Každý z nás by chcel byť úspešný. Dobre zarábať. Cítiť sa spokojný. Byť zdravý. Mať fajn prácu a doma super rodinku, ktorá nám kryje chrbát a podporuje nás. Ako to však dosiahnuť?

Foto: pexels.com

Základom je, že na sebe treba makať. Bez práce nie sú koláče. To platí a bude platiť stále. Tak ako vo všetkom, aj v snahe o úspech zvyknú ľudia robiť chyby. V našich životoch by mala byť rovnováha. Prácu by mal striedať oddych. Poďme sa pozrieť na to, ako na to, čoho sa vyvarovať a naopak čo robiť. Ešte predtým však krátke zamyslenie nad tým, ako to mám ja.

Aj ja sám mám s týmto problém. Niekoľko mesiacov som v novej práci a som ňou priam zahltený. Je toho strašne veľa a robím aj počas víkendov. A sám cítim, že takéto tempo nevydržím dlho. Uvažujem nad tým, čo zmeniť. Čo vypustiť. Ako si poukladať deň a usporiadať týždeň. Chcel by som byť viac flegmatický a vedieť sa vykašľať na veci, ktoré nedokážem zmeniť alebo ovplyvniť. Lenže, dokážem to? Som typ, ktorý chce mať všetko vyriešené, aby veci fungovali hladko. Ale každý deň sa v mojej práci niečo pokazí, čo ja sám neviem ovplyvniť. A musím to dookola riešiť. Je to frustrujúce a vyčerpávajúce. A potom sa vo mne ozýva hlas – je ti toto treba? A vtedy zvažujem, ako ďalej.

Ale vráťme sa teraz k všeobecným poznatkom, z ktorých si každý môže niečo zobrať sám pre seba. Štúdia univerzity v Stanforde ukazuje, že ak človek pracuje týždenne viac ako 50 hodín, jeho produktivita klesá. Ak pracovný čas presiahne 55 hodín, ani sa netreba unúvať pokračovať v práci, výsledky budú mizivé. Takže, práca áno, ale odtiaľ – potiaľ. Myslieť treba aj na iné dôležité veci. Tu sú:

Foto: Pexels.com

# Vypnúť

Toto je asi najdôležitejšia vec. Odpojiť sa z práce. Cez víkend úplne vypnúť. Venovať sa rodine, sám sebe, nemyslieť na prácu. Dobrými aktivitami sú určite pohyb, cvičenie, wellness, masáž, výlet s rodinou… Jednoducho niečo, kde nemyslíme na pracovné povinnosti a naša myseľ je zamestnaná úplne inými vecami. Ak nevyhnutne potrebujete skontrolovať pracovný mail aj cez víkend, vyhraďte si nato špeciálny čas, ktorý budete dodržiavať. A potom sa zase vráťte k oddychu.

# Minimalizovať víkendové povinnosti

Znamená to, že aj keď sa odstrihneme od práce, nie je dobré vrhnúť sa do inej práce. Napríklad do domácich prác. Víkend by mal byť skutočne oddychový. Jasné, že aj doma treba niečo urobiť. Vyčleňte si na to určitý čas. Napríklad v sobotu ráno od ôsmej do desiatej. A potom sa vrhnite na oddych. Ak domáce práce nestihnete dokončiť, počkajú. Naplánujte si ich na inokedy. Čo tým chcem povedať je, že cez víkend by si mal náš organizmus fyzicky i mentálne oddýchnuť. Potrebujeme načerpať sily na ďalší úspešný týždeň.

# Využiť víkend na reflexiu

Keď si cez víkend trochu oddýchneme a vypneme, v sobotu či nedeľu večer sa môžeme na chvíľu zamyslieť na uplynulým týždňom v práci a pouvažovať, čo sa dalo urobiť lepšie alebo inak. Taká sebereflexia je fajn a môže pomôcť. Tvrdia to úspešní ľudia, nie ja. Tiež to skúsim…

Foto: Pixabay.com

# Cvičiť

To je jedno, že sa vám nechce. Tak sa k tomu donúťte. Ani mne sa nechcelo, ale naučil som sa to, a napokon sa z toho stal zvyk. A teraz keď nejdem, tak mi to chýba. Ale prečo vôbec cvičiť? Cvičenie znižuje stres, a celkovo aj chorobnosť, rovnako tak pomáha nášmu telu, chrbtici a tiež hlave. Cvičenie má mnoho blahodárnych účinkov. Treba ho však robiť pravidelne. Tá pravidlenosť je dôležitá. Ak to nestíhate cez pracovný týždeň, určite si na cvičenie vyčleňte čas cez víkend. Ja som sa napríklad s mojou manželkou dohodol, že aj keď chodievame cvičiť každý zvlášť cez týdžeň, vždy cez víkend ráno chodievame aj spolu. Navzájom sa podporujeme, hecujeme, ona mi navyše radí, ako správne cvičiť. Je to super, odporúčam cvičenie v páre.

# Vychnutnávať si svoje vášne

Máte niečo, čo vás skutočne baví? Čo je vašou vášňou? Robte to. Je skvelé a priam až žiadúce, aby sme sa venovali našim vášňam. Aj týmto spôsobom dokážeme perfektne uniknúť od stresu. Maľujete? Hráte na hudobný nástroj? Chodíte na túry? Alebo s kamošmi na hokej? Do toho. Užite si to!

# Stráviť čas s blízkymi

Víkend je skvelou možnosťou venovať sa rodine. Deťom, manželke alebo partnerke. Zoberte ich von, do parku, na večeru. Buďte spolu. Rozprávajte sa. Je dobre mať pri sebe blízkych ľudí, ktorí tvoria váš svet a ktorí pri vás stoja v dobrom i zlom.

Foto: Pexels.com

# Plánovať si mini dobrodružstvá

Kúpte si vstupenky na koncert, alebo si choďte zahrať bowling. Jednoducho robte niečo, čo bežne nerobievate. Skúste cez týždeň pouvažovať nad niečím, kde sa cez víkend vyberiete. Naplánujte nejaké prekvapenie. Niečo na čo sa budete tešiť. My sme si s manželkou napríklad na jeden nasledujúci víkend naplánovali návštevu škótskeho Edinburgu. Letenky sú lacné, treba vidieť nové veci. Prežiť nové situácie, získať nové zážitky. To sú veci, ktoré nám dodávajú energiu, pocity šťastia a spokojnosti. Skúste to aj vy.

# Vstávať v rovnakom čase

Úspešní ľudia radia vstávať v rovnakom čase. Naučiť sa každý deň fungovať v rovnakom spánkovom režime tak, aby telo bolo oddýchnuté. Platí to aj o víkendoch. Ak pol dňa cez víkend neprespíte, stihnete viac aktívne oddychovať. Ak budete dlho vyspávať, budete unavení. Ale ak vstanete skôr, pôjdete si zacvičiť alebo zabehať a potom poobede niekde na výlet, prežijete úplne iný deň a oddýchnete si oveľa lepšie.

# Vyčleniť si rána pre seba

Ráno po prebudení je najlepší čas na fyzickú aktivitu. Dve hodiny po prebudení zase na duševné aktivity. Ak máte rodinu a deti, je cez deň málo času na vlastné veci, ale dobré je nájsť si hneď ráno čas na seba, lebo ho každý z nás potrebuje. A potom sa vrhnite na rodinné povinnosti a aktivity, ktoré vás čakajú.

# Naplánovať si ďalší týždeň

Venujte na konci víkendu aspoň tridsať minút zamysleniu nad tým, čo vás čaká. Ak máte nejaké dôležité veci, povinnosti, ktoré musíte cez týždeň urobiť, napíšte si ich do poznámok. Keď ich budete mať napísané, môžete ich vypustiť z hlavy.

Urobte si potom plán, čo a ako cez týždeň chcete dosiahnuť. Práve toto môže pomôcť zvýšeniu produktivity v nadchádzajúcich dňoch.

Skúste to a uvidíte, čo to spraví…

Man About, blog pre úspešných mužov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu