Úvod Lifestyle Ubúdajú vám svaly? Rastú pomaly? Robíte tieto chyby

Ubúdajú vám svaly? Rastú pomaly? Robíte tieto chyby

-

Ide leto a to je čas, kedy sa zvykneme obliekať menej a svetu vystavujeme časti nášho tela oveľa viac ako v iných ročných obdobiach. Leto a dovolenky sú zároveň časom, kedy sa často ukazujeme v plavkách. A povedzme si na rovinu – kto z nás by nechcel mať peknú svalnatú postavu, na ktorú sme hrdí?

Zdroj fotiek: pixabay.com

Možno mnohí z vás chodia aj pravidelne do fitka, aby so sebou niečo urobili, ale výsledky sa nedostavujú tak, ako by ste si predstavovali? Zdá sa, že aj ja som takýto prípad, aj keď nemôžem povedať, že by sa moja pravidelná návšteva fitness centra na mojej postave nepodpísala vôbec. Sú partie tela, kde pokrok vidím, ale sú aj také časti, kde to ide horšie. Napríklad brucho.

Zamýšľam sa však nad tým, či za viac ako rok pravidelného cvičenia 3-4 krát do týždňa nemalo byť moje telo viac vyšportovanejšie a svalnatejšie, než je tomu v skutočnosti. Rozhodol som sa teda pohľadať nejaké informácie o tejto problematike a rád sa teraz s vami o ne podelím. Magazín askmen.com vidí možné príčiny ubúdania svalstva, alebo jeho pomalého rastu asi takto:

# Trénujeme príliš veľa (alebo nie dosť)

Vo všeobecnosti platí rovnica, že čím viac makáte, tým rýchlejšie by mali rásť aj vaše svaly. Mnohí fitness nadšenci si však myslia, že časté opakované cvičenie rovnakých partií im prinesie lepšie výsledky. Opak však môže byť pravdou. Práve počas odpočinku sa totiž naše svaly obnovujú. Rovnaký účinok môže prísť aj vtedy, ak necvičíme dosť.

Naše telo je ako stroj, ktorý na záťaž svalstva reaguje jeho postupným rastom. Musí to však prebiehať tak, že postupne váhu závažia zvyšujeme, teda konzistentne svaly vystavujeme väčšej a väčšej námahe.

Ak však pravidelnosť chýba a vy svoje cvičenie často vynechávate, ostanete stále na štartovacej čiare a nikam sa neposuniete.

Čo teda robiť?

Vytvorte si pravidelný rozvrh vášho cvičenia a dodržiavajte ho. Ak začínate, skúste začať s celotelovými cvičeniami trikrát do týždňa. Po troch mesiacoch zvýšte cvičenie na 4 x týždenne a rozdeľte ho na cvičenie horných a dolných partií tela. Takto to robievajte ďalšie tri mesiace. Výsledky by sa mali dostaviť. A mali by byť viditeľné.

# Zamerievate sa príliš na chudnutie, nie na stratu tuku

Ak držíte diétu, nikdy sa nezameriavajte len na samotné chudnutie, ale hlavne na úbytok telesného tuku.

-Man About

Toto je celkom dôležitá vec. Poviem príklad zo života. Mám kolegyňu, ktorá sa snaží schudnúť. Vsadila na diétu v prášku a takmer žiadny pohyb. Lebo hýbať sa jej nechce. Schudla, to áno, ale čudovala sa, že jej výrazne ubudlo práve svalstvo. To je veľká chyba! Pri chudnutí by mal byť cieľ strata tuku a naberanie svalovej hmoty. Strata telesného tuku nastane vtedy, ak naše telo vystavíme energetickému deficitu. To znamená, že budeme z jedla prijímať menej kalórií ako ich spálime pohybom. Telo si následne bude potrebnú energiu brať práve z tukov a zo svalstva. Ak však budete okrem lepšieho stravovania aj pravidelne cvičiť a svalstvo dostatočne namáhať, ubúdať budú práve tuky. Takže, len jesť menej nestačí. Treba aj cvičiť!

Jedlo je rovnako dôležité.

Keď však hovoríme o cvičení – myslíme tým pravidelnosť, systematickosť a zároveň aj na prijímanie dostatočného množstva bielkovín. Svaly by tak mali rásť, bielkoviny by mali pomáhať pri ich obnove a telo si bude ukrajovať práve z tuku. A to chceme.

# Nezaznamenávate si koľko a ako cvičíte

Toto je rovnako dôležitá vec. A ja ju, priznávam, rovnako nerobím. Takže s tým musím začať. Inak vôbec nevieme, ako na tom sme. Na čom sme začínali a kde sme teraz? Sme silnejší? Alebo stagnujeme?

Dobre, možno si pamätáte s akou váhou ste cvičili pred týždňom. Ale určite si nezapamätáte váhy pre všetky partie tela, ktoré posilňujete.

Takže – všetko si začnite značiť do poznámok. Po každom cvičení. S akou hmotnosťou ste cvičili. Koľko opakovaní ste urobili. Koľko sérií ste zvládli. Pred každým tréningom si potom pozrite vaše poznámky, aby ste si skontrolovali svoje výkony z posledného cvičenia tej konkrétnej partie a stanovte si nové ciele pre každé nadchádzajúce cvičenie.

# Pri cvičení nemáte správnu techniku

To znamená, že cvičíte hala bala. Možno si myslíte, že čím väčšiu váhu dvíhate, tým je to pre vaše svaly lepšie. Nie, nie je. Ak cvičíte nesprávne, výsledky sa nedostavia. Najskôr je vždy potrebné zvládnuť základné cvičenia so správnou technikou, aby ste si mohli pridávať viac na váhe. Ak to robíte stále zle, nečakajte dobré výsledky.

Ako to zmeniť? V každom fitku sú tréneri, ktorí sú odborníkmi na posilňovanie. Poraďte sa, vyskúšajte aspoň zo začiatku cvičievať pod ich dozorom, kým si osvojíte porebnú a najmä správnu techniku cvičenia.

# Ste v strese a málo spíte

Pre zotavenie organizmu po cvičení v posilňovni je spánok veľmi dôležitý. Ak málo spíte, alebo spíte nekvalitne, nebudete mať vo fitku dostatok energie a vaše telo nebude zvládať tréning. Kvalita spánku je preto veľmi podstatná. Ako na to, som písal aj v tomto blogu o spánku, pozrite sa.

Takže, moja rada znie – spávajte pravidelne, doprajte si minimálne 7-9 hodín spánku a snažte sa minimalizovať stres. Napríklad formou pravidelných meditácií. O nich si napíšeme niekedy v blízkej budúcnosti.

Man About, blog pre mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Must Read

Prihláste sa na odber noviniek

Budete informovaný o novinkách zo sveta mužov