shop-cart

Práve čítate: Športiak Shelby Cobra 1964 zaujme aj dnes

Športiak Shelby Cobra 1964 zaujme aj dnes

Jedno z historicky najkrajších športových automobilov, Shelby Cobra 1964, sa pred niekoľkými dňami dostala na dražbu v aukčnej sieni Bonhams. Aj to je príležitosť povedať si o tomto krásnom veteránovi niečo viac.

športiak, man about
foto: Bonhams

Písal sa rok…

Príbeh tohto autíčka sa začal písať v spoločnosti A.C. Cars, v malej britskej butikovej automobilke, založenej v roku 1908. Pôvodne výrobca malých dodávok sa v roku 1920 zmenil na výrobcu športových vozidiel. Po druhej svetovej vojne nastala diera na trhu, chýbali práve športové typy áut. Spoločnosť sa začala zaoberať týmto typom automobilov a po niekoľkých nepodarkoch sa jej v roku 1954 podarilo zostrojiť prvý funkčný model Ace. Od roku 1956 A.C. vyrábal aj vlastné motory, ktoré boli doplnené prvkami značky Ford.

Z farmy za volant

Medzitým sa bývalý farmár, neskôr automobilový pretekár Caroll Shelby obrátil na spoločnosť A.C. so žiadosťou, aby do svojho modelu Ace vložili americký motor V8. Využitý bol motor z výroby značky Ford.

Názov Cobra, ktorý neskôr autu “prischol” sa Shelbymu údajne prisnil. V roku 1962 sa začalo s výrobou Cobry, v októbri toho roku sa automobil dokonca zúčastnil svojej prvej súťaže Times Grand Prix v Los Angeles. Pre zlomený čap preteky nedokončil, ale ukázal svojmu súperovi – Corvette, že s ním musí do budúcnosti počítať ako s vážnou konkurenciou.

Prišli mierne úpravy

Po pretekoch prepracoval hlavný inžinier spoločnosti A.C. Alan Turner prednú časť automobilu, konkrétne usporiadanie jej riadiaceho zariadenia. Začiatkom roku 1963 sa začal využívať nový podvozok.

Shelby Cobra sa neskôr stala jedným z najznámejších a najobľúbenejších športových vozidiel, ktoré sa kedy vyrábali.

Dnešok

Dnes je Cobra poháňaná originálnym systémom, ktorý je úžasne funkčný a doplnený o viaceré prvky. Tieho robia ešte krajším a atraktívnejším. Však posúďte sami.

Model CSX2328 je vynikajúcim príkladom kultového modelu Cobra s rozsiahlou históriou. Jednoducho, ide o nadčasový kúsok klasiky, na ktorú by bol aj dnes hrdý ktorýkoľvek z fanúšikov športových automobilov s nádychom histórie.

-Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr