To, či sme šťastní alebo nie, záleží do veľkej miery od nás samých. A teda aj to, či sme plačkovia a sťažovatelia na všetko naokolo, alebo si vieme veci zariadiť tak, aby sme boli šťastní a cítili sa dobre .Je to len a len na nás. Stačí len chcieť niektoré veci zmeniť. Dokazujú to aj výskumy.

Podľa psychologičky Sonji Lyubomirskej prieskumy ukazujú, že 40 percent nášho šťastia spočíva v schopnosti zmeniť sa, alebo zmeniť veci okolo nás.

Do ktorej skupiny patríte vy? Ste tí, ktorí sú večne nešťastní? Alebo patríte medzi šťastlivcov a usmievavcov? Alebo sa potácate niekde medzi? Poďme sa pozrieť na niektoré znaky ľudí, ktorí sa tvária, že je všetko zlé, všetko vždy zle dopadne a ich v živote nič dobré nikdy nestretne.

Inak, prezradím vám, že ja osobne presne tento typ ľudí nemám veľmi v láske. Odoberajú mi totiž energiu a lezú mi na nervy. Ale to som trošku odbočil, a teraz sa vrátim k dátam, ktoré uvídzajú odborníci. A možno k nim sem tam dodám aj svoju vlastnú poznámku, nech to nie je nudné “suché” čítanie.

7 čŕt chronicky nešťastných ľudí:

Prvá: Predvolené nastavenie človeka, že život je ťažký

“Keď sa niečo má posrať, tak sa to u mňa dozaista poserie.” Asi takto by sa dala inými slovami opísať životná filozofia tejto skupiny ľudí. Naopak, šťastnejší ľudia vedia, že život vie byť aj ťažký a uštedrovať tvrdé rany. Tároveň si ale uvedomujú, že často sa do problémov dostanú vlastným pričinením a snažia sa z tejto sictuácie čím skôr a vlastnými silami dostať.

Opakom sú tí nešťastní, ktorí sa okamžite napasujú do polohy obete a len hovoria o tom, ako s nimi život vybabral a nič iné s tým ani nerobia. Sú rezignovaní. Ja ich nazývam plačkovia.

Druhá: Viera, že väčšine ľudí sa nedá dôverovať

Väčšina šťastných ľudí verí, že druhému človeku môžu dôverovať. Veria totiž v ľudské dobro. Niekto ich nazýva slniečkármi. Aj ja sa radím medzi nich. Ale som presvedčený, že nás takto označujú práve takí ľudia, ktorí sú večne nešťastnými a nevedia sa vysporiadať sami so svojimi problémami.

Títo nešťastlivci sa uzatvírajú vo vlastnom kruhu a boja sa otvoriť novým ľuďom, novým priateľom. Aj to ich ochudobňuje o to pekné a zacyklí ich to vo svojom vlastnom bludnom kruhu.

Tretia: Sústredenie sa na to, čo je vo svete zlé

Chronicky nešťastní ľudia nevidia tie dobré veci, lebo sa sústredia len na to zlé. Ak im aj poviete, že aha, toto je zase na druhej strane dobré alebo správne, oni na to zareagujú: Áno, ale… a za to ale si dosaďte zase niečo zlé, negatívne.

Šťastní ľudia vidia aj to negatívne, ale zároveň aj to pozítívne. Udržiavajú si rovnováhu medzi dobrým a zlým. Pozerajú sa na svet takpovediac dvomi očami. Tí “plačkovia” majú otvorené len to jedno negativistické oko.

Foto: Pixabay.com

Štvrtá: Porovnávanie sa s úspešnejšími a závisť

Nešťastníci sa neustále porovnávajú s tými, ktorým sa darí. Majú pocit, že im kradnú ich šťastie. Nevidia to, že za úspechom je kopec driny, oni vidia len ten výsledok. A na ten žiarlia, závidia a potom tých úspečných nenávidia. Lebo aj oni chcú mať to, čo tí iní, ale neurobia preto takmer nič.

Šťastní ľudia vedia, že majú neobmedzené možnosti a snažia sa ich využiť. Ak sa im to nepodarí na prvýkrát, vstanú a skúšajú to znovu. Tá druhá skupina naopak skúsi, a keď sa nevydarí, tak len rumázga a poukazuje na to, že sa im zase niečo nepodarilo.

Piata: Snaha kontrolovať vlastný život

Medzi snahou o kontrolu vlastného života a snahou o naplnenie vlastných snov a plánov je rozdiel. Šťastní ľudia sa snažia kráčať za svojim šťastím a vedia, že nemôžu kontrolovať všetko, čo im život postaví do cesty. A keď vidia nejakú prekážku, snažia sa ju obísť.

Naopak nešťastníci sa sústredia na kontrolu celého svojho života a keď sa im do cesty postaví väčšia prekážka, zosypú sa.

Šiesta: Strach z budúcnosti

Chronicky nešťastní ľudia hneď na začiatku každej cesty uvažujú nad tým, čo všetko by sa mohlo pokaziť. Už na začiatku maľujú čerta na stenu a majú strach.

Naopak štastní ľudia vidia príležitosť a snažia sa ju naplniť. Hľadajú to dobré, pekné, správne. Na vec sa snažia nazerať pozitívne.

Foto: Pixabay.com

Siedma: V každom rozhovore sa len sťažujú

– Ahoj, ako sa máš?, opýtate sa niekoho – Ále, na prd, odpovie. A spustí dlhý výpočet vecí, ktoré sú zlé, prípadne ktoré mu ublížili. Určite máte v okolí takého človeka. Je to takzvaný sťažovateľ. No a potom, keď sa dosťažuje na svoj “ťažký život” prejde na ohováranie iných ľudí.

Štastní ľudia žijú v súčastnosti a tešia sa na budúcnosť. Sú nadšení z vecí, na ktorých pracujú a tešia sa na výsledky svojej práce.

Záver: Áno, každý je v živote raz hore a raz dolu. Niekedy sa darí viac a niekedy menej. Otázkou je, čo s tým chceme a vieme urobiť. A či s tým niečo vôbec chceme urobiť. A to je rozdiel medzi obomi skupinami, o ktorých ste doteraz čítali.

Do ktorej patríte vy?

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu