modrou fľašou, alebo najdymovejšia whisky na svete, Octomore. Za zmienku stojí aj chutná rašelinová whisky Port Charlotte. Všetky tri tieto neuveriteľne skvelé whisky majú jedno spoločné, vyrába ich práve spomínaný Bruichladdich.

Foto:Waterford distillery

V roku 2012 Mark spolu so svojimi partnermi predali svoju pálenicu spoločnosti Rémy Cointreau za 58 miliónov libier. A práve on bol jediným členom predstavenstva, ktorý hlasoval proti predaju. Bol však v menšine, mal smolu.

Foto:Waterford distillery

V roku 2014 teda odkúpil bývalú budovu pivovaru Guiness a prerobil ju na pálenicu whisky Waterford. V nej plánuje vyrábať špecifickú single malt whisky, ktorú nebude označovať vekom. Prečo? Ako hovorí Mark Reynier, nie vždy záleží na tom, ako dlho whisky dozrieva. Dôležité sú aj ostatné faktory. Z akého obilia je vyrobená, v akom dreve dozrieva a tiež aj na akom mieste.

Foto:Waterford distillery

Ako chutí jeho prvá whisky na novom pôsobisku, v Írsku, sa budeme môcť dozvedieť práve 25. apríla na otváracom ceremoniáli.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu