ÚvodLifestylePrvý zážitkový bar na Slovensku? Toto je on!

Prvý zážitkový bar na Slovensku? Toto je on!

-

Nie je bar ako bar. A nie je pitie ako pitie. Môžete si vybrať. Ak chcete len piť, je jedno, kde to bude. Ak však chcete mať z pitia aj nezabudnuteľný zážitok, zvoľte si miesto, ktoré vás dokáže niečim prekvapiť. Milo prekvapiť.

Foto: P. Matejčík

Ja osobne milujem priestory s atmosférou. Keď si chcete niekde oddýchnuť, musíte sa tam cítiť dobre. To je základ. No a potom sú dôležití ľudia, ktorí sa o vás starajú. Ak sú príjemní a pozorní, budete nadšení. A keď navyše robia svoju prácu s láskou, pocíti ju každý.

Mirror bar v bratislavskom hoteli Carlton spĺňa obe tieto podmienky. A nielen to. Svojim hosťom dáva aj pridanú hodnotu. Akú? V podobe zážitkov z drinkov, ktoré ponúka a servíruje.

Atmosféra lesa

Poďme sa pozrieť na samotné prostredie – mne osobne pripomína atmosféru lesa uprostred mesta. Oázu pokoja. Baru dominuje veľký ihličnatý strom, ktorý stojí v jeho samom centre. Pocit pobytu v prírode navodzujú aj farby – najmä odtiene zelenej, hnedá (drevo) a sýto žltá.

Špeciálnu pozornosť si vypýta už samotný bar, teda miesto, ktoré je vždy výkladnou skriňou a pracovným priestorom pre barmanov. Je elegantný, decentne nasvietený a priamo nad ním sa do výšky vypínajú zelené rastliny, ktoré tomuto miestu dodávajú niečo tajuplné.

Netradičný a štýlový

Celý priestor má jednoducho svoj štýl. Zaujímavé sú najmä svetlá. Nad každým stolom visí osobitná lampa, ktorá by bola akoby zavesená na udici. Je vidieť, že dizajnéri si dali záležať aj na detailoch.

Pohodlné sedenie ponúkajú luxusné kreslá, stoly majú tmavý sklenený povrch. Podlahu tvorí tmavý leštený mramor.

Aby sme sa o koncepte baru, jeho zámere a tom, čo ponúka, dozvedeli viac, dohodli sme si stretnutie s jeho dušou, manažérom a úspešným barmanom Petrom Marcinom (28).

Všetko dôležité zhrnul v našom spoločnom rozhovore, ktorý ponúkam práve na tomto mieste:

Manažér a barman Peter Marcina. Je jedným z najznámejších a najúspešnejších slovenských barmanov. Pracoval v najlepších baroch, skúsenosti naberal aj v Singapure, ktorý je mekkou svetovej barovej scény. Naposledy pracoval v bratislavskom Sky bare, keď však dostal šancu vytvoriť vlastný barový koncept, neváhal prijať výzvu, ktorú mu ponúkol riaditeľ hotela Radisson Blue Carlton. Tak vznikol prvý zážitkový bar na Slovensku, Mirror Bar.

Začnem hneď zostra. Prečo by mali ľudia navštíviť Mirror bar? Čo je na ňom také zaujímavé?

Najjednoduchšou odpoveďou je asi slovo zážitok. Chceme zážitky ponúkať a našich návštevníkov prekvapovať. Servírujeme drinky ako nikto na Slovensku a dúfame, že ani nikto na svete. Razíme si svoju vlastnú, jedinečnú cestu. Náš koncept stojí na troch pilieroch – sme classy, a preto sme súčasťou jedného z najstarších a nakvalitnejších hotelov na Slovensku, sme art, ja sa považujem tak trochu aj za umelca, lebo vytváram veci zo srdca a v rámci mojej fantázie a v podstate aj slovo art je súčasťou slova bartender (v preklade barman, pozn. blog) a tretím pilierom je nature, teda príroda. Razíme spojenie ľudí s prírodou.

Zážitkové pitie začína

Ľudia ju milujú, ale nie vždy majú čas navštevovať ju a vychutnávať si jej krásy. Príroda nás inšpiruje, môžeme v nej relaxovať a máme ju naozaj radi. Chceme teda, aby si ju mohli užiť aj u nás. Tento posledný pilier nás vystihuje asi najviac a robí nás najviac jedinečnými. 

Dnes je trendom, že vznikajú rôzne krásne a štýlové bary, najmä v Bratislave, spomeniem napríklad Secret Room, Old Fashioned alebo Velvet. Čím to je?

