ÚvodLifestyleSkúšali ste už cvičiť HIIT? Poďte do toho!

Skúšali ste už cvičiť HIIT? Poďte do toho!

-

Nič nie je efektívnejšie než toto, tvrdia odborníci. Hovoríme o cvičení formou HIIT, ktoré sa stalo najpopulárnejším fitness trendom za posledné roky. O čo presne ide?

Foto: Unsplash.com

HIIT je skratkou pre High Intensity Interval Training, teda pre cvičenie s vysokou intenzitou námahy. Ide o formu fitness cvičenia, pri ktorom dostávame našu srdcovú frekvenciu takmer na maximum. Cvičenie by sa malo blížiť k našim fyzickým limitom.

Ako to prebieha?

Cvičí sa v podstate v niekoľkých intervaloch s krátkymi prestávkami. A poviem vám, ide o parádnu makačku. Skúsil som to a nevládal som, dalo mi to extrémne zabrať. Ale cítil som, že to má veľa do seba. Písal som o tom v tomto blogu.

Intervaly môžu byť rôzne, záleží na nastavení, na cieľoch, forme cvičenia. Príkladom HIIT cvičenia je Tabata. Môže to vyzerať takto: 20 sekúnd cvičenia jedného prvku – napríklad kliky na bosse, desať sekúnd prestávka, znovu dvadsať sekúnd cvičenia, desať prestávka a znovu a znovu. A potom ďalší prvok a ďalší a ďalší. V tom istom tempe. Cvičiť tak môžete okolo 20 minút a na konci ste úplne vyštavení. Spotení. A zadýchaní. Ale o tom to je! Za kratší čas by ste mali formou takéhoto cvičenia dosiahnuť viac, než bežným cvičením. Výsledok? Lepšia fyzická kondícia a výraznejšia strata tuku.

V tomto videu si môžete pozrieť skupinové cvičenie tabaty:

Kalórie aj tuky budú fuč

V porovnaní s bežným tréningom by ste mohli počas HIIT cvičenia spáliť až o 200 kalórii viac, čo nie je málo. Ak popri tomto cvičení 2- krát týždenne dodržiavate aj správne stravovacie návyky, vaše očakávania vo forme výsledkov by sa mali dostaviť pomerne rýchlo.

HIIT pomáha nášmu telu spaľovať viditeľný, ale aj neviditeľný tzv. viscelárny tuk, ktorý je pre naše zdravie pomerne nebezpečný. Zlepšuje tiež kardiovaskulárne zdravie, cholesterol a citlivosť na inzulín. A ešte jedna vec- podľa výskumov pomáha spomaliť starnutie na bunkovej úrovni udržiavaním produkcie proteínov (bielkovín), čo pomáha chrániť nervové bunky. To zase umožňuje lepšie fungovanie mozgových buniek. A to ešte nie je všetko. Ďalší výskum zistil, že takýto typ cvičenia môže znížiť rast počtu rakovinových buniek. Neznamená to, že zabráni riziku rakoviny úplne, ale môže pomôcť znížiť potenciálne riziká. Aj to stojí za to, no nie?

Nemusí byť pre každého

Samozrejme, HIIT nemôže cvičiť každý. Ak máte problém so srdcom, alebo iné vážne zdravotné problémy, nie je to cvičenie určené pre vás. A ešte jedna dôležitá vec – netreba to preháňať. Je to ako so všetkým. Začínať treba radšej pozvoľne a postupne pridávať. Ak sa počas cvičenia nebudete cítiť dobre, radšej treba prestať.

Ako by mohli vyzerať vaše intervaly cvičenia, ak by ste sa rozhodli pre HIIT?

Najskôr je potrebné sa zahriať, rozhýbať telo. A potom začať s makačkou, napríklad takto:

  1. kolo: Minútu cvičiť, dve minúty oddychovať. Opakovať trikrát
  2. kolo: 45 sekúnd cvičiť, 90 sekúnd oddychovať. Opakovať trikrát
  3. kolo: Minútu cvičiť, minútu oddychovať. Opakovať dvakrát
  4. 45 sekúnd cvičiť, 45 sekúnd oddychovať. Opakovať štyrikrát

Príklad takéhoto cvičenia si môžete pozrieť v tomto videu:

Tak čo na to hovoríte? Ja to aspoň raz týždenne vyskúšam, čo vy? Ak neviete ako na to, alebo kde začať, skúste vyhľadať fitness trénera, ktorý má s týmto druhom cvičenia skúsenosti alebo si vyhľadajte cvičenie tabaty. Po čase si môžete cvičenia upravovať podľa toho, ako vám budú vyhovovať a zostavovať si tak vlastné plány.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json