shop-cart

Práve čítate: V Bologni majú za kroky pivo zadarmo

V Bologni majú za kroky pivo zadarmo

Talianske mesto Bologna môže ísť príkladom v tom, ako bojovať proti znečisťovaniu ovzdušia. Vymysleli originálny prístup, ktorý je určite inšpiratívny aj pre nás. Obyvateľom, ktorí nechajú auto doma a využívajú chôdzu, bicykel alebo verejnú dopravu, ponúkajú kino, zmrzlinu alebo pivo zadarmo.

Cieľom tohto programu je inšpirovať obyvateľov Bologne k tomu, aby viac využívali ekologickejšie formy cestovania na úkor jazdy vlastnými automobilmi, ktoré nielenže spôsobujú zápchy, ale aj škodia životnému prostrediu.

pivo zadarmo

Bologna, Taliansko

Mobilná aplikácia

V Bologni týmto veciam pomáha nová mobilná aplikácia, ktorá využíva GPS na zaznamenávanie ciest jej užívateľov. Za každú prechádzku, cestu na bicykli alebo jazdu autobusom získavajú ľudia body, ktoré môžu vymeniť za tovary a služby v miestnych podnikoch, ktoré sa do tohto programu zapojili.

“Systém zberu bodov nie je založený na vzdialenosti, ktorú prejdete, ale na spôsobe, akým vašu cestu obsolvujete.  Je dôležité, že aj pri krátkych výletoch, do jedného kilometra, to urobíte udržateľným spôsobom,” povedal Marco Amadori pre BBC.

Aplikácia Bella Mossa (v preklade Dobrá práca) sa stala veľmi obľúbenou a hovorí sa o predĺžení jej skúšobnej štvormesačnej prevádzky. Umožňuje zapisovať maximálne štyri cesty počas dňa, aby ľudí nabádala k jej priebežnému využívaniu, a tak pomohla trvalo udržateľnejšiemu spôsobu cestovania po tomto historickom talianskom meste.

pivo zadarmo

centrum Bologne

Prečo to robia

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve množstvo automobilov vo veľkých mestách spôsobuje veľké znečistenie ovzdušia a následne aj problémy so zdravím ľudí. Podľa štúdie Global Air Report, ktorú publikoval inštitút Health Effects Institute, viac ako 95% svetovej populácie dýcha znečistený vzduch, čo vedie k zdravotným problémom, vrátane pľúcnych ochorení, rakoviny a infarktu.

Práve znečistenie ovzdušia je štvrtou najväčšou príčinou predčasných úmrtí na celom svete.

Štatistiky Organizácie spojených národov ukazujú, že mestá síce zaberajú len 3 % zemského povrchu, ale spotrebujú 60-80 % svetovej energie a vytvárajú 75 % všetkých emisií uhlíka.

Potrebná zmena správania

Aby sa situácia zlepšila a nie naopak zhoršovala, je potrebné zmeniť správanie nás všetkých. Snažia sa o to aj predstavitelia veľkých miest. Okrem zavedenia prísnejších predpisov pre znečisťovateľov sa plánovači a tvorcovia politík obracajú na iniciatívy, ktoré povzbudzujú ľudí, aby sa správali ekologicky a šetrnejším spôsobom k prostrediu, v ktorom žijeme.

pivo zadarmo, Man About

bikesharing, verejné zdieľanie bicyklov

Veci sa menia aj na Slovensku

V mnohých mestách sa objavili systémy zdieľania bicyklov, ktoré povzbudzujú motoristov, aby nechali svoje autá doma. V roku 2018 bolo po celom svete k dispozícii približne 18,2 milióna bicyklov na verejné použitie. Popri investíciách do nových cyklistických pruhov a infraštruktúry, tieto systémy znižujú emisie a dopravné zápchy a zároveň zlepšujú zdravie ľudí. Systém zavádzania tzv. bikesharingu môžeme vidieť už aj na Slovensku, zavedený bol nedávno napríklad v Bratislave, rozbieha sa aj v Žiline.

Dôležitá je podpora iniciatív

Samotné iniciatívy však bez podpory vlád alebo jednotlivých samospráv neuspejú. Práve preto je dôležité, aby sa konkrétne mestá do takýchto užitočných projektov aktívne zapájali a podporovali ich nielen vytváraním vhodných podmienok, ale aj finančne. No a potom je už len na každom z nás, aby sme sa nad naším konaním zamysleli a tieto skvelé projekty aj využívali. Podobne, ako to robia ľudia v talianskom meste Bologna.

-Man About

 

Zdroj: weforum.org

 

 Ulož tento článok na neskôr