Koncepty, ktoré vidíme v spomínaných bratislavských baroch už vo svete fungujú niekoľko rokov. Napríklad v Londýne vznikali už pred desiatimi rokmi. Sú krásne, nonšalantné a charakterizuje ich maximalizmus, teda akási prečačkanosť. V celosvetovom meradle je však takýchto barov veľmi veľa, majú silnú konkurenciu. Samozrejme, že aj my sme sa čiastočne inšpirovali vonku, ale snažili sme sa najmä vytvoriť bar, ktorý bude niečim originálny tak doma, ako aj v zahraničí. 

Prečo u nás takéto krásne, luxusné alebo zážitkové bary vznikajú až v posledných rokoch, keď vravíte, že v západných krajinách to funguje už oveľa dlhšie?

Myslím si, že slovenská kultúra pitia a nášho barového resp. kokteilového sveta je o niečo pozadu oproti mekkám svetového významu ako sú Londýn, New York, Singapur a iné. Je to o klientele, ľuďoch, mentalite, životnom štýle. Tieto mestá sú aj finančnými centrami, ľudia si v nich dokážu viac užívať a zároveň aj míňať. K tomu teda patrí užiť si aj kvalitný kokteil so zážitkom, nielen, nič v zlom, borovičku a pivo. V Bratislave sa to už začalo meniť, barová scéna sa tu vyvíja a sme na dobrej ceste. Už len pokračovať ďalej.

Čím ste iní, ako spomínané štýlové bratislavské bary? Prečo sa pri rozhodovaní, kde si užiť pekný večer rozhodnúť pre Mirror bar a nie pre ne?

Verím, že my ponúkame ľuďom väčší zážitok. Old Fashioned alebo Velvet sú krásne bary, do ktorých chodia pekní ľudia, ale nesústreďujú sa na zážitkové podávanie svojich drinkov. V Mirror bare si môžete viac oddychnúť, zažiť niečo nové, napríklad kus živej prírody. Náš bar si tiež zakladá na podpore šikovných Slovákov. Chceme pred celým svetom ukázať, že Slováci sú veľmi šikovní ľudia, zruční a kreatívni. Práve preto všetky naše servisy, sklo, v ktorom naše drinky podávame, alebo botanické servisy, ktoré vytvárajú onen zážitok, vyrobili Slováci. Botanici, sklári, dizajnéri, remeselníci.

“Chceme pred celým svetom ukázať, že Slováci sú veľmi šikovní ľudia, zruční a kreatívni.” 

Peter marcina

Keď si zoberieme michelinské reštaurácie, tie sú hodnotené aj za to, ako sú lokálne, kreatívne, ako dokázali adaptovať svoje jedlá na miestne pomery a ako ich servírujú. Prečo by sa takéto niečo nemohlo diať aj v barovej scéne? Takže aj my využívame lokálne produkty, lokálne suroviny, domácich ľudí a takto chceme ukázať, že Slovensko je krajina s úžasnými ľuďmi a príbehmi.

Čo teda svojim návštevníkom ponúkate, okrem už spomínaných zážitkov, ak sa pozrieme priamo do vášho nápojového lístka?

Keďže som spomínal domáce lokálne suroviny, tak ja osobne som asi najviac hrdý na kokteil z krásnej domácej borovičky, ktorý je servírovaný v ručne vyrobenej ľudovej majolike od dvoch úžasných dám zo si.li. ceramics. Celý drink je podávaný pod živým bonsajom z originálnej borievky. Kokteil je tiež z domácich surovín, nachádza sa v ňom aj rebarbora, rakytník a samozrejme už spomínaná borovička. Takto sa snažíme ukazovať krásu aj v podobe takýchto koktejlov.

Botanický servis, rastlinky, bonsaje, to všetko tiež pochádza zo Slovenska?

Všetko riešime spoločne s Botanical Lab a s Róbertom Bartolenom, známym dizajnérom a floristom, takže nám pomáhajú tí najlepší.

Kokteil z borovičky podávaný pod bonsajom borievky

Dnes je teda trendy, byť čo najviac lokálny a ponúkať domáce produkty v gastronómii a aj v baroch?

Určite áno. Podporovať lokálnych dodávateľov je a bude trendové. V reštauráciách je to už bežné a prenáša sa to aj do barov. Každý by mal svetu ukazovať to, čo je mu vlastné. Slovensko má skvelé produkty a úžasných ľudí a my ich chceme čo najviac ukazovať svetu.

Okrem spomínanej borovičky ponúkate aj iné drinky z domácich surovín?

Samozrejme, sme veľmi hrdí aj na náš bylinný likér Bentiana, z medu, horca, byliniek i tokajského vínka. Ten je tiež súčasťou miešaných drinkov z našej ponuky. Verím, že domácich nápojov bude na Slovensku pribúdať a my budeme môcť predstavovať aj ďalšie nápoje, ktoré budú dosahovať svetovú kvalitu.

Regály s botanickým vybavením

Dnes je všeobecne veľmi žiadaný dôraz na trvalo udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia. Mnohé firmy tomu prispôsobujú svoju výrobu, pridávajú sa obchodné reťazce, ale aj gastro prevádzky. Ako ste na tom vy?

My túto cestu veľmi podporujeme. Snažili sme sa vytvoriť priestor, ktorý je čo najmenej škodlivý pre životné prostredie. Nemáme žiadne plastové slamky, používame kompostovateľné suroviny, škodlivé veci obmedzujeme na nevyhnutné minimum.

Takisto sa správame aj pri príprave drinkov. Ideme cestou minimal waste, teda minimalizácie odpadu. To, čo nám ostane nevyhadzujeme, ale na druhý deň využívame na prípravu nápojov. Snažíme sa byť teda ekologickí a prevádzkovať tzv. responsible business, teda zodpovedné podnikanie.

Keďže vsádzate na zážitok a kvalitu, predpokladám, že aj barmani a obsluha musia spĺňať určité kritériá. Sú to odborníci, špičkoví barmani, ľudia z praxe? Podľa čoho ste ich vyberali?

Ja osobne si vyberám “veľkých bláznov”. Myslím si, že človek sa túto prácu naučí robiť pomerne rýchlo, ak má chuť a srdiečko. Je to najmä o emócii. Všetci naši barmani to nerobia len pre peniaze, robia to najmä preto, že ich to baví, chcú posúvať úroveň barovej scény u nás ďalej. Chcú návštevníkom dávať emóciu, príbeh a už niekoľkokrát spomínaný zážitok.

Myslím si, že som vybral ten najlepší tím, aký som vôbec vybrať mohol. Máme tu šéfbarmana Martina Plaveckého, ktorý zostrojil dokonalý balanc chutí v podávaných nápojoch a som veľmi rád, ako sa s nápojovým menu pohral. Je tu tiež Laci Fajn, ktorý prišiel z Old Fashioned baru a dnes je našim varičom skvelých ingrediencií, ktoré do koktejlov potrebujeme. No a potom tu mám takého môjho človeka, ja ho nazývam personalista, je to chalan, ktorého som stiahol z bratislavského Sky Baru, kde v podstate len začínal a umýval poháre, ale videl som, že sa dokáže uplatniť aj na barmanskej pozícii. Je to náš Dávid Tlčimuka. Je ohromne pohostinným človekom a budete sa pri ňom cítiť veľmi dobre.

Všetko je zelené 🙂

No a raritou je náš barman Marián, ktorý v tomto hotelovom bare pracuje už 18 rokov, bože môj, keď tu začínal, mal som len desať (smiech). Osobne som ohromený s akou ľahkosťou dokázal prejsť zo starého baru do nového konceptu. Je to človek, ktorý sa každý deň učí a dáva zo seba maximum. Som šťastný, že tu s nami je.

Počul som, že sa s Mirror barom chystáte presadiť nielen na domácej, ale aj na svetovej scéne. Je to pravda?

Je to tak. A dosiahnuť to chceme veľkou aktivitou. Do päťdesiatky najlepších barov sveta sa dá dostať len veľmi ťažko, do stovky rovnako, ale ak by sa nám to podarilo, bolo by to krásne.

“Všetko cielime na to, aby sme sa dostali do TOP 50 najlepších svetových barov.”

Peter marcina

A to práve zvláštnosťou nášho konceptu, originalitou našich drinkov. Chceme tiež organizovať guest bartendigy, teda hosťovanie našich barmanov vonku a najlepších svetových barmanov u nás, v Mirror bare. Dúfajme, že sa barová kultúra na Slovensku bude posúvať ďalej a ďalej a aj my k tomu určitými činmi prispejeme.

Jeden z miešaných drinkov. Zážitok pre oči i chuťové bunky

Budete chodiť aj na svetové súťaže a takto propagovať vašich barmanov a značku tohto baru?

Určite áno. Tohtoročnú súťaž sme ešte nestihli, lebo bar máme otvorený len krátku dobu, ale budúci rok do toho určite chceme ísť a dúfame, že sa nám podarí aj niečo vyhrať (smiech).

