Intelligens je whisky, ktorú na trh onedlho práve dnes uviedla švédska pálenica Mackmyra. Má prívlastok – prvá na svete. Ako prvú whisky na svete ju totiž pomáhala vytvoriť umelá inteligencia.

Foto: mackmyra distillery

Na čom sa teda počítačový program presne podieľal? Umelá inteligencia, ktorú vyvinula švédska technologická spoločnosť Fourkind, analyzovala viac ako 70 miliónov rôznych kombinácií whisky, na základe pôvodných 75 receptov spoločnosti Mackmyra.

foto: mackmyra

Poskytli jej informácie

Master blenderka pálenice Angela D´Orazio hovorí, že umelej inteligencii bola najskôr poskytnutá báza potrebných informácií ako sú recenzie, hodnotenia zákazníkov alebo aj hodnotenia expertov na whisky rôznych značiek. Tie počítač následne analyzoval s cieľom vyvinúť konečný recept pre whisky Intelligens, na základe toho, čo sa medzi fanúšikmi whisky teší najväčšej obľube.

foto: mackmyra

Stroje sa dokážu učiť

Jarno Kartella, šéf machine learning v spoločnosti Fourkind priznal, že nakoľko umelá inteligencia nemá myseľ, museli vyvinúť nový prístup na pochopenie tak zložitej veci akou je whisky. Aj napriek tomu, že strojom chýbajú ľudské vlastnosti, dokážu ich naučiť pochopiť zloženie receptúr doteraz vyrobených whisky a ako ich ľudia vnímajú a hodnotia.

foto: mackmyra

Vanilka, citrusy i hrušky

Nová single malt whisky bez určenia veku (zaručene je staršia ako 3 roky) má údajne poznámky vanilkových a dubových tónov, citrusov a hrušiek. Do fliaš bola naplnená v sile 46,1 % alkoholu.

Prvá dávka 5000 ks fliaš je na webe pálenice v predaji oddnes za cenu 66 eur. Za dodávku na Slovensko je účtované poštovné 16,50 eur.

foto: mackmyra

V inteligentnom obale

Fľaša je balená v inteligentnom obale so značkou NFC. Po jej naskenovaní smartfónom si môže zákazník prečítať všetky dôležité informácie o tejto zaujímavej whisky.

Man About, blog pre mužov