priateľstvo, blog, pre mužov

Biológ a odborník na evolúciu Robin Durban tvrdí, že priemerný človek môže udržiavať okolo 150 priateľstiev. V dnešnej dobe internetu a sociálnych médií však definícia priateľstva musela byť mierne upravená.

priatelia, Man About

Priatelia sú podľa tejto definície ľudia, s ktorými udržiavaš osobný vzťah. Musí byť recipročný (vzájomný) a založený na dôvere a bežných povinnostiach, ktoré z priateľstva vyplývajú.

Nezabudni na to, že fejsbúkoví priatelia nie sú skutočnými priateľmi. Samozrejme, aj medzi nimi máš reálnych kamarátov, ale ruku na srdce, veľká skupina ľudí, ktorých máš medzi “friendmi” na sociálnej sieti sú ľudia, ktorých v podstate, alebo aj vôbec nepoznáš.

5 skutočných priateľov

V rámci oných 150 priateľstiev je ale len približne 5 blízkych priateľov, s ktorými sa najčastejšie a aj pravidelne spájame, komunikujeme, stretávame. A týchto 5 priateľov (môže sa líšiť plus, mínus 1 či 2) plní v našich životoch rôzne úlohy.

Poďme sa teda pozrieť na typológiu našich priateľov. Ak ich máš, si šťastný človek. Ak nie, nič sa nedeje. Aj jeden skutočne skvelý priateľ je lepší, ako 5 takých, na ktorých sa nemôžeš spoľahnúť, no nie?

priateľstvo, blog, pre mužov

# MENTOR

V živote každého z nás prichádzajú chvíle, keď sa potrebujeme poradiť s iným mužom. Môže to byť rovesník, ktorý je skúsenejší, alebo starší muž, ktorý dokáže zároveň oponovať, či poskytnúť konštruktívnu kritiku. Jednoducho, niekedy je potrebné, aby ti v určitých veciach poradil chlap, z chlapského hľadiska. Mentor nemusí byť najobľúbenejší z vašich priateľov. Ale je to človek, ktorý ti vie úprimne a od srdca poradiť. Aj keď sa ti to nie vždy musí páčiť.

# OPORA

Je to ten človek, ktorý chodieva s tebou von v čase, keď hľadáš partnerku. Je tvojou dvojičkou, povie ti svoj názor na dievča, ktoré sa ti páči. Je to ten typ človeka, ktorý zostáva dlhšie slobodný, aj vtedy, keď si ty už v chomúte a nedá ti zabudnúť na to, že máš stále priateľov a je potrebné okrem rodiny udržiavať aj tieto väzby. Pomáha ti udržiavať vzťahy mimo tvojho domova a žiť ti aj iný ako len rodinný život.

# ÚDRŽBÁR

Vie všetko o všetkom. Je to typ priateľa, ktorý je podobný mentorovi, ale namiesto filozofovania o živote a teórie ti poskytuje praktické rady. Pomôže ti s projektom, poradí ti pri kúpe auta a podobne. Nikdy sa mu nezabudni za jeho pomoc nejakým spôsobom odvďačiť, aby si oňho neprišiel. Je to snáď ten najcennejší typ priateľa.

# ŠPORTOVEC

Je to priateľ, ktorý behá, chodí do fitka, alebo jazdí na bicykli. Neustále ťa volá, aby si sa pripojil a robí to dovtedy, kým nedosiahne svoje. V živote potrebujeme kamaráta, ktorý nás potiahne, vyprovokuje k tomu, aby sme namiesto sedenia pre telkou a napchávania sa čipsami, vstali a dali sa do pohybu. Pohyb je pre naše zdravie dôležitý a mať takého priateľa je fajn.

priateľstvo, priateľ, priatelia

# KOLEGA Z PRÁCE

Keďže v práci trávime väčšinu svojho života, nie je vôbec prekvapivé, že jeden typ z našich priateľov musí byť jednoznačne ten z práce. Nie je to kamarát na celý život, ale je to človek, na ktorého sa tešíš keď vstávaš do práce a ktorý ti pomáha zvládať pracovný týždeň.

priatelia, priateľ, Man About, blog

Tak čo, našiel si medzi nimi aj ty tých svojich priateľov? Alebo je to u teba iné? Daj vedieť v komentári pod blogom. Môže byť zaujímavé počuť názory viacerých z vás.

-Man About

1 komentár

  1. Keď nemôžem v noci spať. rád si idem prečítať zopár dobrých rád. Priateľov mám hlavne údržbárov (jeden z nich mi pravidelne servisuje auto ha-ha) a športovcov. Priznávam, že som dosť zlenivel a bez parťáka nedám ani krok. Takže áno, súhlasím, je dobré mať v dosahu niekoho aktívneho.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu