Jeden z najväčších výrobcov škótskej single malt whisky na svete, Glenfiddich, uviedol na trh nové whisky, ktoré dozrievali v sudoch po taiwanskom víne. Mali by byť mimoriadne sladké.

Zdroj: Glenfiddich, William Grant & Sons

Obe whisky sú 26 rokov staré a tvoria špeciálnu limitovanú edíciu. Rovnako obe finišovali v sudoch po taiwanskom víne Formosa Rosso.

Whisky, ktoré dostali mená Black Queen (Čierna kráľovná) a Ice Breaker (Ľadoborec) dozrievali najskôr 25 rokov v sudoch z amerického dubu, posledných 14 mesiacov nato ešte finišovali v sudoch po červenom víne z vinárstva Shu-Sheng Domaine na Taiwane. Do škótskej whisky sa tak podarilo dostať lokálnu taiwanskú chuť z tamojšieho vína.

Limitka z Glenfiddichu finišovala v sudoch po taiwanskom víne Formosa

Ambasádor značky Glenfiddich pre Taiwan James Chan tvrdí, že pôvodný Glenfiddich brali ako jadro novej whisky a na interakciu s novými chuťami vybrali zrelší ročník taiwanského vína, čo pridalo whisky jedinečnú a neuveriteľne sladkú chuť.

Aj napriek tomu, že oba sudy boli naplnené vínom z hrozna s názvom Black Queen, sudy s názvom Ice Breaker obsahovali víno, ktoré bolo vyrobené iným, špeciálnym spôsobom. Išlo o metódu zmrazenia hrozna po jeho odšťavení, počas ktorej sa lámu bunkové steny plodov a uvoľňujú ešte tmavšiu farbu a viac polyfenolov.

Glenfiddich takto vyrobil 280 fliaš “čiernej kráľovnej”, ktorá bola do fliaš naplnená v sile 54,1 % alkoholu a 290 fliaš “ľadoborca”, ktorý bol do fliaš naplnený v sile 53,4 % alkoholu. Obe je možné zohnať výhradne na Taiwane. Cena za fľašu presiahne sumu tisíc eur (995 libier).

Pri celom procese nesmel chýbať ani malt master pálenice Glenfiddich Brian Kinsman

Škótsky Glenfiddich už raz experimentoval s vínom z ľadového hrozna z Kanady, z čoho vznikol veľmi chutný Glenfiddich Winter Storm. Ten bol na trh uvedený ešte v roku 2017 a bol súčasťou experimentálnej série whisky z dielne pálenice Glenfiddich z regiónu Speyside.

Man About, blog pre mužov

Zdroj: Scotchwhisky.com