Takto som ochutnával drink, ktorého hlavnou zložkou je koňak Hennessy

Zaujímavosťou vášho baru je aj jeho umiestnenie v hoteli, konkrétne v bratislavskom Carltone. Ste teda hotelovým barom, čo pre bary vášho charakteru nie je vôbec zvyčajné. Prečo ste sa rozhodli svoj koncept zrealizovať práve v hoteli?

Mám rád výzvy. Prišla za mnou moja kolegyňa Tereza Hudecová, ktorá je dnes spolu so mnou manažérkou konceptu a požiadala ma o prípravu nového menu pre bar v Carltone. Prišiel som sa sem najskôr pozrieť a našiel som bar, ktorý bol už mierne zastaralý a nemal takú návštevnosť, ako by sme si predstavovali. Ja som im vtedy navrhol nemeniť len nápojový lístok, ale úplne celý koncpet baru. Chceli sme mu zachovať noblesu a úroveň, ktorý bar v hoteli Carlton potrebuje, ale zároveň ponúknuť aj určitú modernosť, dizajn a marketing, ktorý ovláda celý svet.

Dostali sme dva dni na to, aby sme pripravili prezentáciu, ako by sme si to predstavovali a majitelia nám to napokon povolili urobiť. A dnes sme tu v novom bare.

Máte už aj nejakú spätnú väzbu od hotelových hostí, či sú spokojní s novým barom? Ako naň reagujú? A čo naň vravia stáli hoteloví hostia, ktorí zažili ten starý a teraz už aj nový bar?

Máme dva druhy reakcií. Prvá, že sa ľuďom nový koncpet veľmi páči, že je to niečo iné, veľkolepejšie, že sa tu veľmi dobre cítia a veľmi radi si tu organizujú rôzne biznis stretnutia. No a potom je tu druhá skupina ľudí, ktorí starý bar milovali a dnes je veľmi ťažké im vysvetliť, že tu nastala zmena a bar je dnes už nefajčiar. Niektorí z nich to dosť ťažko nesú. Veríme však, že si na nový bar postupom času zvyknú.

Viete odhadnúť aký máte pomer hostí v zmysle hoteloví hostia a ľudia z ulice?

Áno. Za prvé tri mesiace zaznamenávam, že to je asi pol na pol. Ľudia k nám chodia, skúšajú a odporúčajú nás ďalej. Som veľmi rád, že začíname byť obľúbení aj pre Bratislavčanov. Posolstvo o nás sa celkom rýchlo šíri. A to ma teší.

Drink podávaný na mramorovej kocke. K tomu je špeciálne vyrobený pohár tak, aby na hrane kocky pekne stál

Možno na záver, na odľahčenie. Prednedávnom v Bratislave skočnili MS v ľadovom hokeji. Ako ste zvládli nápor hokejových fanúšikov? Dali vám zabrať?

No, musím povedať, že to nebolo jednoduché. Chodilo sem veľa ľudí, mnohí z nich si užili nami ponúkaný zážitok, ale samozrejme sa našli aj takí, ktorí nám našu prácu zťažovali. Síce máme vynikajúcu ponuku vína i piva, ale my sme zameraní skôr na miešané drinky. Niektorí fanúšikovia čakali, že tu budeme mať telky a premietanie hokeja, ale náš koncept nám to nielenže nedovoľuje, ale my ani nechceme byť šport barom. Odozvy teda boli rôzne, ale napokon sme to ustáli na výbornú a ľudia odchádzali spokojní.

Miešaný drink špeciálne nadymený tak, aby navodil vôňu lesa po daždi

Po skončení rozhovoru prišiel čas na to, aby sme si aj my užili a ochutnali ponúkané nápoje. Vybrali sme si z toho najlepšieho, čo bar ponúka a nechali sme si poradiť obsluhou.

Jednoducho zážitok

Celkovo sme ochutnali tri alkoholické a dva nealkoholické miešané drinky. A čo na ne hovoríme? Nielen, že sú výborné, sú priam božské!

Aj tento nealko nápoj chutil geniálne

Keď sme sa Petra Marcinu opýtali, čo sa v bare pije viac, alkoholické alebo nealkoholické nápoje, prezradil nám, že alkoholické u nás stále dominujú. Prečo som sa na to vôbec pýtal? Vo svete je momentálne trend, kde generácia mileniálov uprednostňuje nealkoholické miešané drinky. Nie ale také, ktoré napodobňujú alko, ako napríklad Virgin Mojito, ale úplne iné, originálne, namiešané podľa vlastných receptúr v každom bare. A v Mirror bare ich majú tiež.

Šampanské? Nie, bublinkový čaj. Mňamka

Odporúčame jednoznačne vyskúšať. Všetko!

Man About, blog pre mužov

Foto k blogu: Patrik Matejčík, vďaka bro!


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json