Úvod Whisky Prvá licencovaná whisky pálenica z ostrova Islay a jej fajnotky

Prvá licencovaná whisky pálenica z ostrova Islay a jej fajnotky

Škótska legenda má už viac ako 240 rokov.

-

Prvá licencovaná pálenica whisky na škótskom ostrove Islay. Najstarší sklad na dozrievanie škótskej whisky na svete. Tieto a mnohé ďalšie pocty vo svete whisky sú spájané s pálenicou Bowmore.

Foto: Bowmore

Pred niekoľkými dňami som mal možnosť ochutnať 12-ročnú whisky Bowmore a musím povedať, že mi veľmi chutila. Aj preto som sa rozhodol bližšie pozrieť na túto značku a jej zaujímavé portfólio whisky.

Keď už spomínam 12-ročnú single malt (40 % alkoholu) zo základnej rady whisky tejto pálenice, poviem vám o nej niečo viac. Cena sa na Slovensku hýbe okolo 35 eur a ide o príjemnú dymovú whisky s chuťou medu a citrónovej kôry. Je ľahká, vyvážená a jemná. Lahodná. V roku 2018 bola ocenená zlatou medailou na celosvetovej súťaži San Francisco World Spirits Competition.

Foto: Bowmore

Jej vôňa je jemne sladká a citrónová, samozrejme nechýba rašelina. V chuti sa snúbi med a tmavá čokoláda so štipkou citrónovej kôry. Záver je dymový, ale hladký a delikátny.

Základnú radu Bowmore okrem spomínanej 12-ročnej single malt tvoria aj whisky s označením N.1 (nemá označenie veku), a potom aj 15-, 18- a 25- ročné whisky.

Limitované edície

Bowmore má aj svoje limitované edície, kde patria whisky s názvom Vinter´s Trilogy a to 18-, 26- a 27-ročné, spolu s Vault Edition Atlantic Sea Salt (teda soľ z Atlantického oceánu). Tu sa pozastavím.

Bowmore Vault Edition Atlantic Sea Salt

Práve táto “slaná” whisky ma zaujala, a tak som zistil, že ide o whisky, ktorá dozrieva v sudoch po bourbone na pobreží ostrova, ktorý bičujú vlny Atlantiku. Práve tamojšia mikroklíma sa odráža aj na chuti whisky, slaný morský vzduch sa pri jej dozrievaní odrazil v jej charaktere.

Foto: Bowmore

Má ovocnú vôňu šmrncnutú morskou soľou. V chuti sa odráža slaný medový plást s jemne pikantným kakaom. V závere je cítiť černice s výraznou morskou soľou. Whisky je do fliaš plnená v sile alkoholu na úrovni 51,5 %.

Keď som si prezeral stránku Bowmore, medzi limitovanými whisky mi do očí udreli dve fľaše s japonským písmom. Samozrejme zvedavosť nedá a tak som zisťoval, čo to vlastne je.

Chute Japonska

Jednou z nich je Bowmore Mizunara Cask Finish (53,9 %). Ide o škótsku single malt, ktorá dozrievala v sudoch z japonského dubu Mizunara. Výsledkom je jemná whisky, trochu pikantná a jemne sladká, s tónmi sladkej vanilky, cédrového dreva, manga a medovej ruže. Nechýba ani povestná ostrovná dymovosť.

Foto: Bowmore

Druhou “japonsky” znejúcou, ale jednoznačne škótskou whisky je Bowmore Dragon Edition – 36 Year Old. Ako už názov vypovedá, 36-ročná whisky dozrievala v sudoch po sherry, v rovnakých ako legendárna 30-ročná Bowmore Old Sea Dragon. Do fliaš bola plnená ako 51,8 percentná. Naplnených bolo len 888 fliaš a určené boli prioritne pre ázijský trh.

Foto: Bowmore

Vôňa tejto whisky je bohatá na med, tropické ovocie, skaramelizované jablko, kokosové orechy, škoricu, sladké drievko, anýz, pomarančovú kôru a zázvor. Už len keď to píšem sa mi zbiehajú slinky, ale neverím, že ju budem mať niekedy šancu ochutnať. Ale človek niekdy nevie… V chuti dominuje sušené ovocie, hrozienka, sultánky, pražená zrnková káva a tmavá čokoláda. Záver je voňavý, kvetinový a korenistý.

Raritné whisky

Pálenica okrem základnej rady a limitiek ponúka aj rôzne raritky, čo sú už slušne drahšie whisky, ale určite veľmi zaujímavé. Je tam viac 50-ročných whisky, cenu radšej ani nechcem vedieť, lebo by som spadol zo stoličky. Stačí sa pozrieť už len na samotné dizajnové fľaše a vieme, že toto je čistá exkluzivitka pre boháčov a zberateľov.

Foto: Bowmore

Asi najzaujímavejší ročník je Bowmore 1957, čo ne najraritnejšia a najstaršia whisky tejto značky. Má až 54 rokov. Do fliaš bola stočená v roku 2012 a má 42,1 % alkoholu. Údajne jej existuje len 12 fliaš na celom svete. Takže jej cena musí byť mimoriadne horibilná.

Z histórie

Pálenica škótskej whisky Bowmore, ktorá stojí na povestnom ostrove Islay, existuje už viac ako 240 rokov. Prvá zaznamenaná zmienka pochádza z roku 1779. Založil ju obchodník David Simpson a dodnes funguje na odovzdávaní tradícií, skúseností a vychytáviek, ktoré si budovali po celé generácie.

Ak ste ešte nikdy neochutnávali whisky tejto značky, vyskúšajte to. Pokojne si kúpte ich 12-ročnú single malt, o ktorej som písal hneď na úvod. Ide skutočne o parádne pitie.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prerábal som byt. Alebo, keď sa predstavy nestretnú s realitou

Prerábal som byt. Predstavy mám ako Pat a Mat. Možno aj výsledok by bol taký, keby... Veď si prečítajte. Dopadlo to všetko inak.

Dve legendy sa spojili. Prinesú niečo výnimočné

Keď sa spoja také pojmy ako sú Bowmore (svet whisky) a Aston Martin (svet automobilov), výsledok nemôže byť iný ako vynikajúci.

Nepretrhnite sa a nájdite si čas pre seba. Vytvorte si vlastné rituály

Rituály nám pomáhajú lepšie sa vysporiadať s problémami, povinnosťami a tlakom, ktorý je na nás vyvíjaný deň čo deň. Ako na to? Toto robím ja.

Divní ľudia v Tatrách alebo z čoho mi ostával rozum stáť

Človek okolo seba vidí kopec divných ľudí. Prečítajte si, čo som spozoroval v Tatrách. Niekedy mi fakt zastával rozum.

Špecializujú sa na whisky z jediného suda. A majú štýl a jedinečnosť

The Single Cask ponúkajú whisky z jedného jediného suda, z rôznych páleníc. Všetko však vo vlastných štýlových fľašiach. Originálne!

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov