Sex. Nahota. Šteklivé či dráždivé fotografie. Krásne telá. Toto stále na ľudí funguje. Pekné ženské postavy, telá sporo odeté, ženy v spodnom prádle, alebo aj bez neho priťahujú pohľad mužov, ale i samotných žien. A dnes sú týchto fotiek plné sociálne siete. Je to niečo zlé? Zvrátené?

Najskôr si povedzme, čo charakterizuje slovo sexting. Možno ste sa sním už stretli a možno nie. Sexting je posielanie, zverejňovanie, zdieľanie alebo prijímanie správ, fotografií alebo obrázkov prostredníctvom smartfónov a sociálnych sietí. Píše sa v nich o vzťahoch, láske, sexe, príťažlivosti, randení, erotike a podobných veciach a na túto oblasť sú samozrejme zamerané aj fotografie či obrázky. Slovo sexting je výsledkom spojenia dvoch slov – sex a texting (dopisovanie).

Dominujú sociálne siete

Dosť bolo definícií, poďme teraz do reálneho a bežného života. Otvorte si Instagram a prvé čo uvidíte sú krásne ženy. Modelky v plavkách. Dievčatá v bikinách. V rôznych vábivách pózach. Najmä mladé dievčatá i ženy, mužov nevynímajúc, radi zdieľajú svoje pekné a dráždivé fotografie. Prečo to robia?

Dnešný životný štýl

Dôvodov je viacero. Chcú zaujať a získať pozornosť iných. Chcú získať čo najviac lajkov na sociálnych sieťach a stať sa sledovanými osobami (čo sa dá následne využiť aj na reklamné účely). Nudia sa a takto sa hrajú a zabávajú. Robia to preto, lebo to robia aj iní, je to trendy. Je to v poriadku? Myslím si, že na tom netreba hľadať nič zlé. Sex, erotika a obnažené nádherné telá boli, sú a budú atraktívnym artiklom, na ktorý sa radi pozerajú asi všetky oči. Samozrejme, nejde o nič vulgárne. Alebo by nemalo ísť. Hovorím tu o príjemných, pekných a neškodných fotografiách, okorenených možno nejakým drýždivejším slovným pokecom. Je to jednoducho hra, zábava dneška, štýl komunikácie mladých ľudí, ktorý súvisí s technológiami, internetom, smartfónmi a zvečňovaním kadečoho, čo je na okolí. Aj keď je to len naše/vaše telo.

Nahota stále priťahuje

Ženy zverejňovaním svojich fotografií ukazujú svoju ženskosť, krásu, jednoducho to, čo stvorila príroda a priťahuje našu mužskú pozornosť. Muži zase poukazujú na svoju maskulinitu, aj preto sa väčšinou fotia vo fitkách, alebo zobrazujú svoje namakané telá. Treba povedať, že keby tieto fotky nikoho nezaujímali, ľudia by to nerobili. Ale pravdou je, že to ľudí zaujíma. Aj preto sem tam na sociálne siete pridávam pekné fotografie žien, ktoré muži chcú vidieť. A treba povedať, že si ich poschvaľujú aj ženy, ktoré stránky môjho blogu sledujú. Nejde totiž o nič vulgárne.

foto: Instagram

Poďme sa pozrieť na jeden príklad. Keď na facebookovskej stránke môjho blogu pre mužov MAN ABOUT zverejním fotku krásnej ženy v spodnom prádle, sledovanosť a aktivita mužov, fanúšikov blogu, prudko rastie. Niekoľkonásobne, ako keď zverejním blog na bežnú tému, alebo trebárs obrázok nového auta alebo krásnej jachty. Muži jednoducho chcú vidieť pekné ženy. Je to prirodzené, je to ľudské a je to normálne.

Chce to rešpekt a slušnosť

Na druhej strane však jedným dychom musím dodať, že toto všetko by malo byť zároveň sprevádzané slušnosťou, rešpektom medzi pohlaviami a určitou mierou zdržanlivosti. Znamená to, že si my, muži, musíme vážiť ženy, rešpektovať ich vôľu, ich názory a spôsob prejavu. A nebrať ich ako telá, ako tovar, ktorý vidíme na fotografiách a máme pocit, že sa vyobrazením a zdieľaním svojho tela snažia o niečo viac ako len zaujať pozornosť.

Zvrátenosť je niekde inde

Ďalšou vecou je podľa mňa zvrátenosť dnešného sveta. Rôzne obviňovanie zo sexizmu, preháňanie, zveličovanie a obmedzovanie prirodzených tém, ako sexualita určite je. Máme sa tváriť, že to neexistuje? Nie je to pritiahnuté za vlasy? Podľa mňa je takýto prístup trápny a nesprávny. Otravujú ma aj kadejakí mudrlanti, ktorí sa tvária sväto-sväte, kritizujú zverejňovanie umeleckých fotografií mužov či žien, ktoré sú čo i len trochu erotické, ale doma, v prítmí určite brázdia na temných stránkach internetu. To je podľa mňa číre pokrytectvo.

Pomýlený Facebook

Zoberme si napríklad Facebook. Zverejním blog s fotografiou muža a ženy v v objatí. Alebo ženu v bikinách. Alebo ženu v spodnom prádle, ktorá je otočená chrbtom a vidno jej len nahý chrbát a nič viac. Chcem dať tento blog propagovať a zaplatiť facebooku aj nejaké tie drobné, aby mi text (blog) šíril. Reakcia FB? “Vaša reklama nebola spustená, lebo obrázok má sexuálny charakter a nie je vhodný. Takáto reklama je zakázaná.” Samozrejme, Facebook má zavedený algoritmus, ktorý tieto veci vyhodnocuje. Podľa mňa je úplne mimo. Je to postavené na hlavu. Všetko má mať samozrejme svoje hranice, ale tieto hranice sú nastavené zle.

Foto: Instagram

Aj tak vždy platilo, platí a bude platiť jedno, že ZAKÁZANÉ OVOCIE NAJVIAC CHUTÍ!

Man About, blog pre mužov