Niekto si môže myslieť, že dvojradové saká alebo dvojradové obleky sú históriou, ktorú poznali len naši dedovia. Nie je tomu tak. Dnes sa zase tešia obľube. V móde je to jednoducho tak. Staré veci sa vracajú v novej podobe.

dvojradove obleky, Man About
foto: bernhardt.sk

Ak ste jedným z mužov, ktorým záleží na tom, aby vyzerali skutočne dobre a držali krok s dobou, doprajte si dvojradový oblek. Ak sa práve v tejto dobe rozhodujete o kúpe obleku, kabátu alebo blazera (sako), uvažujte nad dvojradovým – je to dnes opäť trendy. A vôbec nebude od veci, ak sa aj takýto módny kúsok ocitne vo vašom šatníku.

dvojradove obleky, blog
foto: Bernhardt Slovensko

Čo znamená dvojradový?

Tento pojem sa vzťahuje na sako, kabát či plášť s dvoma paralelnými radmi gombíkov a prekrývajúcimi sa prednými časťami odevu. Niekoľko gombíkov sa nachádza zvonku a niekoľko ďalších vo vnútri, ktoré sa považujú za kotviace, resp. spevňujúce.

Ako sa takýto oblek nosí?

V podstate ako obyčajný klasický jednoradový oblek. Dvojradový má však tendenciu mierne rozšíriť ramená muža a zúžiť ho v páse. Ale pozor – záleží na postave. Dvojradový oblek uprednostňuje skôr štíhly typ postavy, muži, ktorí majú problém s väčším bruchom (ako poniektorí naši politici) by ho voliť nemali. Dvojradové sako zvýrazňuje úzku siluetu pásu alebo tvar písmena “V”, ktoré je považované za ideálny mužský tvar.

Foto: GQ

Kde si ho obliecť?

Je v podstate jedno, či zvolíte jednoradový alebo dvojradový oblek/sako. Ak chcete zaujať a ukázať, že ste štýlový chlap, zvoľte dvojradový, vyniknete. Je to odvážnejšia forma vymknúť sa od bežného statusu quo.

Dva rady dnešných dní

Na rozdiel od minulosti sú dvojradové saká dnes strihané a šité inak ako v minulosti. Sú kratšie a elegantnejšie, lepšie sa prispôsobujú mužskému telu. Ešte lepšie je, ak si takýto oblek alebo blazer necháte ušiť na mieru, vtedy je zárukou, že sadne presne tak ako má a vy budete vyzerať perfektne. Dvojradový oblek je zárukou moderného štýlu a elegancie, aj preto ho nosia svetovo uznávané módne ikony ako napríklad David Beckham.

foto: Film Jacket

Dvojradový oblek dnes zažíva renesanciu. Doby neforemných oblekov z minulých desaťročí sú už dávno preč. Dnes vidíme návrat ku koreňom módy. Páni v štýlových dvojradových oblekoch teraz vyzerajú viac ako prvorepublikoví džentlmeni,” hovorí Marie Kadlecová zo spoločnosti Bernhardt Slovensko, ktorá šije obleky i kabáty na mieru. Zároveň však odporúča takéto saká nechávať zapnuté, pretože prebytok materiálu predného dielu môže pri rozopnutí nepekne pridávať na objeme.

Foto: Bernhardt Slovensko

Na zimu

Ak chcete takýto odev nosiť v zime, zvoľte hrubší, vlnený materiál so 4 x 2 gombíkmi (4 zvonku a 2 kotviace zvnútra). Vhodným doplnkom je napríklad kašmírový rolák alebo vlnený sveter. Estetický a čistý vzhľad docielite vtedy, ak si oblečiete košeľu a kravatu.

Kombinácie

Ak si myslíte, že dvojradový blazer (osobitné sako) je príliš formálne, nie je tomu tak. Pokojne ho môžete kombinovať s chinos nohavicami alebo s džínami. Vyskúšať môžete aj nohavice a sako v jednom vzore, ale v kontrastných farbách.

David Beckham, foto: AFP/Getty Images

Rada na záver

Rovnako ako pri bežných jednoradových sakách, aj pri dvojradových platí rovnaké pravidlo. Keď stojíme alebo kráčame, nikdy nemáme zapnutý spodný gombík.

-Man About

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu