shop-cart

Práve čítate: Sťahovanie? Nočná mora!

Sťahovanie? Nočná mora!

35 rokov sme bývali vo veľkom rodinnom dome v strede Slovenska. Rodičia sa napokon rozviedli a každý si kúpil malý dvojizbák neďaleko od nášho vtedajšieho domu. Všetko fajn, veď nič tak hrozné sa nedeje. Okrem toho, že môj otec nikdy predtým v byte nebýval a teraz po 60-tke zrazu musí čeliť realite a žiť v malom dvojizbovom bytíku na sídlisku. Už žiadna záhrada, hydina, možnosť grilovať či posedávať na dvore. Ale to je iný príbeh. Vrátim sa k sťahovaniu.

sťahovanie, sťahovať sa, Man About

Chalaniská, ak môžete vyhnite sa sťahovaniu! Je to hnusná šichta, nechutná nočná mora, stres a neskutočná makačka. Všetko sprevádzané parádnou nervozitou a častými hádkami s tými najbližšími. Najmä vtedy, ak sa sťahujete z veľkého domu do malého bytu. Alebo v našom prípade do dvoch malých bytov.

Keď roky len odkladáš nepotrebné

Našťastie som sťahovanie nemohol absolvovať celé, keďže bývam a pracujem v Bratislave. Ak by som musel, asi by som to psychicky nezvládol a následne by som potreboval minimálne trojtýždňovú zotavovaciu dovolenku.

Veď si to predstavte: Veľký 5 izbový dom s množstvom úložného priestoru, s práčovňou a rozľahlými chodbami, s garážou a kotolňou, ktoré pojali skutočne všetko, teraz potrebujete napratať do dvoch malých bytov. Však ok, poviete si, to sa dá zvládnuť. Horšie však je to, že za tých 35 rokov toho človek krásne veľa nahonobí. Každá hlúposť sa vždy odloží na neurčito – veď keby niečo, však to sa ešte môže zísť.

sťahovanie, blog, Man About

Drevo na zimu

Takýchto “može sa zísť” vecí sme na zberný dvor vyviezli možno aj 30 väčších prívesných vozíkov. A to ešte kopec starého nábytku prevzal sused ako pevné palivo na zimu. Vravím mu: “Sused, aspoň budete mať drevo na zimu.” Poopravil ma, že aj na dve. Po niekoľkých hodinách a dňoch vypratávania domu sme už začali k susedovmu domu vláčiť drevo aj na tretiu zimu 😀

Je veľmi ťažké presvedčiť rodičov, najmä mamu, že by mala starostlivo vyberať len to najpotrebnejšie, čo bude v malom byte skutočne potrebovať, lebo priestory sa jednoducho nafúknuť nedajú. Aj napriek mojim dôrazným slovám a upozorneniam si do bytu nanosila (sme nanosili) kopec zbytočných vecí, ktoré bude musieť aj tak triediť a vyhodiť, lebo je zaprataná ako kôlňa s drevom. 

Zberný dvor ako vykúpenie

Na zbernom dvore (našťastie sme ho mali pár sto metrov od domu) napokon skončili mrte vecí. Staré telky, kosačky, farby, plechovky, transformátor, kabáty, vetrovky, tenisky, niekoľko notebookov, chladničky, postele, skrinky, gauče, stará lavička na cvičenie, plastové stoličky, obkladačky, CDčka, lampy, drevené stoličky, kvetináče, deky a desiatky ďalších vecí, na ktoré si už ani nedokážem spomenúť. Pani na zbernom dvore sa stala pomaly našou kamoškou a rovnako aj banda všetečníkov (ľudia, ktorí zbierajú všetko a majú v dome asi ešte viac zbytočných hlúpostí ako my) a kupliarov, ktorí čakali na náš odpad so slovami: “A kedy donesiete ďalší tovar?” 

odpad, sťahovanie, blog

Až na zbernom dvore som sa dozvedel, že v mobilných telefónoch je akési zlato, čo sa dá neskôr speňažiť, v notebookoch súčiastky, ktoré sa dajú ešte predať, v nábytku šroubíky, ktoré tiež viete vymeniť za eurá, a tak by som mohol menovať ďalej.

Veci nie sú dôležité

Frustrujúce je aj to, keď celý deň odvážate veci na smetisko vašej minulosti a stále v dome ostávajú desiatky i stovky predmetov, pri ktorých si kladiete otázku: Vyhodiť, či nevyhodiť? Má táto vec aj ďalej byť, či nebyť? A potom nahádžate tieto zbytočnosti na prívesný vozík a na skládke odpadu zistíte, že juuuj, veď toto prečo vyhadzujeme, veď to je ešte fajn vec 😀

Chalaniská dám vám jednu radu! Dôležité je úplne niečo iné. Nie veci, nie predmety, ale náš plnohodnotný život, vzťahy, zážitky, ktoré v živote prežijeme. Vykašlite sa na honobenie vecí, na odkladanie zbytočných hlúpostí do skladov, pivníc, garáží. Mnohé z nich už nikdy nepoužijete a navyše budete mať len a len oštaru pri sťahovaní. A ak nie vy, tak isto vaše deti. Potom si spomeniete na moje slová…

Nekupujte zbytočnosti

Ale úplne najlepšie spravíte, ak tie blbosti, čo vám skutočne netreba k životu ani nebudete kupovať. Úplne vážne. Bolo mi až do plaču, keď som videl, koľko plastu a iných svinstiev sme na ten zberný dvor dotrepali. A čo s tým teraz? Zavezú to niekde na skládku, kde to bude stáť a hniť a znečisťovať zem. Hnus!

Takže, nejde len o tú svinskú robotu, ktorá je spojená so sťahovaním, o tie boľavé kríže, zničené ruky, poudierané telo,  nejde len o tie hádky a stres z toho, čo vyhodiť a čo nie, ide aj o produkciu odpadu, ktorým nepomáhame miestu, na ktorom žijeme.

sťahovanie, blog, Man About

Toto je verný obraz sťahovania 😀

Minimalizujte to, čo treba sťahovať

Vraj existuje fráza, že radšej vyhorieť ako sťahovať. S trochou nadszázky to má niečo do seba.

Ja osobne už nechcem prepchatý byt a dom, chcem minimalizmus, len naozaj to dôležité a nič viac. Takéto sťahovanie už nechcem nikdy zažiť. Aj keď viem, že sa ďalšiemu sťahovaniu asi v živote nevyhnem, verím však, že nebude takéto drasticky obrovitánske ako bolo to, ktoré sme vyčerpaní fyzicky i psychicky práve ukončili.

Ak vás niečo podobné čaká, prajem veľa síl a energie. Nikomu to neprajem.

Ak máte aj vy svoje skúsenosti so sťahovaním, napíšte do komentu pod blog. 🙂

-Man About

Kľúčové slová

, , ,


Ulož tento článok na neskôr