ÚvodHračkySkúter alebo elektrobajk? Bird to vidí takto

Skúter alebo elektrobajk? Bird to vidí takto

-

Elektrický, elektrická, elektrické. Tieto slová počúvame v dnešnej dobe v súvislosti s dopravnými prostriedkami stále častejšie. A nie je žiadny predpoklad, že by tomu malo byť v nasledujúcich rokoch inak. Preto sa dá celkom oprávnene povedať, že v doprave odštartovala doba elektrická.

Zdroj: Bird

Poďme sa ale pozrieť na túto zaujímavú vecičku, ktorá by sa na trhu mala objaviť už toto leto. Americká spoločnosť Bird nedávno predstavila takýto skútroidný elektrický bicykel. Pomenovala ho Bird Cruiser. (Bird je v angličtine vták a cruiser plavidlo, vyskladajte si to podľa vlastnej fantázie, haha).

Bird Cruiser (vtáčie plavidlo?) vyzerá ako niečo medzi skútrom a elektrickým bicyklom, navyše má sedadlo pre dvoch. Vyznačuje sa tiež väčšími kolesami (20″) než klasické skútre, miestom na nohy (vzadu aj pre spolujazdca) alebo na pedále. Takže si môžete vybrať. Skúter alebo e-bike? Ja osobne predpokladám, že pôjde skôr o e-skúter, než bicykel. Na obrázku totiž zatiaľ vidíte len vyrenderovaný prototyp.

Vozidlo má odpružené zadné kolesá, hydraulické kotúčové brzdy, digidálny LCD displej, 52 voltovú batériu, ktorá mu umožňuje celkom slušné zrýchlenie a dojazd 80 km na jedno nabitie. Podľa konštruktérov by mal zvládnuť aj väčšie kopce.

Kalifornská spoločnosť Bird chce tieto skútre využívať len na zdieľanie a pomôcť tak vytvoriť mestské štvrte bez áut. Znamená to, že nebude voľne dostupný pre jednotlivcov, ako to bolo v prípade jeho predchodcu Bird One. Ten je však skôr elektrickou kolobežkou, než skútrom.

Bird sa snaží zmeniť budúcnosť mestskej prepravy prenajímaním osobných elektrických vozidiel na požiadanie. Prevádzkuje teda ich požičovňu. Spoločnosť sa snaží pre svoju myšlienku získavať aj ďalšie mestá na svete a hľadá jednotlivcov, ktorí by sa k nim pripojili ako “chargeri”, teda akýsi prenajímatelia, ktorí si na tomto biznise môžu aj zarobiť.

Prenajímanie takýchto elektrických kolobežiek funguje cez mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej si vozidlo jednoducho odomknete a po skončení jazdy ho necháte opreté v podstate kdekoľvek, cez aplikáciu ho na záver aj uzamknete. Na mapke užívatelia zároveň vidia, kde sa kolobežka nachádza a môžu si ju zase prenajať, odomknúť, jazdiť a odložiť a zamknúť. Je to jednoduché.

Všetky potrebné informácie o tom ako zdieľanie funguje, nájdete na tejto stránke: https://www.bird.co/how/

Videjko o fungovaní Bird v Londýne si môžete pozrieť aj tu:

Man About, blog pre mužov

Zdroje: electrek.co, uncrate.com, bird.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json