shop-cart

Práve čítate: Staňte sa kráľom na festivale whisky. Ako?

Staňte sa kráľom na festivale whisky. Ako?

Fanúšikovia whisky už iste strihajú meter. Do obľúbeného festivalu už ostáva len niekoľko dní. Tento rok na nás čaká niekoľko noviniek. Akých?

Najskôr len tak všeobecne: Prečo vôbec navštíviť whisky festival v Bratislave? Odpoveď je jednoduchá – pod jednou strechou nájdete litre rôznych whisky z celého sveta. A kde inde, ak nie tu, ich môžete ochutnať desiatky a zároveň porovnávať? Navyše, k dispozícii budú aj odborníci na whisky, ktorí všetko vysvetlia, porozprávajú rôzne zaujímavosti a navyše vám aj nalejú. A tá atmosféra, ktorá tam je… hmmm, ako v úli. Vo whisky úli.

Možnosť porovnávať. Jednu za druhou

Ak pijete jednu whisky, potom o týždeň si dáte inú a o mesiac zase inú, nedokážete ich dokonale porovnať. Zistiť rôzne nuansy, chute, vône, rozdiely. Ale ak ich máte na jednom mieste a môžete ich vychutnávať (degustovať) jednu po druhej, potom zistíte presne to, ktorá vám chutí viac, aké sú vaše preferencie. A rovnako dobrá správa je, že na to nebudete musieť siahnuť hlboko do vrecka. Niektoré vzorky ochutnáte zadarmo, iné za pár drobných.

Ako to funguje

Keď vstupujete na whisky festival (samozrejme musíte mať kúpenú vstupenku), automaticky dostávate sklenený degustačný pohárik glencairnglass (ten vám ostane), rovnako ako pero, zápisník na poznámky a tentokrát aj malú pipetu, ktorou si budete môcť prípadne whisky riediť jednou-dvomi kvapkami vody. Pre tých, ktorí nevedia načo – kvapkou vody sa otvorí aróma whisky a tiež jej ďalšie tóny, chute. Robí sa to najmä pri degustácii single malt whisky a tiež pri silnejších whisky (často natrafíte na whisky so silou alkoholu aj viac ako 50 percent). Ako sa whisky degustuje, som písal už v jednom z predchádzajúcich blogov a môžete si to prečítať tu.

Na whisky festivale vystavujú svoje whisky rôzne distribučné spoločnosti alebo priamo pálenice a vy môžete chodiť a ochutnávať whisky z ich portfólia. V každom stánku vám odborníci tej ktorej značky vysvetlia všetko, čo potrebujete alebo chcete vedieť.

Niekedy môžete stretnúť aj známych hercov, foto: Rémy Cointreau

Špecializované degustácie

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac a spoznať, ale aj ochutnať niečo, čo bežne v stánkoch nedostanete, navštívte Masterclass – teda riadené degustácie whisky (za ne sa pripláca). Práve tu vstúpite do úplne iného sveta – sveta množstva dych vyrážajúcich zaujímavostí a noviniek, ale aj do sveta ochutnávok pod “dozorom” skúsených expertov, ktorí vás prevedú novými vôňami a chuťami často aj netradičných a na Slovensku nezohnateľných whisky.

Whisky expert Peter Praženka, foto: Rémy Cointreau

Tohtoročná novinka

Jednou zo zaujímavostí tohtoročného festivalu bude aj nový druh Masterclass, a tou je Blind Tasting, teda testovanie whisky naslepo. Ja by som to nazval aj “uhádni čo piješ a vyhraj”.

Ako to bude fungovať?

Každý účastník obdrží 4 vzorky single malt whisky od spoločnosti, ktorej logo uvidí na poznámkovej podložke- Koft, Pernod-Ricard, česká whisky a Svet nápojov – a bude mať max. 45 minút na určenie piatich kritérií: región, odkiaľ whisky pochádza (1 bod). Určiť pálenicu (1 bod). Vek whisky (2 body). Percentá alkoholu (2 body). Chute (2 body). Môžete dosiahnuť max. 4 x 8, teda spolu 32 bodov. Prví dvaja výhercovia získajú ceny – flašu whisky. Whisky kráľovia budú dvaja (každý deň vyhrá jeden) a budú zapísaní do tabuľky na webových stránkach festivalu. V priebehu súťaže bude zakázané používať mobily alebo iné pomôcky. A degustovať sa bude z krásneho modrého degustačného pohárika. Nebude to vôbec jednoduché, ale určite to bude zábava!

Whisky festival bude trvať ako zvyčajne – dva dni – 4. a 5. apríla (štvrtok, piatok).

Whisky obľubujú aj Janko Kuric a Martin Mňahončák, foto: Rémy Cointreau

Tak čo, kto sa stane prvým whisky kráľom na Slovensku?

Vstupenky na festival si môžete kúpiť tu.

Man About, blog pre mužovUlož tento článok na neskôr