shop-cart

Práve čítate: Sociálne siete a počítače spôsobujú obezitu u detí

Sociálne siete a počítače spôsobujú obezitu u detí

Nie, určite deťom počítače a ani sociálne siete zakazovať netreba. Všetko by však malo byť s mierou. Ak sa chcú tvoje deti hrať na počítači, smartfóne alebo surfovať po internete, v poriadku. Na druhej strane ich však donúť k pohybu. V opačnom prípade sa obezita dotkne aj tvojho dieťaťa a s ňou spojené zdravotné problémy budú už len otázkou času.

deti

Obezita sa rozširuje

Veľká Británia a USA čelia masívnej epidémii obezity. A zvýšený počet obéznych ľudí môžme sledovať aj u nás. Podľa najnovšieho prieskumu stojí za zvýšeným počtom obéznych ľudí aj internet a sociálne siete. Ako? Výskumníci na univerzite v Liverpoole zistili, že ak deti na sociálnych sieťach vidia svoje vzory a hviezdy šoubiznisu ako konzumujú vysokokalorické a sladké jedlá, majú tendenciu opakovať a vyberať si práve nezdravé jedlá.

Výskum na dvoch skupinách detí

Vedci skúmali skupinu detí, ktorú rozdelili na dve časti. Jednej dali pozerať sociálne siete s osobnosťami, ktoré konzumovali nezdravé jedlá a zobrazovali ich na Instagrame či Snapchate, druhá skupina zase sledovala hviezdy, ktoré sa stravovali zdravšie. Zatiaľ čo deti v prvej skupine spotrebovali v priemere 448 kalórií, deti v druhej skupine v priemere 357 kalórií, čo je až 26-percentný rozdiel.

Obrázky a reklama deti ovplyvňujú

Je jasné, že ak deti vidia reklamu na sladkosti, žiadajú si ju. Ak vidia svoje obľúbené hviezdy na sociálnych sieťach ako propagujú nezdravú stravu, rovnako ich to ovplyvňuje, tvrdia odborníci. Naše ratolesti si pritom vôbec neuvedomujú, že mnohé osobnosti sú využívané na marketing rôznych značiek sladkostí, sladených nápojov či iných nezdravých potravín.

sladkosti

Vysvetľuj a choď príkladom

Aké je východisko z tejto situácie? Nie, zakazovaním sledovania sociálnych sietí nič nedosiahneš. Deťom je potrebné vysvetľovať, učiť ich zdravšie sa stravovať a mať dostatok pohybu. A pamätaj si: pre deti si vzor aj ty sám ako rodič. Ak sa večer napchávaš slaninou a potom sa ideš vyvaliť na gauč s pivom v ruke, nie si ten najlepší príklad. Ak chceš teda dosiahnuť to, aby tvoje dieťa nebolo ako balón, ukáž mu správnu cestu. Najlepšie tak, že po nej budeš kráčať aj  ty sám!

obezita

-Man About

 

Kľúčové slová

, , ,


Ulož tento článok na neskôr