shop-cart

Práve čítate: Ako spaľovať viac kalórií? Pomôžte metabolizmu

Ako spaľovať viac kalórií? Pomôžte metabolizmu

Nedostatok pohybu či nesprávne stravovanie môže spôsobiť obezitu. Problémom priberania však môže byť aj narušený metabolizmus. Telo si vtedy vytvára viac tuku a menej svalov. Čo môže narúšať váš metabolizmus?

Je dokázané, že ľudský metabolizmus (látková premena potravy na chemické látky, ktoré náš organizmus absorbuje a využíva ich na rast svalov, kostí, tkanív a výživu) sa počas starnutia organizmu spomaľuje. Dokazujú to aj výsledky výskumu, ktorý zverejnil odborný časopis Public Health Nutrition.

Okrem toho existuje ešte mnoho zlých denných návykov, ktoré vyčerpávajú náš metabolizmus a dodávajú nám pocit únavy a nedostatku energie. Ak sa chcete cítiť lepšie a dostať váš metabolizmus na správnu úroveň, vystríhajte sa týchto neduhov:

Zdroj fotografií: pixabay.com

ZLOZVYK Č. 1 – Vynechávanie raňajok

Výživné raňajky sú tým najlepším spôsobom ako začať každý deň. Počas spánku náš metabolizmus spomaľuje a práve raňajky nám ho pomáhajú rozbehnúť a počas dňa tak dokážeme spáliť viac kalórií. Keď sa ráno naraňajkujete, dávate svojmu telu signál, že prichádzajú kalórie, ktoré bude treba spáliť. Ak však raňajky vynecháte, vysielate naopak signál že váš organizmus potrebuje šetriť a nie spaľovať a začne si látky ukladať v podobe tuku.

ZLOZVYK Č. 2 – Zlé raňajky

Samozrejme, keď máme na mysli, že treba raňajkovať, tak sa nemá na mysli jesť úplne čokoľvek. Aj tu existujú určité pravidlá a odporúčania. Ak chcete, aby všetko fungovalo tak ako má, tak si namiesto sladkých čokoládových šišiek alebo muffinov vyberte jedlo, v ktorom je vyšší obsah bielkovín (proteínov) a vlákniny. Odporúčajú sa vajíčka, jogurty alebo celozrnný chlieb s arašidovým maslom.

ZLOZVYK Č. 3 – Priveľa sedenia

Hovorí sa, že sedenie je nový druh fajčenia. Škodí nášmu telu rovnako ako cigarety, samozrejme iným spôsobom. Dlhé sedenie dostáva náš organizmus do režimu šetrenia energie, čo má negatívny vplyv na náš metabolizmus. To zase ovplyvňuje schopnosť tela regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a spomaľuje rozklad telesného tuku. Ten sa nám naopak viac ukladá.

ZLOZVYK Č. 4 – Zanedbávanie silového tréningu

Kardio je síce výborné a pomáha rýchlejšie spaľovať kalórie, ale po jeho skončení sa spaľovanie kalórií pomerne rýchlo vráti do normálu. Naopak, pri silovom tréningu sa kalórie spaľujú oveľa dlhšie, pretože proces obnovy svalov trvá dlhšie. Čím aktívnejšie je naše svalové tkanivo, tým vyššia je naša rýchlosť metabolizmu. A tým výraznejšie spaľujeme kalórie.

ZLOZVYK Č. 5 – Nedostatok proteínov

Proteíny vyživujú svaly, dodávajú pocit sýtosti a sú dôležitou súčasťou udržiavania zdravej telesnej váhy. Ak jete málo, môžete mať problém vybudovať a udržiavať si svoju svalovú hmotu. Navyše, svalstvo je tiež dôležité pre správny metabolizmus. Rozklad bielkovín si vyžaduje viac energie, čo následne spôsobuje, že organizmus pri tomto procese spaľuje aj viac kalórií.

ZLOZVYK Č. 6 – Nedostatok spánku

Jedna noc s nedostatočným spánkom spôsobuje to, že sa cez deň cítime unavení a náš organizmus je rozhodený. Ak je takýchto nocí viac, metabolizmus sa spomaľuje a nastáva aj hormonálna nerovnováha.

ZLOZVYK Č. 7 – Nedostatočný príjem vody

Vedecká štúdia časopisu The Journal od Clinical Endocrinology & Metabolism tvrdí, že pol litra vody zvýši rýchlosť nášho metabolizmu o 30 percent a tento stav trvá viac ako hodinu. Ak pijeme dostatok vody počas celého dňa, naše telo je dostatočne hydratované a nás metabolizmus je dostatočne rýchly.

ZLOZVYK Č. 8 – Zbytočný stres

Pri zvýšenej úrovni stresu náš organizmus produkuje hormón kortizol. Ten spôsobuje zvýšenú chuť na jedlo, znižuje chuť na pohyb a cvičenie a spôsobuje nízku kvalitu spánku. To všetko negatívne vplýva na náš metabolizmus. Pokúste sa vyhýbať stresovým situáciám a snažte sa zostať pokojní. Pomôže to vášmu zdraviu.

Man About, blog pre mužov

Zdroj: myfitnesspal.com


Ulož tento článok na neskôr