shop-cart

Práve čítate: Týchto 10 potravín s vlákninou zaraď do jedálnička!

Týchto 10 potravín s vlákninou zaraď do jedálnička!

Snažíš sa niečo robiť so svojou postavou alebo zlepšiť svoj zdravotný stav? Nestačí sa zamerať len na úbytok cukrov a tukov a zvýšenie príjmu proteínov, dôležitá je aj vláknina.

zdravie, muž

Odborníci tvrdia, že ak má človek nedostatočný príjem vláknin (denne by si mal prijať cca 25 g vláknin) môže mu hroziť vyššie riziko ochorenia srdca, obezity, či rakoviny.

Ak teda potrebuješ vedieť, čo by si mal zaradiť do svojho jedálnička tak, aby si mal dostatočne vyváženú stravu aj vo forme príjmu vlákniny, tu je 10 surovín, ktoré ti k tomu pomôžu.

I. MANDLE

Sú nazývané aj kráľovnou orechov pretože obsahujú najvyšší podiel cenných živín spomedzi všetkých orechov. V 100 g mandlí sa nachádza až 11,5 g vlákniny.

mandle, zdravie, vláknina

Mandle okrem iného podporujú trávenie, normalizujú hladinu cukru v krvi, odkysľujú organizmus, podporujú funkciu mozgu a upokojujú nervový systém.

2. FAZUĽA

Jedna šálka fazule obsahuje až polovicu denného odporúčania príjmu vlákniny. Má nízku energetickú hodnotu a zároveň vysoký podiel účinných látok, ktoré podporujú zdravie, metabolizmus a vylučovanie škodlivých látok z tela.

fazuľa, vláknina, manabout

Fazuľa okrem iného podporuje imunitný systém, posilňuje funkciu srdca, zbavuje telo karcinogénnych látok, zabraňuje bujneniu rakovinotvorných buniek a prečisťuje močové cesty.

3. MALINY

Celkovo ovocie je výživné na vlákninu, ale maliny vyčnievajú ešte viac. Sú plné vitamínov a minerálov a iných pre telo prospešných látok. V 100 g malín je 9,8 g vlákniny. Sú výborným ovocím pri chudnutí.

maliny, muži

Dodávajú energiu, zvyšujú silu imunitného systému a sú močopudné, čo pomáha telo očistiť od škodlivých látok. Majú tiež protizápalové účinky.

4. ĽANOVÉ SEMIENKA

Je veľmi výživné a je nabité omega 3 mastnými kyselinami. Sú teda zdrojom dobrých tukov. Tie veľmi dobre pôsobia na naše cievy, udržiavajú správnu hladinu cholesterolu a zdravé srdce. V 100 g semienok sa nachádza až 24 g vlákniny.

ľanové semienka, manabout

Ľanové semienka sú veľmi dobrým doplnkom napríklad k rannému jogurtu a ovseným vločkám. Denne sa odporúča 20 g ľanových semienok alebo jednu čajovú lyžičku ľanového oleja.

5. OVSENÉ OTRUBY

V 100 g otrúb sa nachádza 15,6 g vlákniny. Sú účinným pomocníkom pri chudnutí.

ovsené otruby, vláknina

Podporujú trávenie, normalizujú hladinu glykemického indexu, znižujú vysoký cholesterol a pomáhajú tiež pri pálení záhy. Pomôžu na dlhšiu dobu udržať pocit sýtosti.

6. ŠOŠOVICA

Podobne ako otruby aj šošovica pomáha udržať dlhší pocit sýtosti a je vhodnou potravinou pri chudnutí. 100 g šošovice obsahuje až 18 gramov vlákniny.

šošovica, vláknina, manabout

Aj šošovica má množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Podporuje jeho obranyschopnosť, priebežne nám dodáva energiu, upravuje krvný tlak, zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov i pokožky.

7. AVOKÁDO

Je exotickou bombou plnou zdraviu prospešných látok. Jeho najväčšou výhodou je však obsah zdravého tuku, ktorý z tela odstraňuje tuk nezdravý. Obsahuje omega 3 a 6 mastné kyseliny, ktorý má väčšina z nás nedostatok v bežnej strave. Samozrejme obsahuje aj potrebnú vlákninu.

avokádo, vláknina

Avokádo podporuje náš imunitný systém, má protizápalové účinky, podporuje hojenie rán, stimuluje funkciu pečene a prečisťuje ju, odbúrava stres a napätie.

8. SLADKÉ ZEMIAKY (BATATY)

Obsahujú vyšší pomer účinných látok ako bežné zemiaky. Sú teda zdravšie. Opäť ako viaceré suroviny spomínané vyššie, aj táto potravina je vhodná na chudnutie.

bataty, zemiaky, vláknina

Majú detoxikačné účinky, podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva, podporujú krvotvorbu alebo zlepšujú kvalitu spánku.

9. CHIA SEMIENKA

Sú veľmi všestrannou potravinou, ktorú môžete pridávať takmer všade, do každého jedla, aby ste zvýšili príjem vlákniny. Sú dobré pre zdravé fungovanie srdca, bohaté na omega 3 mastné kyseliny, pomáhajú znížiť krvný tlak a tiež cholesterol.

chia semienka, strava

10. ARTIČOKY

Opäť – sú vhodné pri úprave váhy, obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok. Majú detoxikačné účinky, znižujú cholesterol, zlepšujú funkciu žalúdka a pečene, zmierňujú príznaky alergií a udržiavajú nám mladistvý vzhľad! Odteraz ich budem jesť na kvantá 😀

artičoky, zdravie, vláknina

Potravín s vlákninou je samozrejme viac, takže ak ti niektorá z týchto nesedí, pokojne ju môžeš nahradiť inou, stačí si vyhľadať na google. 🙂

Veľa zdravia praje

-Man About

 

 

 

Kľúčové slováUlož tento článok na neskôr