shop-cart

Práve čítate: Príbeh, ktorý stojí za prečítanie

Príbeh, ktorý stojí za prečítanie

Dnes na sociálnej sieti som našiel zaujímavý ľudský príbeh, ktorý zverejnila moja kamarátka. Ide v podstate o krátky, ale zaujímavý rozhovor. Je však veľmi poučný a taký, ľudský. Prečítajte si ho a zamyslite sa. Má peknú pointu. Tých pár minút za to určite stojí. 

foto: unsplash.com

Bol raz jeden biznismen, ktorý sedel na pláži v malej brazílskej dedinke.

Ako si sadol, v tom uvidel brazílskeho rybára, ktorý sa na malej loďke vracia späť k pobrežiu a na palube má niekoľko väčších i menších rýb.

Biznismena to zaujalo a opýtal sa rybára: “Ako dlho ti trvalo nachytať toľko rýb?”

foto: pixabay

Rybár odpovedal: “Ále, len chvíľu.”

“Tak prečo nezostaneš na mori dlhšie a nenachytáš viac rýb?”, nedal sa biznismen.

“Lebo toto je dosť pre celú moju rodinu,” kontroval rybár.

Biznismen sa na to rybára opýtal, že čo robí potom celý deň?

Rybár mu povedal:

“No, zvyčajne každé ráno vyplávam na more, chytím pár rýb, potom sa vrátim domov do dediny a hrám sa s deťmi. Poobede si dáme krátkeho šlofíka spolu s mojou ženou a večer idem s kamarátmi na drink – hráme na gitare, spievame a tancujeme. 

foto: unsplash.com

Biznismen dal potom rybárovi návrh:

“Ja som odborník na biznis manažment. Môžem ti pomôcť stať sa úspešnejším človekom. Odteraz musíš stráviť viac času na mori a chytiť toľko rýb, koľko je len možné. Budeš ich predávať a keď si našetríš dosť, môžeš si kúpiť väčšiu loď a budeš môcť chytať ešte viac rýb. Potom si kúpiš ešte viac lodí a založíš si rybársku spoločnosť, vlastnú chovnú stanicu, konzerváreň a distribučnú sieť. Potom sa presťahuješ do Sao Paolo a tam si otvoríš riaditeľstvo svojej spoločnosti. Odtiaľ budeš manažovať celý chod firmy.”

Rybár sa ho opýta: “A potom čo?”

Obchodník mu so smiechom odpovie: “Môžeš si kúpiť vilu, žiť v nej ako kráľ a keď príde čas, môžeš dať akcie svojej firmy na burzu a obchodovať s nimi. Stane sa z teba boháč.”

“A potom čo?”, znovu nedá pokoj rybár.

“No a potom môžeš ísť do dôchodku, presťahovať sa na pokojné miesto na dedine, chytiť si len tak pár rýb pre potešenie, hrať sa s deťmi, dať si poobedného šlofíka s tvojou ženou a večer ísť na drink s kamošmi, hrať na gitaru, spievať a tancovať”, hovorí mu biznismen.

foto: pixabay.com

Rybár sa naňho začudovane pozrie a povie mu: “Však to je presne to, čo robím aj teraz.”

Zobral si svojich pár rýb a spokojným krokom odišiel domov k svojej rodine.

Myslím, že nič viac netreba dodať.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr