ÚvodWhiskyToto sú dôvody, prečo som si obľúbil whisky. Poradím vám

Toto sú dôvody, prečo som si obľúbil whisky. Poradím vám

Objavovanie vôní a chutí whisky ma jednoducho baví!

-

Nie, nebola to láska na prvý pohľad. Zo začiatku, pred rokmi a rokmi som mal na tento nápoj podobný názor ako množstvo iných ľudí. Whisky mi vôbec nechutila, prirovnával som ju k mydlovej vode. Nemohol som sa viac mýliť. Ale prišiel som na to až neskôr. Dnes je pre mňa whisky jednoducho top.

Človek dozrieva. Jeho názory sa časom menia. Jeho chute sa časom menia. I jeho zvyky sa rokmi menia. To, čo platilo pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, dnes už často neplatí. Chceme žiť náš život kvalitnejšie, jesť lepšie jedlo, piť lepšie nápoje, zažívať viac pekných vecí, spomínať na rôzne čriepky krásnych zážitkov, ktoré sme si počas uplynulého obdobia užili.

Foto: Glencairn Glass

Od základných k single malt

Tak ako dozrievame my, ľudia, čo trvá dlhé roky, dozrieva aj kvalitná whisky. Tiež dlhé roky. Nie, nebudem tu dnes písať o bežných blendovaných whisky, ako sú základné rady Ballantines, Jameson alebo Tullamore D.E.W. Áno, pre väčšinu z nás stáli tieto lacnejšie whisky na začiatku našej vášne. Tým, čo whisky zachutila, a je jedno či to bolo skôr alebo až neskôr, skúšajú ísť vo svojom objavovaní ďalej.

Pred rokmi som netušil, že vôbec existujú nejaké single malt whisky či single grain whisky, nevedel som, prečo sa raz píše whisky a inokedy zase whiskey a čo z toho je správne. Ale náhoda mi do života priniesla spoluprácu so značkou whisky Glenfiddich, kde som sa naučil a najmä dozvedel veľmi veľa. A odvtedy som začal piť kvalitnejšiu, oveľa kvalitnejšiu whisky, než tie základné klasiky, ktoré som popíjal na začiatku.

Foto: Macallan

Whisky nepijem, ale objavujem

No. Pozastavím sa nad slovíčkom “piť”. Nejde o klasické pitie v zmysle prevracania jedného pohárika za druhým, ako sa pije trebárs vodka alebo slovenská borovička. To nie. Kvalitná whisky, ktorá je prirodzene aj drahšia, sa popíja. Sŕka. Malý, 0,2 dcl pohárik “sipkám” aj dvadsať minút. Ovoniavam, objavujem vône a chute, poprevaľujem na jazyku a prehltem. Tak sa pije dobrá whisky. Opatrne, pomaly, s citom.

Roky čakania vyvolávajú rešpekt

Keď sa zamyslíte nad tým, koľko práce a tiež času dá výrobcom kvalitnej whisky vyrobiť tento nápoj, budete si ho viac vážiť. Keď sa o whisky dozviete viac a viac informácií, zaujímavých príbehov, budete sa k nej stavať inak ako len k nejakému obyčajnému alkoholu. S rešpektom.

Zoberte si napríklad, že na základnú škótsku single malt whisky Glenfiddich 12-ročnú, musíte čakať minimálne tých 12 rokov. Koľko času to je! A na 15-, 18- či dokonca 25-ročnú? Veď to je tretina nášho života! Toľko dozrievajú skvelé whisky. Preto sú také vzácne, a preto sú také chutné. Plné vôní a chutí, ktoré získajú práve tým dozrievaním v dubových sudoch.

Výroba whisky je úplná alchýmia. Umenie. Ale o tom tu teraz písať nechcem. Moju lásku k whisky rád odovzdávam aj mojim priateľom a známym, a mnohí z nich sa stali veľkými fanúšikmi tohto nápoja podobne ako ja.

Fanúšikov whisky pribúda

Po celom svete je takýchto ľudí čoraz viac a viac, sú ich milióny, na Slovensku obľúbenosť kvalitnej whisky rastie každý rok o tisíce fanúšikov. Kto raz skúsi niečo skutočne dobré, už sa len ťažko chce vrátiť k menej kvalitnému, veď to poznáte.

Foto: Ardbeg

A tak som sa aj ja postupne od spomínaných Jamesona či bežnej “zelenej” Tullamorky dostal k Glenfiddichu, Monkey Sholder či ešte neskôr k Bruichladdichu. A k desiatkam ďalších značiek, o ktorých som nikdy predtým ani len nepočul. Od jemných kvetinových či ovocných whisky, postupne k tým ťažším, rašelinovým alebo ak chcete dymovým. Tým holdujem dodnes. Ale… mám rád všetky kvalitné a dobré whisky.

Nikoho nechcem presviedčať o tom, ktorá whisky je lepšia. Škótska whisky alebo írska whiskey. Ovocná či rašelinová. Z regiónu Speyside alebo z ostrova Islay. Na to musí prísť každý sám. Treba len skúšať, objavovať, testovať. Hľadať. Na dobré sa oplatí čakať, no nie?

Foto: Bunnahabhain

Nechajte si poradiť

Život je krátky na to, aby sme pili nekvalitný alkohol. Neviem, kto povedal túto okrídlenú vetu, ale má pravdu. Piť skvelú whisky je skutočný zážitok. Odporúčam sa predtým poradiť, nájsť váš vlastný chuťový profil. A potom to objavíte.

Ak by ste potrebovali poradiť ako prejsť na kvalitnú whisky, pokojne napíšte. Rád odporučím, vysvetlím. Stačí sa pýtať. Môj mail je info@manabout.eu.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov

Error decoding the Instagram API json