Tento príbeh som doteraz nepoznal. Nepočul som o ňom. Ale ihneď ma fascinoval. Prečo? Však čítajte. Bude to stáť za to!

Písal sa rok 1953 a v Československu bol tvrdý komunizmus. Mnohí z vás už nemajú šancu tušiť, čo to bolo. Odporné obdobie, keď vládli komunistické svine. Okej, poviete si, však tie vládnu aj dnes. Vtedy sa však žilo oveľa ťažšie a ľudí prenasledovali za čokoľvek, čo sa tým hore nepáčilo. Ale o tomto som nechcel.

DC-3, foto: Petr Nesmerak

Miro Slovák z Cífera pri Trnave nenávidel komunistov, nenávidel komunizmus. Nenávidel ten život neživot, ktorý tu musel žiť. Ohraničený ostnatým drôtom a s nedostatkom všetkého, čo človek k životu potreboval. Povedal si, že takto žiť nechce. A túžil žiť inde. V krajine, kde sa nemusel báť hovoriť nahlas a kde si mohol splniť vlastné sny.

Uniesol lietadlo

Miro bol najmladším pilotom dopravného lietadla v Československých aerolíniách. Práve v tom videl šancu ako z Československa ujsť na Západ. A tak spolu so svojimi kamarátmi pripravili plán na únos lietadla DC-3. Keď prišiel deň D, premohli posádku a namierili si to smer Nemecko. Podarilo sa im vyhnúť ruským MIG-om a šťastne pristáli na americkej vojenskej základni v západnom Nemecku. Okamžite sa stal hrdinom studenej vojny, ktorá sa v tom čase viedla medzi západom a východom. Tým však Mirov príbeh nekončí. Naopak.

Americký sen

S dvomi košeľami v taške a niekoľkými anglickými frázami sa Miro napokon dostal do USA. A stal sa aj akrobatickým pilotom. Neskôr tiež začal jazdiť na rýchlych mototových člnoch a darilo sa mu tak, že sa stal víťazom celonárodných pretekov. Miloval adrenalín. A toto mu nestačilo. V roku 1968 sa rozhodol preletieť na malom lietadle so slabým motorom značky VW s výkonom len 36 koní z Nemecka do Kalifornie. Takmer sa pritom zabil, keď pri pristávaní v americkom Santa Paule havaroval, len pár metrov od letištnej dráhy. Ale prežil. Dolámal si rebrá a týždeň bol v kóme. Ďalší rok absolvoval tú istú trasu aj opačne, tentokrát bez nehody.

Slovenský kaskadér

Miro, alebo v Amerike už Mira Slovak, bol aj leteckým akrobatom. Často vtipkoval počas letu, keď v lietadle s otvoreným kokpitom letel dolu hlavou 50 metrov nad zemou hovoriac, že sa narodil ako kurča. Skutočné kurča. Neviem, čo tým myslel, ale jedno je isté, že sa bavil. Žil život naplno, riskoval a zvyšoval adrenalín nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Aj preto ho ľudia mali radi a obdivovali ho. Mira bol typ príťažlivého chlapa, takpovediac playboya. Bol to veselý chlapík, s ktorým by ste radi zašli na pivo.

Miro vo svojom lietadle, zdroj: returnofkings.com

Chalan z Cífera

Miro sa narodil v roku 1929 v Cíferi pri Trnave. Jeho otec bol obchodník s obilím. Počas 2. svetovej vojny jeho rodina ukrývala dve židovské rodiny pred príslušníkmi SS.

Keď mal 17 stal sa pilotom. V 21 rokoch bol už kapitánom a pridelili ho do štátnej leteckej spoločnosti. Nenávidel však systém, v ktorom žil. Videl ako miznú jeho kamaráti. Videl ako na seba ľudia donášajú. Videl zradcov a informátorov tajnej bezpečnosti. Vedel, že keby tu ostal, zavreli by ho alebo rovno zastrelili. 23. marca 1953 sa teda rozhodol ujsť. Na palubu lietadla spolu so svojimi tromi kamarátmi prepašovali zbrane a následne zajali svojho kopilota, navigátora a letového inžiniera, ktorých zamkli v batožinovom priestore. Potom lietadlom zostúpil do nízkej letovej hladiny, aby sa vyhol ruským stíhačkám až kým nevidel neónové svetlá v západnom Nemecku, kde s lietadlom pristál.

Miro s priateľmi, ktorí s ním emigrovali, zdroj: returnofkings.com

Poznal sa s Boeingom

Najskôr v Nemecku a potom neskôr v USA ho niekoľko mesiacov takpovediac grilovali americkí agenti CIA a keď zistili, že nič nehrozí, predstavili ho Billovi Boeingovi juniorovi, synovi leteckého magnáta. Ten si z Mira spravil osobného pilota. Lietal tiež pre americkú leteckú spoločnosť Continental Airlines.

Mirov rýchločln Miss Wahoo, zdroj: https://bloggingthegoodlife.com

Neskôr na podnet Boeinga začal jazdiť na rýchločlnoch s rýchlosťou 300 km za hodinu a trikrát po sebe vyhral americké majstrovstvá. Za zmienku stojí fakt, že Miro nikdy predtým na člnoch nejazdil, maximálne tak vesloval na člnku na jazere. V roku 1959 vyhral regatu rýchločlnov o Prezidentský pohár na rieke Potomac. Cenu mu odovzdal samotný prezident D. Eisenhower. Z Mira sa stal obľúbenec ľudí, hrdina, športová ikona.

S prezidentom Eisenhowerom, zdroj: returnofkings.com

Raz mu v rýchlosti 300 km/h vybuchol na jeho člne Miss Wahoo motor a Miro sa škaredo zranil. Vybité zuby neboli tým jediným, o čo prišiel, odniesli si to aj obličky a zlomená chrbtica. Nič ho nezastavilo. Išiel stále ďalej a ďalej. Roky pribúdali, ale jeho dobrodružná povaha zostala rovnaká. Odniesli si to aj dve jeho manželstvá, ktoré sa skončili rozvodom. Čudujete sa?

Mira Slovak, zdroj: madisoncourier.com

Možno by ste pri takomto štýle života čakali, že Miro Slovák tragicky umrie pri jednom zo svojich šialených kúskoch. Nestalo sa tak. Zomrel v roku 2014 vo veku 84 rokov celkom “prozaicky” na rakovinu žalúdka vo svojom dome v mestečku Fallbrook.

25.10. 2019 by náš rodák oslávil 90 rokov.

Bola to šialená a odviazaná jazda, čo poviete?

Pozrite si aj video

Zdroj: youtube

Man About, blog pre mužov

Zdroj: LA Times

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu