Mnohí ľudia v zlej životnej situácii majú tendenciu rezignovať. Zo všetkého obviňujú iných alebo systém. Na svoje vlastné zlyhania však často zabúdajú. Keď sa však chce, často možno aj ťažkú situáciu zmeniť k lepšiemu. Tak ako to dokázal John Paul DeJoria. A mnohí ďalší.

Takže úplne prvé pravidlo – nestačí v živote len nadávať ako sa máme zle a popri tom len chľastať a fajčiť. Lebo však čo iné so životom… Naopak, treba skúsiť urobiť niečo preto, aby sa situácia zmenila. A nevyhovárať sa na to, že to nejde. Lebo to je to najľahšie, ale zároveň najhlúpejšie, čo sa dá urobiť. Svoje o tom vie, človek, ktorého životný príbeh koluje svetom.

Man About, blog pre muzov

Skutočný príbeh

John Paul DeJoria nemal ľahké detstvo. Áno, aj v Amerike, tako ako v iných krajinách, existuje chudoba. Malého Johna a jeho brata vychovávala jeho slobodná matka na predmestí Los Angeles, v štvrti, kde bývali chudobní prisťahovalci. Keď už sa nedokázala o svoje deti postarať, skončili v systéme pestúnskej starostlivosti.

“Nemali sme televízor, ale mali sme aspoň jedno náhradné oblečenie na výmenu, takže sme žili celkom dobre.”

– J. P. DeJoria

Mladý John neskôr prežíval vo svojom starom, 20-ročnom aute. Lebo nemal kde inde bývať. Dôležité však bolo, že nemienil rezignovať. Nechcel sa životom pretĺkať ako žobrák. Povedal si, že keď je na dne, hlbšie sa už nemôže prepadnúť. Môže ísť už len nahor. Keď nemal žiadne peniaze na jedlo, predával vianočné pohľadnice. Keď nemohol ísť kvôli financiám študovať na vysokú školu, začal predávať encyklopédie. Takže, ako dnes hovorí, je treba vstať a ísť niečo urobiť. Nečakať, že sa niečo zmení samé.

Predával šampóny

John si neskôr našiel prácu vo firme, ktorá sa zaoberala starostlivosťou o vlasy. Odtiaľ ho po nejakom čase prepustili. Svoje šťastie sa rozhodol skúsiť vo vlastnom podnikaní, keď ponúkal na predaj prípravky na vlasy. Požičal si 700 dolárov a spolu so svojim partnerom Paulom Mitchellom (kaderník) začali predávať šampóny a kondicionéry na vlasy. Z kaderníctva do kaderníctva. Z dverí do dverí. Po čase sa na nich usmialo šťastie a dokázali splatiť svoju pôžičku. Keďže sa pohybovali v oblasti vlasových štúdií, všimli si, že na trhu je diera a kadernícke salóny nemajú svoju profesionálnu vlasovú kozmetiku. Začali teda s jej výrobou a distribúciou. O dva roky už zarobili svoj prvý milión. Poviete si, že mali šťastie. Áno, mali. Ale preto, že makali a nevzdávali sa. Boli veľmi húževnatí.

Toto mu pomohlo

Čo mu najviac pomohlo v jeho začiatkoch? To, čo by mnohých z nás veľmi rýchlo odradilo. Teda odmietnutie. Presnejšie – desiatky odmietnutí. Keď predával encyklopédie chodiac od dverí k dverám, ľudia mu ich často zabuchli priamo pred nosom. Ale on sa aj napriek tomu na to nevykašľal.

“V živote musíte byť pripravení na mnoho odmietnutí.” – J. P. DeJoria

Prezrádza, že pri dverách číslo 51 musíte byť rovnako nadšení ako pri dverách číslo 50, aj keď predchádzajúcich 50 dverí vám zabuchli pred nosom.

zdroj foto: Paul Mitchell

Pozerajte sa dopredu

Ďalšou radou, ktorú má pre nás všetkých úspešný miliardár je neobzerať sa dozadu. Aj keď sa vám nedarí a nežijete príliš dobrý život, pozerajte sa dopredu a snažte sa to zmeniť. Pozerať sa do minulosti nikomu nepomôže.

DeJoria dnes okrem firmy na výrobu vlasovej kozmetiky vlastní spoločnosť, ktorá vyrába kvalitnú tequilu. Známy je aj z televíznych obrazoviek, keď hral v niekoľkých filmoch. Jeden z nich je – Dajte si pozor na Zohana, v hlavnej úlohe s Adamom Sandlerom.

Tri pravidlá J. P. DeJoriu na ceste k úspechu

  1. Buďte pripravení na zlyhanie. Ak budete pripravení na neúspech, nezloží vás.
  2. To čo robíte, robte najlepšie ako viete. Takéto myslenie vás privedie k úspechu.
  3. Buďte milí a láskaví. Takto si nájdete nových zákazníkov a priateľov, ktorí inokedy zase pomôžu vám. Získate tak aj lojálnosť ľudí okolo seba.

-Man About, blog pre mužov

Zdroje: forumdaily.com, wikipedia, cnbc

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu