Ako iste viete, pre pár dňami zomrel americký herec Luke Perry, známy zo seriálu Beverly Hills 90210. Mladším to možno nehovorí nič, ale my, stredná generácia sme boli na tomto seriáli takpovediac odchovaní. Mnohých šokovalo, že zomrel pomerne mladý.

Foto: Chris Pizzello/Invision/AP, File

Takže naspäť k podstate. Luke Perry zomrel vo veku 52 rokov na mozgovú mŕtvicu. Nejde o to, že to bol práve Luke Perry, ale na jeho príklade si môžme o tomto probléme povedať viac. Lebo takých Lukov Perry je okolo nás celkom dosť. A jedného dňa ním môžeme byť aj my. Verme však, že sa to nestane. Je to aj na nás…

Prísť môže kedykoľvek

Mŕtvica môže udrieť v každom veku. Lekári upozorňujú, že mozgová porážka nie je chorobou len u ľudí v staršom veku. Postihnúť môže aj stednú generáciu, mladých, dokonca aj deti. Výskumy dokonca ukazujú, že počet ľudí, ktorí dostanú mozgovú príhodu každým rokom rastie.

Zdroj foto: pixabay

Čo je to mŕtvica

Mŕtvica nastáva vtedy, ak krvná zrazenina upchá cievu, ktorá okysličuje mozog a ten odrazu prestane dostávať kyslík. Druhou možnosťou je, ak cieva v mozgu praskne a odreže mozog tak od kyslíka, ako aj od krvi.

Mozgová príhoda je pritom druhou najčastejšou chorobou na svete, ktorá zabíja ľudí. Odhaduje sa, že ju každý rok dostane až 17 miliónov ľudí.

Najčastejšie sa mŕtvica vyskytuje u starších ľudí. Ale, a teraz pozor, zvyšuje sa počet ľudí vo veku od 18-65 rokov, ktorí sú týmto zabijakom ohrození rovnako. Za posledných desať rokov narástlo riziko mozgovej príhody u mladých až o 44 percent!

Zdroj: pixabay

Signály

Ako rozoznať, že ide práve o mŕtvicu? Možných signálov je niekoľko, tu sú:

  • Jedna strana tváre je ovisnutá, alebo necitlivá. Ak požiadate danú osobu, aby sa usmiala a jej úsmev je pokryvený, alebo sa usmiať nedokáže, je to znamenie, že ide práve o mŕtvicu.
  • Slabosť v pažiach. Požiadajte danú osobu, aby zdvohla ruky. Ak to nedokáže, alebo má jednu z paží necitlivú, je to ďalší signál.
  • Reč. Rozpráva daný človek nezrozumiteľne, ťažko alebo rozprávať nedokáže? To je ďalšie zo zlých znamení.

Ktorýkoľvek z týchto signálov je dôvodom okamžite volať rýchlu zdravotnú pomoc, teda záchranku na čísle 112. Čím rýchlejšie, tým je šanca na zotavenie človeka vyššia.

Odborníci tvrdia, že mŕtvici sa dá predísť. Vyšší nábeh na mozgovú porážku máte vtedy ak – fajčíte, máte vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovku, obezitu a podobne.

Ako mŕtvici predchádzať? Správnou životosprávou. Byť aktívny, hýbať sa, zdravšie sa stravovať, ak treba tak schudnúť, monitorovať krvý tlak a cholesterol, nefajčiť.

Foto: pixabay

Zamyslite sa, kým je ešte čas. Životný štýl sa dá zmeniť vždy. Len treba chcieť. Kým nie je neskoro. Luke Perry a jemu podobní to už nestihli. Vy ešte môžete.

Man About, najlepší blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu