Zaujímavé a dizajnovo nadčasové autá zo starej éry zdá sa pútajú našu pozornosť aj dnes. Najmä ak ide o modely, ktoré sa mali vyrábať u nás a mohli zabodovať aj celosvetovo. Nestalo sa tak. Prečo?

Asi pred polrokom som na svojom blogerskom profile Man About na sociálnej sieti Facebook zverejnil fotografiu redizajnovaného modelu športového automobilu slovenského konštruktéra a automobilového zanietenca Júliusa Kubinského. Fotografie, ktoré som vtedy publikoval zaznamenali úžasný úspech – na mojej stránke si ich pozrelo takmer 600 – tisíc ľudí a viac ako stotisíc reagovalo lajkom alebo zdieľaním. Šialený a nenapodobniteľný úspech.

Počítačovo redizajnovaný model JK 2500

JK 2500 a J. Kubinský

Július Kubinský pracoval v čase, keď zostrojil model označovaný ako JK 2500 v závode Karosa Brno. JK sú iniciálky konštruktéra a 2500 je objem motora, ktorý v automobile použil. Podľa dostupných informácií bol zhotovený len jeden jediný model a svetlo sveta uzrel v roku 1954. Následne konštruktér toho nádherného vozidla koketoval o možnostiach výroby so závodom v Kopřivnici (vyrábala sa tam značka automobilov TATRA). Dnes sa na internete dajú nájsť fotografie s nápisom Tatra na prednej kapote automobilu, aj keď sa mnohí ľudia, aj pod mojim statusom ohradili, že nejde o vozidlo tejto značky. Zdá sa, že je to pravda, keďže sa nikdy sériovo nevyrábalo, neviem však, ako sa nápis na kapote ocitol.

Pôvodný model JK 2500 s nápisom Tatra (zdá sa, že už upravovaný)

Šikovní “čechoslováci”

Tak či onak, ukázalo sa, že československí konštruktéri vôbec nezaostávali za tými svetovými. Stačí sa pozrieť na modely, ktoré vytvorili a aj napriek tomu, že sa nikdy nedostali do výroby, je vidieť vysokú kvalitu a nadčasovosť. Napríklad taká Škoda 450 s laminátovou strechou bolo tiež veľmi pekné auto.

Zdroj foto: auto.cz

Indián na kolesách

Ďalším modelom, ktorý ma po prototype JK 2500 zaujal, je športový automobil Škoda Winnetou. Zábavné pomenovanie, ktoré zdá sa ovplyvnil knižný i filmový hrdina z pera spisovateľa Karla Maya. Nikdy predtým som o takomto prototype ani len nepočul, o to viac ma zaujal. A nielen menom, ale najmä dizajnom. Opäť krásnym, nadčasovým, až dych vyrážajúcim. Najmä, ak si predstavíme v akej dobe ho vyvinuli. Písal sa rok 1967, keď vozidlo predstavili na ženevskom autosalóne. A treba povedať, že tam vzbudilo veľkú pozornosť.

Škoda Winnetou

Škoda, o ktorej Škoda nevedela

Keď som sa však s týmto príbehom oboznamoval ďalej, zistil som, že autorom Winnetoua neboli konštruktéri mladoboleslavskej automobilky. Prekvapením pre mňa bolo zistenie, že toto autíčko vzniklo na základe iniciatívy švajčiarskeho dovozcu automobilov značky Škoda, firmy A. P. Glättli z mesta Dietlikon pri Zurichu. Nepáčilo sa im, že Škodovka v roku 1967 nepripravila na svetový autosalón žiadnu novinku, a tak ju postavili sami, využijúc techniku československého výrobcu áut. Tým údajne zaskočili aj zástupcov samotnej značky. Na výrobu prototypu Winnetou boli využité najmä prvky vtedy veľmi modernej MB-éčky.

Záujem bol, ale…

Aj napriek tomu, že Winnetou bol výsostne švajčiarskym projektom, otestovala ho aj samotná automobilka, dotlačená obrovským záujmom verejnosti. Pri testoch však boli zistené viaceré nedostatky jazdných vlastností vozidla.

Zdroj: auto.cz

Pre mňa prekvapivo, ale v tej dobe to bolo jednoducho tak, to automobilka Škoda vzdala a projekt zavrhla. Podľa mňa na škodu, keďže ho mohla radšej vyladiť ako “pochovať”. Škoda pre Škodu, že zložila zbrane…

Winnetou, kde si?

Jediný Winnetou sa dnes údajne nachádza niekde v Holandsku, v rukách súkromného zberateľa.

Niektoré príbehy z minulosti sú nielen veľmi zaujímavé, ale často aj dosť prekvapujúce… Stoja však za to, aby sme sa o nich dozvedeli.

Man About, blog pre mužov

Zdroje: www.auto.cz, wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu