shop-cart

Práve čítate: Ukážte, že máte štýl. Dvojradové obleky vás odlíšia

Ukážte, že máte štýl. Dvojradové obleky vás odlíšia

Niekto si môže myslieť, že dvojradové saká alebo dvojradové obleky sú históriou, ktorú poznali len naši dedovia. Nie je tomu tak. Dnes sa zase tešia obľube. V móde je to jednoducho tak. Staré veci sa vracajú v novej podobe.

dvojradove obleky, Man About

foto: bernhardt.sk

Ak ste jedným z mužov, ktorým záleží na tom, aby vyzerali skutočne dobre a držali krok s dobou, doprajte si dvojradový oblek. Ak sa práve v tejto dobe rozhodujete o kúpe obleku, kabátu alebo blazera (sako), uvažujte nad dvojradovým – je to dnes opäť trendy. A vôbec nebude od veci, ak sa aj takýto módny kúsok ocitne vo vašom šatníku.

dvojradove obleky, blog

foto: Bernhardt Slovensko

Čo znamená dvojradový?

Tento pojem sa vzťahuje na sako, kabát či plášť s dvoma paralelnými radmi gombíkov a prekrývajúcimi sa prednými časťami odevu. Niekoľko gombíkov sa nachádza zvonku a niekoľko ďalších vo vnútri, ktoré sa považujú za kotviace, resp. spevňujúce.

Ako sa takýto oblek nosí?

V podstate ako obyčajný klasický jednoradový oblek. Dvojradový má však tendenciu mierne rozšíriť ramená muža a zúžiť ho v páse. Ale pozor – záleží na postave. Dvojradový oblek uprednostňuje skôr štíhly typ postavy, muži, ktorí majú problém s väčším bruchom (ako poniektorí naši politici) by ho voliť nemali. Dvojradové sako zvýrazňuje úzku siluetu pásu alebo tvar písmena “V”, ktoré je považované za ideálny mužský tvar.

Foto: GQ

Kde si ho obliecť?

Je v podstate jedno, či zvolíte jednoradový alebo dvojradový oblek/sako. Ak chcete zaujať a ukázať, že ste štýlový chlap, zvoľte dvojradový, vyniknete. Je to odvážnejšia forma vymknúť sa od bežného statusu quo.

Dva rady dnešných dní

Na rozdiel od minulosti sú dvojradové saká dnes strihané a šité inak ako v minulosti. Sú kratšie a elegantnejšie, lepšie sa prispôsobujú mužskému telu. Ešte lepšie je, ak si takýto oblek alebo blazer necháte ušiť na mieru, vtedy je zárukou, že sadne presne tak ako má a vy budete vyzerať perfektne. Dvojradový oblek je zárukou moderného štýlu a elegancie, aj preto ho nosia svetovo uznávané módne ikony ako napríklad David Beckham.

foto: Film Jacket

Dvojradový oblek dnes zažíva renesanciu. Doby neforemných oblekov z minulých desaťročí sú už dávno preč. Dnes vidíme návrat ku koreňom módy. Páni v štýlových dvojradových oblekoch teraz vyzerajú viac ako prvorepublikoví džentlmeni,” hovorí Marie Kadlecová zo spoločnosti Bernhardt Slovensko, ktorá šije obleky i kabáty na mieru. Zároveň však odporúča takéto saká nechávať zapnuté, pretože prebytok materiálu predného dielu môže pri rozopnutí nepekne pridávať na objeme.

Foto: Bernhardt Slovensko

Na zimu

Ak chcete takýto odev nosiť v zime, zvoľte hrubší, vlnený materiál so 4 x 2 gombíkmi (4 zvonku a 2 kotviace zvnútra). Vhodným doplnkom je napríklad kašmírový rolák alebo vlnený sveter. Estetický a čistý vzhľad docielite vtedy, ak si oblečiete košeľu a kravatu.

Kombinácie

Ak si myslíte, že dvojradový blazer (osobitné sako) je príliš formálne, nie je tomu tak. Pokojne ho môžete kombinovať s chinos nohavicami alebo s džínami. Vyskúšať môžete aj nohavice a sako v jednom vzore, ale v kontrastných farbách.

David Beckham, foto: AFP/Getty Images

Rada na záver

Rovnako ako pri bežných jednoradových sakách, aj pri dvojradových platí rovnaké pravidlo. Keď stojíme alebo kráčame, nikdy nemáme zapnutý spodný gombík.

-Man About

 Ulož tento článok na neskôr