shop-cart

Práve čítate: Spálená pokožka od slnka je najváááác

Spálená pokožka od slnka je najváááác

Blog Man About tentokrát o slnku a spálenej pokožke. Ako jej predísť? Ako sa správne opaľovať? Čoho sa vyvarovať?

Neviem ako vy, ale skoro každé leto mám problém, ktorý sa volá spálená pokožka. Keď sa slním na slnku u nás, na Slovensku, tak ani nie tak výrazne, ako keď dovolenkujem v prímorskej destinácii. A viem sa spáliť parádne. Najlepšie na tom je, že o rok znovu a potom zase znovu.

spalena pokozka, slnko, opalovanie

Jeden by povedal, že rozumný človek sa poučí z vlastných chýb a druhýkrát sa už dokatovať nedá. Ale asi nie! Síce vždy používam opaľovacie krémy s vysokým UV faktorom, ale niekde musím predsa robiť chybu.

Popáleniny

Moje spálenie pokožky na slnku nie je len také obyčajné spálenie, že pokožka sčervená a na dotyk štípe. Nie nie. Ja keď sa spálim, tak to už musí stáť za to! A to upozorňujem, že nie som žiadny albín.

Ako som sa spálil na Bali

Moje prvé väčšie spálenie nastalo na mojej dovolenke na Bali (nie že by som už predtým spálený nebol, práve som si spomenul na Bulharsko). Prileteli sme na ostrov a na pravé poludnie sme sa vybrali k moru. Veď čím skôr na pláž a oddychovať, no nie?!  Od mora vial príjemný vetrík, teplota sa šplhala tesne nad 30 supňov a niekoľkohodinové lety s prestupom a ťahanie sa s kuframi tiež urobili svoje. Len som akosi nebral do úvahy, že na Bali je oveľa silnejšie slnko, keďže sa nachádza celkom blízko pri rovníku.

opalovat sa, krem na opalovanie

Bum bác, odkväcol som ako malé dieťa a po fajnovej masáži priamo na plážovej posteli som tvrdo zaspal. Zobudil som sa po niekoľkých hodinách na to, že nado mnou niekto rozťahuje slnečník. Ha! Ja hrdina som si ho totiž predtým neroztiahol, veď sa predsa chcem pekne opáliť. V hlave som nadával, že prečo mi roztvárajú slnečník a vytvárajú tieň, ja sa chcem predsa opaľovať! Dnes s odstupom času ďakujem, že ma zachránili od osudu grilovaného prasiatka.

Chyba, chyba, veľká chyba

Nemyslite si, že som sa nenatrel krémom na opaľovanie. Natrel. Voda, masáž balijských masériek a silné slnko urobili aj tak svoje. Večer som už pekelne cítil páliacu pokožku, v noci už prišla aj teplota a zimnica. Kde som teda urobil chybu? Boli ich hneď niekoľko:

 1. Opaľoval som sa na prudkom slnku v najhoršom čase, na obed, keď je jeho intenzita najsilnejšia.
 2. Masáž mohla spôsobiť čiastočné odstránenie opaľovacieho krému.
 3. Morská voda ubrala na intenzite opaľovacieho krému.
 4. Nechránil som sa slnečníkom.
 5. Neobracal som sa smerom žeravej guli proporčne, ale hodiny som ležal nehybne na bruchu, čím mi spálilo najmä zadnú časť nôh.

Výsledok? Okrem úpalu a spálenej pokožky som nevedel poriadne chodiť. Keď som sa ráno snažil postaviť na nohy, mal som pocit, že mi explodujú. Stiahnutá pokožka a naliata krv do nôh spôsobili neuveriteľný tlak a ten zase skľučujúcu pálivú bolesť.

slnecnik, slnko, plaz

Čo robiť

Takéto silné spálenie a úpal môžu byť až životu nebezpečné, dočítal som sa. Treba veľa piť (vodu, nie alkohol) a používať niečo na schladenie pokožky. Ja som si namáčal uteráky vo vode a následne som ich dával do mraziaka, a takto som si vytváral ľadové obklady, ktorými som si obaľoval stehná a lýtka. Pekne pravidelne a dva dni, kým som sa postavil na vlastné. Dovtedy som bol mimo prevádzky.

Ako som sa spálil v Taliansku

O pár rokov neskôr po skúsenosti na Bali sa mi niečo podobné stalo na talianskom pobreží. Zase som sa natrel, medzitým som si bol zaplávať v mori a potom som sa vypekal na silnom slnku. Výsledok bol podobný ako na Bali. Príznaky úplne rovnaké. Priateľka ma išla prizabiť, že muž v mojom veku a taký nepoučiteľný a áno, aj nepoužiteľný. Však si len predstavte, že sa svojho tela nemôžeš dotknúť ani ty sám, nieto ešte niekto iný. Pekne mi vyčistila žalúdok a upozornila ma, že od tejto chvíle sa v prípade opaľovania budem riadiť jej prísnymi pokynmi. Lebo, že ona si kaziť dovolenku umrnčaným mužom nenechá! Umrnčanému mužovi nezostalo nič iné len prikývnuť.

Prísny režim vo Vietname

Pred dovolenkou v tejto juhoázijskej destinácii som jej musel sľúbiť, že sa nespálim a že budem rešpektovať všetky jej pokyny, týkajúce sa slnka. Poslúchal som a plnil som.

Keď zavelila: natrieť sa poriadne už na izbe a nie až na pláži, tak som to bez reptania vykonal. Keď na pláži prikázala skryť sa pod slnečník, zaliezol som pod neho. Keď povedala, natierame sa krémom opäť, poslušne som sa natrel. Keď navrhla na pravé poludnie pauzu a zaliezť na hotelovú izbu, nemal som námietky. Ale výsledok stál za to! Žiadne spálenie nepokazilo dojem z tejto výnimočnej dovolnky. A navyše som sa veľmi pekne opálil. Však pozrite foto, tu hneď.

opálený, opaľovať sa, na slnku

moje opálené nohy 🙂

Niekoľko rád ako sa nespáliť

Takže, ak máte podobné problémy s opaľovaním aj vy, držte sa nasledovných rád:

 • Pred dovolenkou (aspoň týždeň) je fajn papkať beta karotén a niekoľkokrát navštáviť solárium alebo sa mierne poopaľovať niekde pri bazéne (ak je leto).
 • Už na dovolenke: Poriadne si natrite celé svoje telo kvalitným krémom na opaľovanie ešte na izbe, nie až na pláži. Celkom slušne vás môže spáliť aj cestou na pláž, alebo priamo na nej, kým sa natriete.
 • Krémom nešetrite, na citlivejších miestach si pokojne doprajte hrubšiu vrstvu.

krem na opalovanie, spalit sa, UV faktor

 • Počas najsilnejšieho žiarenia, cca medzi 12:00 a 14:00 sa vyhnite priamemu slnku. Buď úplne odíďte z dosahu slnka, alebo sa skryte pod slnečník.
 • Natierajte sa viackrát za deň, najmä po kúpaní sa vo vode. Aj keď sa na obale vášho krému píše, že je vode odolný.
 • Priebežne pri opaľovaní sa vystavujte slnku inú časť tela, otáčajte sa.
 • Pite dostatok tekutín!

Nebuď blbec ako ja! Pouč sa radšej z mojich chýb a nie zbvlastných. Príjemnú dovolenku prajem.

-Man About

zdroj foto: pixabay.com

 Ulož tento článok na neskôr