Videl som už mnoho párov, ktoré navonok vyzerali šťastne a zamilovane, a zrazu oznámili rozchod. Šok! Nikto to nečakal, a predsa sa to stalo. Určite ste také niečo zažili vo svojom okolí aj vy. A možno aj na vlastnej koži. Niečo sa stalo. Niečo, čo viedlo ku krachu.

Čo sa teda udialo? Však všetko vyzeralo byť navonok také dokonalé!? Presne táto otázka logicky vyvstáva vždy, keď sa niečo podobné v našom okolí, alebo nám samým, prihodí.

Za všetkým sú problémy, ktoré nahlodávajú vzťah. Zvyky alebo správanie, ktoré ničí to pekné, čo sme si postupne medzi sebou vytvorili. Pozrime sa na týchto škodcov zblízka. Vymenujem ich desať. Ak medzi nimi nájdete aj tých vašich, skúste popracovať na ich odstránení skôr, ako sa rozpadne aj ten váš vzťah.

vztah

Nie ste na jednej vlnovej dĺžke.

Ide o stav, keď sa páry nevedia zhodnúť ani len na tých najdôležitejších veciach. Svoje osobné ciele alebo pocity nadraďujú nad spoločné dobro. Spolu ste ale silnejší. Myslite na to a hľadajte spoločné aktivity, ktoré udržia váš vzťah zdravý.

Partneri nenapĺňajú potreby toho druhého.

Každý z nás má svoje jedinečné potreby a očakáva, že jeho partner (ka) ich budú rešpektovať a snažiť sa ich naplniť. Keď však zlyhá komunikácia a partneri sa vo vzťahu dostatočne o svojich potrebách nerozprávajú, nie je to dobré. Môže to znamenať začiatok konca. Nemôžte automaticky predpokladať, že vaša partnerka má rovnaké potreby ako vy a rovnako ona nemôže predpokladať, že máte rovnaké potreby a túžby ako ona. Predpokladám, že sa dobre vzájomne poznáte, a preto nie je problém vyhovieť jeden druhému. Však vzťah je aj o tom, robiť jeden druhého šťastným.

Keď láska vyprchá.

Po čase sa vo vzťahoch veľmi často stáva to, že sú spolu už len zo zotrvačnosti. Je to ten stav, keď svojej partnerke poviete, že ju síce máte radi, ale už nie ste zamilovaný. Netreba zabúdať na vyznania lásky a slová ako ľúbim ťa. Aj po rokoch. Zažili ste toho spolu dosť, máte spoločnú históriu, do vzťahu ste vrazili veľa času a energie. Nezahoďte ho len kvôli neochote s tým niečo urobiť. Len vy to máte vo svojich rukách.

Ak necháte bokom intimitu.

Náklonnosť, dotyky a intímne chvíle, ktoré boli kedysi bežnou vecou, sú dnes už len zriedkavosťou. Na vine je nedostatok úsilia byť k tomu druhému bližšie. Poznáte ten pocit, že sa už cítite len ako spolubývajúci? Tomuto je potrebné zabrániť. Hľadajte spôsoby ako prekonať svoju lenivosť a ako sa vrátiť k tomu, čo vám kedysi spôsobovalo príjemné potešenie.

Zanedbávanie sa navzájom.

Stáva sa normou, že zabúdate na veci, ktoré sú pre toho druhého dôležité, neplníte sľuby, nevenujete jej pozornosť. Niekedy si je potrebné uvedomiť, že váš partner je na prvom mieste, ostatné veci nie sú až tak dôležité. Opýtajte sa sám seba, či je to, čo práve idete robiť a venovať tomu čas skutočne dôležitejšie ako vaša partnerka. Mne moja partnerka často vravieva, že v živote sa môže stať čokoľvek a zajtra tu už jeden z nás byť nemusí. Venujte sa teda viac jeden druhému.

Nahromadené nevyriešené problémy.

Nevyriešené a nahromadené problémy môžu vyústiť do záchvatov hnevu a zbytočne problematických výbuchov. To nepridáva na pohode. Riešením je komunikácia. Bavte sa, diskutujte, hovorte o veciach. Vyriešte každý jeden problém a nechajte medzi sebou čistý stôl.

Vzájomná kritika.

Povedať si pravdu je fajn, ale dávajte si pozor na to, ako to hovoríte. Častá kritika svojej partnerky, poukazovanie na jej chyby počas hádok, to je to najhoršie, čo môžete urobiť. Takto sa veľmi ľahko stane, že človeku ublížite. Niečo podobné sa stalo aj mojim rodičom. Hádky často ústili do vykrikovania si chýb, nadávok na rodinu a podobne. To sú veci, ktoré bolia. Dnes už nie sú spolu. Aj toto určite prispelo ku koncu ich vzťahu. Dávajte si pozor na to, čo hovoríte.

To, čo vám chýba doma, hľadáte inde.

Toto je úplne prirodzená vec. A presne takto vzniká nevera. Venujte vášmu aktuálnemu vzťahu pozornosť, aby nestrostkotal na to, že budete mať postranné úmysly. Verte mi, že niekedy človek zistí, že prišiel o niekoho na kom mu záleží až vtedy, keď už je neskoro. Nenávratne.

Nechávate stres ovládať vaše životy.

Dnešná doba je uponáhľaná a pracovné i rodinné povinnosti nás často dostávajú do stresu. Pozor na to, aby stres nevyplnil priestor medzi vami a vašou partnerkou. Práve vaša partnerka a rodina by mali byť prostredím, ktoré vás upokoja a dodajú vám radosť a energiu do života. Venujte sa sebe, plánujte si spoločný program, vyrazte na výlety. Odreagujte sa. To je najlepší recept na stres.

vztah
foto: pixabay.com

Časté boje o víťazstvo.

Každý chce mať pravdu. Ak ale vo vzťahu neustále bojujete o to, kto má pravdu a kto je víťazom sporu, postupne vás to unaví. Nie je hanbou priznať si, že pravdu má vaša partnerka. Skúste sa nad tým zamyslieť. Je osobne nemám problém priznať si, keď sa mýlim. Keď viem, že moja polovička má pravdu, poviem jej: Máš pravdu. Nebojujem za každú cenu o víťazstvo. Ale ak som o svojej pravde presvedčený, skúšam to pádnymi argumentmi. A aj nepomáha ani to, opýtam sa sám seba, či je to vôbec taká dôležitá vec, na ktorej záleží? Lebo často ide len o obyčajné prkotiny. A má preto utrpieť náš vzťah? Ja hovorím jednoznačné nie.

-Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu