shop-cart

Práve čítate: Úradník, ktorý v behu porazil svetových šampiónov

Úradník, ktorý v behu porazil svetových šampiónov

Tento príbeh napísal sám život. Nikto nedokáže prinášať také senzácie, ako práve on. Veď posúďte. Táto správa obletela svet. Japonský úradník, v podstate kancelárska krysa, dokázal poraziť veľké mená v behu. Konkrétne v maratóne. Juki Kawauči pred niekoľkými dňami nečakane a dosť prekvapivo vyhral prestížny maratón v americkom Bostone v čase 2h:15min:58sek.

Zdroj foto: AP

Hm, prekvapivo. Na záver tohto článku už možno toto slovo nevyslovíte. Ale poďme poporiadku.

Keď vyštartoval a zaradil sa pred najväčšie mená svetového i olympijského behu, komentátori sa mu smiali. Tvrdili, že takéto šialené tempo nemôže vydržať. Vydržal. Pred koncom ho síce na chvíľu predbehol víťaz minuloročného maratónu, Juki ho však 3 km pred cieľom opäť dobehol a do cieľa mu uštedril dokonca 3-minútovú stratu. Veľkolepé! Bostonský maratón sa bežal v nepriaznivom počasí, v silnom vetre a daždi. To postupne donútilo rezignovať a odstúpiť viacero favoritov.

Čo je šokujúce, Juki Kawauči nemá profesionálneho trénera, nemá sponzorov. Všetko si financuje sám z vlastného úradníckeho platu v štátnej správe.

Autor foto: Christopher Evans

Kto je vlastne Juki Kawauči a aký je jeho príbeh? Tu je niekoľko zaujímavostí:

• Juki nie je profesionálny športovec, 40 hodín týždenne pracuje ako štátny úradník, jeho pracovná doba trvá od 13:00 do 21:00 hod. Hovorí si, že je občiansky bežec.
  • Keďže pracuje na plný úväzok, nepatrí do žiadneho tímu, nie je ani súčasťou japonskej repre.
  • Na rozdiel od iných elitných bežcov, behá raz denne – 50 km v jogingovom tempe.
  • Jeho osobný rekord na maratóne je 2:08:14.
  • Na bostonský maratón sa Juki pripravoval v Japonsku, kde absolvoval polmaratón Kuki, oblečený ako panda. Skončil na ňom druhý. Na rovnakej trati už raz vytvoril neoficiálny svetový rekord, a to v trojdielnom obleku.
  • Zabehol 79 maratónov v čase pod 2h:20min., 25 maratónov pod 2h:12min.
  • V Bostone porazil viacerých kandidátov na víťazstvo, vrátane olympijského bronzového medailistu z roku 2016 Galena Ruppa a ďalších medailistov z majstrovstiev sveta či olympiád. Za víťazstvo zinkasoval sumu 150- tisíc amerických dolárov.
  • Do konania olympijských hier v Tokiu v r. 2020 chce zabehnúť 100 maratónov s časom pod 2:20 hod. Tento rok už absolvoval 4, všetky vyhral. Kalendár jeho pretekov je dosť plný.
  • Tento rok už bežal aj Marshfield Road Runners NYD, ktorý aj vyhral. Zaujímavosťou bolo, že sa bežalo pri teplote mínus 23 stupňov.
  • Ako 6-ročný zabehol Juki beh na 1500 metrov za 7 min. a 30 sekúnd. Jeho mama, niekdajšia bežkyňa sa ho rozhodla trénovať a denne mu dávkovala tréningové behy v miestnom parku. Každý deň prekonával svoj osobný rekord. Ak sa zhoršil o 30 sekúnd, dával si kolo navyše, ak bol horší o viac ako minútu, bežal dve kolá navyše.

Čo na Kawaučiho hovoria odborníci? Tvrdia, že mrhá svojim talentom. Ak by vraj trénoval efektívnejšie, dokázal by svoj osobný rekord zlepšiť aj o minúty. Elitní bežci údajne bežia tak 2-3 maratóny ročne, Kawauči podstatne viac. Tvrdí však, že ak by nebehal tak často, jeho výkony by šli dole. Ako sám Juki hovorí: Behám pre radosť, lebo milujem behanie.