shop-cart

Práve čítate: Škótska s nádychom portského? GlenDronach Port Wood

Škótska s nádychom portského? GlenDronach Port Wood

Ak ste priaznivcom whisky a tiež kvalitného portského vínka, táto novinka môže byť skvelou voľbou. Škótska whisky GlenDronach z regiónu Vysočina nedávno predstavila single malt whisky, ktorá finišovala práve v sudoch po portskom.

Zdroj: GlenDronach

Dubové sudy najskôr naplnili kvalitným červeným portským vínom, ktorého časť drevo krásne absorbovalo, aby ho neskôr “odovzdalo” zrejúcej whisky.

Poďme ale pekne po poriadku. Pálenica GlenDronach v týchto dňoch uviedla na trh novú 10-ročnú single malt s názvom Port Wood. Už aj samotný názov prezrádza veľmi veľa o tom, o akú whisky ide.

Foto: GlenDronach

Spomínaná škótska po destilácii najskôr dozrievala v sudoch po výraznej sherry Pedro Ximenéz a orieškovo-ovocnej oloroso sherry. Až potom ju nechali dozrievať v sudoch po sladkom portskom víne, ktoré pochádza z portugalského údolia Douro.

Výsledný produkt bol napokon naplnený do fliaš bez filtrácie a prifarbovanie v sile alkoholu 46 %.

Podľa slov master blendera pálenice (človek, ktorý mieša whisky z jednotlivých sudov a tvorí to, čo napokon pijeme z fliaš), v tomto prípade ide dokonca o master blenderku, Rachel Barrie, je výsledná whisky Port Wood charakteristická arómou sliviek, kvetu z čerešní a jahodového džemu, chuťou po černiciach, pomaranči, opekaných jablkových kúskoch a čerstvo pečenom perníku a napokon v závere aj bohatou ovocnou dochuťou.

Master Blenderka Rachel Barrie

Táto whisky čerpala inšpiráciu z čias založenia pálenice (1826) jej zakladateľom Jamesom Allardiceom. Práve vtedy, konkrétne v 19. storočí, sa do Škótska vo veľkom dovážalo portské víno. Určené bolo pre mlsné ústa škótskej šľachty.

Whisky GlenDronach Port Wood sa začala predávať v júni v špecializovaných predajniach za cenu okolo 68 eur za 0,7 l fľašu.

Pálenica GlenDronach

Whisky z portfólia pálenice GlenDronach sú všeobecne známe svojou ovocnou chuťou, čomu vďačia práve jej dozrievaniu v sudoch po sherry.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr