shop-cart

Práve čítate: Tridsaťdeväťročná dáma ide za pár tisíc

Tridsaťdeväťročná dáma ide za pár tisíc

Pálenica škótskej whisky Port Ellen sa opäť vracia na scénu. Vydá novú sériu whisky, ktorá nesie názov „Nevypovedané príbehy“. Prvou whisky z tejto série bude najstaršia dostupná whisky na svete!

Táto whisky bola vydestilovaná pred 39 rokmi. Mnohí z vás vtedy ešte ani neboli na svete, ja som mal 5 rokov. No a táto škótska pochádza ešte z obdobia spred roku 1983, kedy bola pálenica Port Ellen na ostrove Islay zatvorená. Je pekné, keď nájdete staré a navyše tak vzácne zásoby.

Stará dáma za pár tisíc

Táto 39-ročná „dáma“ dostala pomenovanie The Spirit Safe. Ide o single malt whisky, ktorá dozrievala v starostlivo vybratých sudoch po Bourbone a v európskych dubových sudoch po Sherry. Do fliaš bola naplnená v sile 50,9 % alkoholu.

Zdroj: Diageo

Oficiálne degustačné poznámky o tejto whisky tvrdia, že táto novinka má arómu jemného rašelinového dymu a ovocia – sultánok, melónu, limetiek s troškou zázvorového piva. Chuť je veľmi jemná, hladká a aj sladká, s určitou slanosťou a nakoniec dymovosťou po rašeline.

Naplnených bolo len 1500 fliaš, ktoré budú na predaj dostupné v špecializovaných predajniach po celom svete od apríla tohto roku. A za akú cenu? Tá niektorým môže vyraziť dych! Jedna fľaša bude stáť okolo 5260 eur. Pôjde teda skôr o zberateľský kúsok, než o whisky na bežné pitie. Aj keď… človek nikdy nevie.

Netradičné balenie

Každá fľaša tejto skutočne jedinečnej whisky bude navyše uložená v krásnej drevenej kazete, ktoru je možné otvoriť dvomi jedinečnými kľúčmi. Celkom dômyselné, nemyslíte? Však ide o skutočný poklad!

Ambasádor pre globálnu prestíž značky zo spoločnosti Diageo, ktorá túto pálenicu vlastní, Tom Jones tvrdí, že v tejto whisky cítite skutočný dym z lokálnej rašeliny, ale v tejto konkrétnej whisky je jemnejší. „Toto vydanie škótskej bolo vybraté  niekoľkých menších sudov a výsledok je úplne odlišný od ďalších whisky značky Port Ellen.“

Kvalita na pohľadanie

Master distiller pálenice Georgie Crawford hovorí, že whisky tejto značky má éterickú kvalitu a rovnako je vnímaný celý liehovar. „Nie je ľahké pochopiť, čo ho robí tak jedinečným, ale ľudia ho tak vnímajú“, hovorí.

Pálenica Port Ellen bola založená v roku 1825 a zatvorená v roku 1983, keď bol trh zo škótskou whisky presýtený. Začiatkom tohto roka spoločnosť Diageo oznámila svoje plány oživenia destilérky s cieľom vrátiť sa k produkcii whisky Port Ellen v roku 2021.

Zdroj: youtube, scotchwhisky.com

Staré pálenice ožívajú

Diageo už pred časom oznámila, že má záujem na tom, aby dve pálenice škótskej – Port Ellen (Islay) a Brora (Highland) začali opäť pracovať. Ako uvádza portál scotchwhisky.com, ich majiteľ investoval do obnovy spolu 35 miliónov libier. Spoločnosť tvrdí, že chce zachovať pôvodný charakter whisky v oboch páleniciach a produkcia bude mať starostlivo kontrolovanú kvalitu.

Whisky z oboch páleníc boli svojho času jedny z najviac oceňovaných škótskych single malt a sú veľmi vyhľadávanými kúskami do zbierok nadšencov tohto nápoja.

Rozhodnutie znovuobnoviť výrobu je odpoveďou na dopyt zákazníkov, ktorí našu whisky obľubujú a tiež reakciou na stále rastúci trh so škótskou single malt whisky, ktorej sa dnes mimoriadne darí. Chceme vytvoriť nové generácie konzumentov whisky“, vyhlásil pred pár mesiacmi majiteľ páleníc spoločnosť Diageo.

Nové s nádychom starého

Pálenica Port Ellen bude sídliť v novej budove s novými destilačnými kotlami, ktoré budú vytvorené podľa historických záznamov, Brora zase v zrekonštruovaných budovách pôvodnej destilérky, s dvoma destilačnými kotlami.

Zdroj: Diageo

Obe pálenice budú skôr menšieho charakteru, asi najmenšie od spoločnosti Diageo (okrem iného vlastní značky ako Johnnie Walker, Cardhu, Talisker, Mortlach, Lagavulin, či The Singleton), produkovať by mali 800 tisíc litrov alkoholu ročne, podobne ako Oban.  Obe budú vyrábať whisky so stredne rašelinovým charakterom a obe budú disponovať aj zákazníckymi (návštevníckymi) centrami.

Podľa majiteľa liehovaru sa už k pôvodným whisky tejto značky dokáže dostať len veľmi málo ľudí, preto sú veľmi radi, že budú môcť vyrobiť nové whisky s týmto charakterom pre nové generácie milovníkov whisky.

Man About, blog pre mužov/Svet whiskyUlož tento článok na neskôr