shop-cart

Práve čítate: Veľký vekový rozdiel vo vzťahu. Problém?

Veľký vekový rozdiel vo vzťahu. Problém?

Asi som sa narodil s takou genetickou výbavou. Jednoducho milujem mladšie dievčatá. S mojimi rovesníčkami si po vzťahovej stránke veľmi nerozumiem. Nebavia ma.

Priťahujú ma najmä mladšie ročníky. Oveľa mladšie ako ja. Je to moje prekliatie? Pýtal som sa sám seba už niekoľkokrát. Najmä vtedy, keď mi stroskotal práve takýto vzťah. Prvý. Druhý. Potom aj tretí.

velky velkovy rozdiel

Prečo mladšie ročníky

Uvažoval som aj nad tým, prečo si rozumiem práve s mladšími babami. V mojom prípade so ženami do tridsiatky, ktoré sú odo mňa tak o 13-18 rokov mladšie. Poviem. Na týchto ženách ja osobne obdivujem ich neskrotnosť, energiu, iskru pre život. Živelnosť. A často aj neskúsenosť. Možno mám potrebu byť im oporou. Starať sa o ne. Rozmaznávať ich.

Na začiatku krása, na konci sklamanie

Pristavím sa len pri poslednom mojom takomto vzťahu, ktorý vydržal rok a pol. S Karolínou sme sa zoznámili pri mojom pôsobení v obci neďaleko Bratislavy. Vekový rozdiel medzi nami bol 18 rokov. Aj napriek tomu nám to nevadilo. Spočiatku. Najskôr sme to kvôli okoliu museli tajiť, nakoľko jej mama bola moja podriadená. Nevedeli sme ako to prijme.

Po čase sme s tým aj tak museli von, keďže sme sa viac nemienili skrývať. Jej mama ma ako svojho šéfa, aj ako človeka mala veľmi rada, viackrát mi to povedala. Keď sa však dozvedela, že som začal vzťah s jej mladou dcérou, nedokázala to prijať. Hnevala sa na mňa, žiadala ma o ukončenie, plakala, intrigovala. Nepomohlo. Napokon sa všetko otočilo k lepšiemu. Keď videla, že s tým nič neurobí, musela sa s tým zmieriť. No a o niekoľko týždňov na to už netajila svoju spokojnosť s tým, že ja a Karolína tvoríme pár.

Náš vzťah bol spočiatku ako z rozprávky. Šialene som sa zamiloval. Všetko nám klapalo. Iskry lietali. Rozumeli sme si po všetkých stránkach. Chémia zapadla ako v dokonalej Mendelejevovej tabuľke chemických prvkov. Puzzle bolo dokončené do posledného jedného kúsku.

velky vekovy rozdiel, Man About, blog

Jej lichotilo to, ako jej prejavujem svoju lásku, mne zase lichotili jej krásne slová, a vôbec to, že mám pri sebe také krásne a milé dievča. Žiarili sme šťastím. Mnohí nás označovali za krásny pár a fandili nám. Iní zase závideli a nevedeli prehryznúť náš veľký vekový rozdiel. Ja som ju fakt rozmaznával ako sa dalo. Nosil som jej kvety, prekvapoval som ju s nečakanou donáškou obedu, keď sa učila na skúšky, brával som ju na výlety, vozil ju na skúšky a mnohé iné veci. Pravidelne.

Stmievanie

Zhruba po roku úžasne fungujúceho vzťahu som začal uvažovať nad budúcnosťou. A tu sa naše predstavy totálne líšili. Karolína ešte len išla na vysokú školu, ja som by som už rád smeroval k rodine, alebo aspoň k svadbe. Na deťoch som ešte prirodzene netrval, keďže som chcel, aby moja priateľka najskôr doštudovala. Ona však nechcela deti minimálne do tridsiatky. A potom, ako povedala, by som už bol ja pre jej (naše) dieťa starý. Tieto myšlienky a debaty o budúcnosti postupne nahlodávali náš vzťah. Našu vieru v spoločnú budúcnosť. A mňa veľmi boleli…

Chvíľami bolo dobre a láska prekvitala, všetko bolo dokonalé. Inokedy sa zase nad nami objavil Damoklov meč našej budúcnosti. Moja vízia bola jasná: “Ak ma skutočne ľúbiš, prekonáme všetko.” Netlačil som na pílu, dokázal som byť trpezlivý, lebo mi záležalo na tom, aby sme to všetko zvládli.

vztahy, velky vekovy rozdiel

Keď som jej ale oznámil, že chcem odísť do môjho rodného mesta a tam kandidovať na primátora, spočiatku môj zámer podporovala, ako sa však blížili voľby, vyčítala mi to. Márne som ju presviedčal, že to robím pre nás, pre náš vyšší životný komfort a zabezpečenie (nemyslím tým nabaľovanie, nie som ten typ človeka, ale normálny slušný plat). Dospelo to až do fázy, kedy spochybňovala všetko, čo sa nás dvoch týkalo a v zápätí ma, údajne kvôli tomuto sklamaniu, aj podviedla.

Moja reakcia? Odpustil som jej. Miloval som ju viac ako svoju ješitnosť, potlačil som svoje mužské ego. Snažil som sa zachovať chladnú hlavu a ospravedlniť jej zlyhanie nejakým skratom v jej hlave, za ktorý nesiem čiastočne zodpovednosť aj ja.

Viac ako podvod

Aj napriek tomu všetkému ma o pár týždňov opustila. Našla si iného. Mladšieho, v podstate svojho rovesníka (aj keď mi predtým hovorievala, že s rovesníkmi si absolútne nerozumie a nemohla by s nimi mať vzťah). Klamala o všetkom. O našej láske, o tom, že som pre ňu ten najlepší muž na svete, o tom, že za našim rozchodom nie je nikto iný, len rozdielny pohľad na budúcnosť… Dobre, určite aj to zohralo úlohu, ale až po našom rozchode sa vynorili ďalšie klamstvá a podvody. No nič, je to našťastie len minulosť…

Čo z toho celého vyplýva? Ak chceš mať vzťah s oveľa mladšou partnerkou, dôležité je, aby slečna už vedela, čo chce. Aby bola mentálne vyspelá, nie dieťa. Zisti si to dostatočne vopred, v čase, keď sa budete spoznávať. A vtedy skús myslieť rozumom, nie srdcom. Ak to teda s ňou myslíš vážne a nemáš záujem len o sex. Ja som to šťastie nemal. Síce viem, že ma skutočne ľúbila, ale nevedela, čo chce. Nerozhodnosť, budúcnosť v nedohľadne, život pre dnešok a množstvo naivity, to všetko nám zabránilo užívať si lásku aj naďalej.

velky vekovy rozdiel, Man About

Keď tomu chýba šťava

Po stroskotaných vzťahoch s mladými babami som sa naštval a povedal som si, že skúsim zaloviť v mojich (vekových) vodách. Veď možno som len nenašiel tú správnu v mojom vekovom rozmedzí. No a tak som sa dal dokopy s mojou dlhoročnou kamarátkou, príjemnou, peknou a vzdelanou ženou. Spočiatku to klapalo, kým sme sa neoťukali a nevybúrili, ale s pribúdajúcim časom to moje nadšenie bledlo. Niečo mi začalo vadiť. Analyzoval som, čo to je. Výsledok? Asi nejaká usadenosť, prílišná stabilita, serióznosť a akýsi syndróm starostlivej matky. Už tam nebol ten oheň, tá mladícka nespútanosť. Tá pre mňa potrebná pohonná a výbušná látka.

Môže to fungovať?

Môže teda fungovať vzťah, kde je veľký vekový rozdiel medzi partnermi? Na túto otázku existuje množstvo odpovedí a žiadna z nich nemusí byť správna. U niekoho môže, u iného nemusí. S niekým môže, s niekým iným nemusí. Všetko záleží na oboch partneroch. Ale podľa mojich skúseností najmä na tom, ako vyspelá je tá mladšia slečna. Mentálne vyspelá myslím, nie telesne, áno? 🙂

objímanie sa

Moje odporúčanie

Ak si podobný prípad ako ja, nevzdávaj sa. Treba veriť svojim inštinktom. Svoje vnútorné nastavenie neoklameš. Skús nájsť ten správny pomer medzi rozumom a srdcom.

Ja som po všetkých negatívnych skúsenostiach predsa len našiel svoje šťastie. A áno, je medzi nami celkom pekný vekový rozdiel. 13 rokov. Ale, je tam jedno veľké ale. Som už o niečo starší a skúsenejší. A moja polovička vie, čo chce. Je to vyspelá, inteligentná a úžasná žena. A najmä: naša predstava o budúcnosti je rovnaká, čo je dobré znamenie 🙂

Držím palce všetkým, ktorí sú nastavení rovnako ako ja! Vzťah s oveľa mladšou ženou je reálny. Ak teda nájdeš tú pravú, prajem veľa šťastia.

-Man About, blog pre mužov

Zdroj foto: pixabay.com


Ulož tento článok na neskôr